LIBAN. Kryzys już był
Teraz jest katastrofa

Perła Bliskiego Wschodu, tętniące życiem miejsce dziedzictwa kulturowego. Dziś po dawnym Libanie zostały tylko ślady – blizny, które tworzą jego najnowszą historię. Wojna domowa, tragiczne trzęsienie ziemi, wybuch w Bejrucie to głębokie rany, które trudno się goją. Szaleje hiperinflacja. Caritas wspiera Libańczyków od ponad 10 lat, niosąc wsparcie w każdym z tych dramatów.

Ostatnie wydarzenia w następstwie eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, przyniosły nowe straty: tysiące rannych i ofiar śmiertelnych. Caritas Polska wsparła najbardziej poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Libanie poprzez pomoc gotówkową, medyczną i psychologiczną.

Jak mogę pomóc?
Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Sytuacja w Libanie pogarsza się: z ostatnich doniesień tragiczny bilans to blisko 2000 ofiar, śmiertelnych i ponad 10000 rannych. Już milion Libańczyków opuściło swoje domy. Ludzie uciekają z pustymi rękami, a wojna dotyka tu każdego: rodziny śpią na ulicach, dzieci są głodne i przerażone. Libańczykom potrzeba teraz zapewnienia bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz pomóc, możesz skorzystać z formularza obok. Wybierz wpłatę jednorazową lub wsparcie cykliczne. Jeśli chcesz wspierać mieszkańców Libanu o miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

  • automatyczne obciążenie karty (stałe pobranie, ustalone np. na 3 lub 15 dzień miesiąca),
  • ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym (stałe pobranie),
  • polecenie zapłaty.

Dwie pierwsze opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok. Pamiętaj, że ze stałego wsparcia zawsze możesz zrezygnować.

Jeśli chcesz wspomóc mieszkańców Libanu jednorazowo, możesz także:

  • zrobić przelew BLIK na telefon o treści LIBAN przesłany pod numer +48 668 070 000
  • wybrać przelew tradycyjny, wpłacając dowolną kwotę na konto – numer: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytuł wpłaty: LIBAN

Dziękujemy za Twoją hojność!

Jak pomagamy?
Odbudowa i wsparcie
Pierwsze projekty zrealizowaliśmy dla Libanu już w 2014 r. Jesteśmy na miejscu od 2021 r. – to wtedy w Bejrucie otworzyliśmy własną Misję, której szefem jest Dominik Derlicki. Działamy w koordynacji z lokalnymi strukturami Caritas. Akcja pomocowa Caritas w 2020 po wybuchu w porcie w Bejrucie i w 2023 roku po trzęsieniu ziemi - zapewniła Libańczykom transporty humanitarne i pomoc doraźną. Wsparliśmy także remonty budynków socjalnych dla ubogich mieszkańców Bejrutu. Obecnie w Libanie świadczymy doraźną pomoc dla migrantów wewnętrznych. Polega na wielosektorowym wsparciu w zapewnieniu podstawowych potrzeb: jedzenia, ubrania, schronienia, wsparcia finansowego, medycznego i psychologicznego. A także dostarczamy pomoc finansową w ramach programu Rodzina Rodzinie. W tym roku przekazaliśmy już na pomoc w Libanie 3 mln złotych.
Sytuacja mieszkańców Libanu

Sytuacja humanitarna w Libanie była już tragiczna. Ostatnie wydarzenia pogarszają ją. Konflikt, niszcząc infrastrukturę i system opieki zdrowotnej, zmusił kolejne 540 tysięcy ludzi do ucieczki. Następne 500 tysięcy uciekło do Syrii. Sytuacja jest krytyczna i wymaga natychmiastowej reakcji.

1 mln
osób jest wew. przesiedlonych w wyniku ostatniej eskalacji w Libanie
100 tys. euro
kwota przekazana na pomoc wew. przesiedlonym w Libanie przez Caritas Polska
1,5 mln
uchodźców z Syrii mieszka w Libanie
35,4 %
wynosiła inflacja w lipcu 2024
50 zł
to pensja minimalna w Libanie i jest ona jedną z najniższych na świecie
4 tys.
budynków mieszkalnych zostało zniszczonych w trakcie nalotów
Aktualności

Liban i Strefa Gazy: bez pomocy to koniec

Blisko 2000 ofiar i 10000 rannych. To bilans eskalacji konfliktu w Libanie. Caritas Polska przekazała 100 tysięcy euro na pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym w Libanie. Według władz kraju już milion osób zostało poszkodowanych w wyniku działań wojennych.
Crna nad Koroskem Rekonesans żołnierzy Wojska Polskiego Pomoc Polski w usunięciu skutków powodzi.

Katastrofy, które wstrząsnęły światem: rocznica powodzi w Słowenii i wybuchu w Libanie

Rekordowa kwota 6,5 miliona złotych, pomoc materialna i psychologiczna dla 3116 rodzin. Caritas Polska podsumowuje akcję pomocy dla mieszkańców Słowenii. 4 sierpnia mija pierwsza rocznica największej powodzi w historii tego kraju, która latem 2023 roku zamieniła ulice miast i wsi w rwącą rzekę. Straty wyniosły ponad pół miliarda euro. Dzięki projektowi Caritas Polska możliwy jest remont domów zniszczonych w wyniku powodzi.