W drugą niedzielę tegorocznego adwentu gospodarzem kampanii „Polska pomaga” była Caritas Diecezji Kieleckiej. Różnorodne formy działalności, bogata tradycja (w tym roku mija 30. rocznica utworzenia CDK) – wszystko to składa się na obraz prężnej organizacji, który dzięki relacjom TVP mogli poznać widzowie w całej Polsce.
Szerokie spektrum działań Caritas Diecezji Kieleckiej podkreśla jej dyrektor, ks. Stanisław Słowik.
– W tej chwili prowadzimy 75 placówek, zadań całorocznych, do tego nawet ok. 140 projektów okresowych w ciągu całego roku. Jeśli chodzi o odbiorców, to każdego roku od 30 do 35 tys. osób korzysta z pomocy Caritas Diecezji Kieleckiej. Mamy prawie tysiąc osób zatrudnionych odpłatnie i trzy tysiące wolontariuszy. Staramy się tak organizować działalność, żeby mieć ofertę dla wszystkich potrzebujących pomocy, ale potrzeby są ogromne. Nasza diecezja należy do uboższych w skali kraju, dodatkowo pojawia się cały szereg różnych problemów, związanych czy to z klęskami żywiołowymi, czy innymi wydarzeniami – dodaje ks. Słowik.
Część z tych wielu aspektów działalności Caritas Diecezji Kieleckiej udało się przedstawić w niedzielę, 8 grudnia, podczas spotkania w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Wzięli w nim udział pracownicy, wolontariusze i podopieczni placówek prowadzonych przez CDK oraz zaprzyjaźnionych z Caritas instytucji i organizacji. Wykonane własnoręcznie ozdoby choinkowe prezentowali ich autorzy ze Środowiskowego Domu Pomocy, Dziennego Domu Opieki Medycznej, oraz kieleckich świetlic „U Józefa” i „Pod Aniołem”. Oprawę artystyczną zapewnił świętujący 15-lecie Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie. Tradycyjne pierniki, ozdobione jednak w oryginalny sposób – numerem, pod który można wysłać charytatywne sms-y – przygotował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego pracownicy mieli okazję opowiedzieć o tym, jak idea pomagania potrzebującym jest realizowana na wsi. Można było także poznać działalność przedsiębiorstw ekonomii społecznej, które otrzymały od Caritas dotacje na działalność gospodarczą i zatrudnienie osób wykluczonych. Całość, jak we wszystkich odsłonach kampanii „Polska pomaga” relacjonowała Telewizja Polska. Relacje w TVP1, TVP Info oraz na antenach regionalnych przypominały także o trwającej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, której symbolem jest wigilijna świeca Caritas.
– Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom bierze swoją nazwę od słowa wigilia. Wigilia pochodzi od słowa oczekiwać, ale to nie jest oczekiwanie takie bierne, typu – siedzę, noga na nogę… To jest pewien rodzaj czuwania. Czuwanie, czyli jestem czujny, jestem uważny – zaznacza red. Jan Pospieszalski, prowadzący telewizyjne relacje w ramach kampanii „Polska pomaga”. – Ta uważność, ta czujność, pozwala dostrzec potrzeby wokół siebie. Często za ścianą. Dzisiaj nie żyjemy w kraju, w którym jest potworny niedostatek i bieda, ubóstwo i głód. Chyba aż takiego głodu już nie ma w Polsce, natomiast jest głód miłości, bliskości, troski o bliskiego. Poświęćmy ten czas adwentu, który nam został, na spojrzenie na to, pamiętając o tym, że świece z ubiegłego roku straciły ważność, nie mają już homologacji na CO2 – żartuje red. Pospieszalski. – Teraz te nowe świece są już super, bardzo „eko”… Przybliżając się do Wigilii pamiętajmy, że nie może tej świecy zabraknąć na naszym świątecznym stole – apeluje znany publicysta.
Byliśmy pionierami – o działalności Caritas Diecezji Kieleckiej, świętującej w tym roku 30-lecie, opowiada jej dyrektor ks. Stanisław Słowik
Bardzo istotnym obszarem jest dla nas działalność lecznicza – tutaj szczególnie chcę zwrócić uwagę na dwa hospicja stacjonarne i dwa domowe, które służą osobom terminalnie chorym i ich rodzinom. To szczególnie ważne, żeby dziś, kiedy trwa walka o ochronę życia, pokazywać, że nie ma sytuacji beznadziejnych, że nawet w tych najtrudniejszych momentach można łagodzić ból, można życie człowieka uczynić łatwiejszym. To niezwykle ważne, do tego dochodzi duży obszar działalności rehabilitacyjnej, usprawniającej, która pozwala łatwiej funkcjonować osobom niepełnosprawnym, ale też w jakiejś mierze daje poczucie, że każdy człowiek ma swoje miejsce i jest potrzebny w społeczeństwie. Podkreślam, że tę działalność rehabilitacyjną prowadzimy nie tylko w wymiarze rehabilitacji leczniczej, ale mamy bardzo szerokie spektrum aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o aktywizację zawodową długotrwale bezrobotnych, czy niepełnosprawnych, to byliśmy pionierami tych działań na terenie diecezji, ale i w wymiarze całego kraju.
Drugi obszar, na który chciałbym zwrócić uwagę, to działania z zakresu pomocy społecznej. I tu, oprócz domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, coś co jest absolutnie nowatorskie w skali kraju – to jako pierwsi stworzyliśmy – rodzinne domy pomocy, czy placówki będące takim rozwiązaniem pośrednim – opieki częściowej, dla osób, które są częściowo samodzielne, ale już nie potrafią funkcjonować samodzielnie w środowisku domowym. Zwłaszcza, jeśli warunki zamieszkania są trudne – wówczas proponujemy czy to mieszkania chronione, czy domy opieki z częściową opieką personelu, czy mieszkania wspomagane – szereg rozwiązań dostosowanych do aktualnej kondycji, sytuacji danego człowieka. Mając wiele placówek tego typu, połączonych w układ sieciowy, możemy tym osobom pomagać w różnych placówkach, na różnych etapach, w zależności od ich sytuacji zdrowotnej.
I trzeci obszar, o którym chciałbym powiedzieć, działania adresowane do dzieci. Prowadzimy żłobek, dwa przedszkola i sieć dziesięciu świetlic środowiskowych oraz wiele programów okresowych, w obszarze dożywiania dzieci i działań profilaktycznych, które pozwalają dzieciom niwelować deficyty – w nauce, czy też w wychowaniu.
Tym, co budzi wzruszenie, czy satysfakcję, jest wdzięczność tych osób, które skorzystały z pomocy. Mógłbym wskazać takie przypadki, kiedy ktoś przyszedł do biura, czy przy okazji spotkania chciał podziękować za pomoc, którą otrzymał kilka, czy kilkanaście lat temu. Drugą forma przekazania tej wdzięczności jest dzielenie się radością w swoim otoczeniu – i ktoś potem w rozmowie z nami przypomina, że wśród swoich bliskich, czy znajomych miał kogoś, kto opowiadał o swoim doświadczeniu, które dobrze wspomina, które stało się dla niego ratunkiem.
Pomóżmy Gabrysi i innym potrzebującym
Podczas akcji „Polska pomaga” przypominane są na antenie Telewizji Polskiej historie ludzi, dla których kampania została powołana do życia. Jedną z bohaterek drugiej niedzieli adwentu była Gabriela z Płocka. W jednej chwili runął cały świat Gabrysi. Krwotoczny udar mózgu zaatakował bez ostrzeżenia. Odebrał niezależność i samodzielność. Z pełnej pasji, aktywnej i radosnej kobiety, Gabrysia stała się osobą wymagającą stałej pomocy. Nie może funkcjonować bez codziennej opieki pielęgniarskiej i terapii przywracających podstawowe czynności. Małymi krokami jej stan poprawiał się, wolno wracała zdolność komunikacji. Gabrysia wymaga stałej rehabilitacji, która daje nadzieję na zatrzymanie inwalidztwa i następstw porażenia czterokończynowego. Koszty terapii, lekarstw, całodobowej opieki, produktów specjalistycznego żywienia oraz środków higienicznych jest wysoki. Dzięki wspólnym działaniom wszyscy możemy pomóc Gabrysi w jej w powrocie do samodzielności. Zbiórka prowadzona jest przez serwis zbiórek charytatywnych URATUJECIE.PL, prowadzony przez Caritas Polska.
„Polska pomaga” to wspólna kampania Caritas oraz Telewizji Polskiej. Kładzie nacisk na interwencje pomocowe na rzecz konkretnych, najbardziej potrzebujących osób, prezentację dzieł miłosierdzia w Polsce, oraz integrację społeczną i zachętę do bardziej solidarnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Podczas drugiej odsłony tegorocznej kampanii „Polska pomaga” TVP przedstawiała również działalność Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach Caritas Diecezji Opolskiej oraz z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych im. Najświętszego Serca Jezusa w Rudzie Śląskiej.
Przeczytaj także relację z rozpoczęcia kampanii Polska Pomaga z 1 niedzieli Adwentu: W Sanoku rozpoczęła się kampania „Polska pomaga”
KAMPANIĘ „POLSKA POMAGA” MOŻNA WESPRZEĆ:
- wysyłając SMS charytatywny o treści POLSKAPOMAGA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
- nabywając dostępną w parafiach świecę Caritas, symbol solidarności z potrzebującymi
- dokonując wpłaty na konto: CARITAS POLSKA, ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa, 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384