W 2011 roku światem wstrząsnęła wiadomość o wybuchu zamieszek w Syrii. Czas mijał, ale nic nie wskazywało na bliski koniec wojny, dlatego w 2016 roku Caritas Polska zadecydowała o uruchomieniu stałej pomocy dla Syryjczyków – programu Rodzina Rodzinie, który dziś wspiera 5 krajów i codziennie daje nadzieję tysiącom potrzebujących.
Program Rodzina Rodzinie to największy program pomocy humanitarnej w historii Caritas Polska, którym dziś objęte są potrzebujące rodziny nie tylko w Syrii, ale także w Strefie Gazy, Iraku, Libanie, a od ubiegłego roku – także na Ukrainie. Jego siłą jest sprawdzona forma. Comiesięczne wsparcie finansowe daje najuboższym możliwość odbicia się od dna, np. poprzez uregulowanie czynszu lub rachunków za prąd, a dzięki swojej powtarzalności – także poczucie stabilizacji. Ponadto program pozwala beneficjentom na samodzielne decydowanie o tym, którą z najpilniejszych potrzeb chcą zrealizować.
— W ramach programu Rodzina Rodzinie darczyńcy przekazują potrzebującym rodzinom pomoc gotówkową — mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska. — Rodziny odbierają ją podczas comiesięcznych dystrybucji i przeznaczają na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Może to być zakup żywności, spłata rachunków, zakup odzieży czy leków. Jest to pomoc ratująca życie, zwracająca godność osobom potrzebującym, sprawiająca, że mogą one spokojnie zasnąć, nie martwiąc się o jutro.
Więcej na temat tej pomocy, a także o codziennym życiu w Syrii już 24 czerwca będzie można dowiedzieć się na specjalnym spotkaniu, na które przyjadą goście z Hope Center – partnerskiej organizacji realizującej program Caritas Polska na miejscu.
Dobre partnerstwo
Programy zagraniczne, takie jak Rodzina Rodzinie, wymagają sprawnej realizacji na miejscu, dlatego też Caritas Polska współpracuje z organizacjami przebywającymi na stałe w danym kraju. — W Syrii jest to prężna lokalna organizacja Hope Center, a w Libanie naszym partnerem jest siostrzana organizacja z międzynarodowej sieci Caritas – Caritas Liban. To właśnie te organizacje są odpowiedzialne za wybór rodzin, we współpracy z lokalnymi kościołami chrześcijańskimi w Aleppo w przypadku Syrii — mówi Dominik Derlicki, szef misji z Caritas Polska w Syrii i w Libanie. Podobnie jest w przypadku pozostałych krajów włączonych do programu Rodzina Rodzinie. W Strefie Gazy pomoc niesiona jest poprzez Caritas Jerozolima należącą do sieci Caritas Internationalis, w Iraku wsparciem jest polska fundacja Orla Straż, natomiast na Ukrainie – siostrzana organizacja Caritas-Spes.
Pomoc dla najsłabszych
Jednym z wyzwań w przypadku programu Rodzina Rodzinie jest wybór rodzin, które są w najtrudniejszej sytuacji, dlatego też dla każdego kraju określone zostały kryteria przyjęcia. — Rodziny kwalifikowane są do wsparcia gotówkowego na podstawie kryteriów, takich jak np. wysokość lub brak źródeł dochodu, liczba członków rodziny, warunki mieszkaniowe, czy są małe dzieci, czy są osoby starsze, niepełnosprawne lub przewlekle chore, czy głowa rodziny jest samotnym rodzicem i tym podobne — mówi Dominik Derlicki. — W przypadku każdego kraju uwzględniamy również lokalny kontekst. W Syrii bierzemy pod uwagę to, czy rodzina była zmuszona opuścić swój dom w trakcie trwającego tam konfliktu. Z kolei w przypadku Libanu istotne jest, czy rodzina ucierpiała w wyniku wybuchu w bejruckim porcie 4 sierpnia 2020 roku — wyjaśnia szef misji.
W ramach programu Rodzina Rodzinie funkcjonuje również komponent w postaci wsparcia dla małych rodzinnych firm. Jest to jednorazowa pomoc udzielona na zakup np. wyposażenia sklepu, warsztatu samochodowego czy maszyny do szycia, aby przedsiębiorca mógł rozpocząć własną działalność i w ten sposób uniezależnić się od comiesięcznych zapomóg finansowych. Komponent funkcjonuje w Syrii i Iraku.
W minionym roku pomoc w ramach Rodzina Rodzinie otrzymało 6 355 rodzin z 4 krajów na Bliskim Wschodzie oraz 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie. Ponadto ze wsparcia skorzystało 141 rodzinnych biznesów w Syrii oraz 25 w irackim Kurdystanie. Program Rodzina Rodzinie jest cały czas rozwijany i w roku bieżącym zapewnia spokojną przyszłość kolejnym potrzebującym – m.in. 1138 rodzinom na Ukrainie, w diecezji kijowsko-żytomierskiej i w diecezji charkowsko-zaporoskiej. Na Ukrainie, gdzie sytuacja jest szczególnie dramatyczna, pomoc w pierwszej kolejności kierowana jest do rodzin dotkniętych wojną, w tym rodzin wielodzietnych, a także do tych, którzy utracili bliskich w wyniku działań wojennych, do samotnych rodziców, osób wewnętrznie przesiedlonych oraz tych, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, a także do osób starszych (60+) oraz niepełnosprawnych.
Spotkanie z gośćmi z Syrii
4 czerwca 2023 r. (sobota), godzina 16:00
kawiarnia Agere Contra przy ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie
więcej na temat spotkania na stronie caritas.pl