Caritas Polska posiada status kościelnej osoby prawnej oraz organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że środki finansowe i darowizny rzeczowe przekazywane Caritas pochodzące od darczyńców instytucjonalnych i osób prywatnych finansują działalność charytatywną zarówna w domenie kościelnej posługi miłosierdzia, jak i działalności pożytku publicznego.
W związku ze szczególnym dualnym statusem prawnym, finanse Caritas Polska cechuje odrębność rachunkowa tych dwóch obszarów działalności. Zwiększa to transparentność działania Caritas umożliwiając wyodrębnienie środków finansowych Kościoła Katolickiego przeznaczonych na realizację celów statutowych od funduszy, których źródłem jest obszar działalności pożytku publicznego.
Działalność Caritas Polska jest w pełni transparentna. Finanse na poziomie zarówno skonsolidowanym, jak i w poszczególnych obszarach, w tym indywidualnych projektów, podlegają badaniu przez audytorów wyznaczonych przez darczyńców instytucjonalnych, a coroczne sprawozdanie finansowe, sporządzane zgodnie z obowiązującym prawem, jest badane przez niezależnego biegłego rewidenta.
Caritas Polska współpracuje również z Caritas Internationalis i spełnia jej standardy we wszystkich obszarach działania, w tym finansów. Wykazał to przeprowadzony w 2022 r. przez organizację audyt, podczas którego badaniu poddano wszystkie obszary działalności, w tym obszar finansów. Przepisy wewnętrze i praktyki stosowane w Caritas Polska w zarządzaniu finansowym zostały ocenione pozytywnie. Organizacja działa również zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości, co z kolei podlega weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta podczas badania rocznego sprawozdania finansowego.
Projekty charytatywne oraz te służące rozwojowi instytucjonalnemu Caritas Polska są finansowane przez m.in. UNHCR, UNICEF, Catholic Relief Services oraz innych darczyńców instytucjonalnych oraz indywidualnych. Praktyką jest przeprowadzanie przez darczyńców audytów projektów pod kątem zarówno realizacji ich celów programowych, jak i prawidłowości rozliczeń finansowych.
W obszarze działalności pożytku publicznego, Caritas Polska podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli.
Transparentność Caritas potwierdziła wysoka ocena sprawozdania finansowego Caritas, które przeprowadziła firma audytorska Grant Thornton, na tle innych organizacji Caritas Polska została uznana za najlepiej rozliczającą się OPP.