Czcionka:

  • A
  • A
  • A

Kontrast:

  • A
  • A

Animacje:

  • Wznów animacje Zatrzymaj animacje
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
Caritas Polska
  • O nas
    • O Caritas Polska
    • Standardy zarządzania
    • Misja i statut
    • Struktura i kierownictwo
    • Raporty i sprawozdania finansowe
    • Centrum Analiz
  • Pomoc w Polsce
    • Powódź w Polsce
    • Tak. Pomagam!
    • Świeca Caritas
    • Hospicja
    • Dzieci
    • Pomoc żywnościowa
    • Seniorzy
    • Bezdomni
    • Migranci i uchodźcy
    • Ekologia integralna – NFOŚ
  • Pomoc na świecie
    • Strefa Gazy
    • Afryka
    • Wenezuela
    • Ukraina
    • Jemen
    • Misje
    • Kuba i Jamajka
    • Rodzina Rodzinie
    • Szkoła szkole
  • Chcę pomóc
    • Darczyńcy indywidualni
    • Darczyńcy biznesowi
    • Rozliczenia darowizny
    • Wolontariat
    • Aktualne zbiórki
    • 1,5% podatku
  • Praca
  • Kontakt
    • Szukam Pomocy
    • Wyrażenie zgody
    • Caritas Polska
    • Caritas w diecezjach
    • Kontakt dla mediów
    • Kontakt dla Darczyńców
  • Wspomóż
  • Szukaj
  • Menu
Spotkanie absolwentów programu Damy Radę!
Jesteś tutaj: Caritas Polska / Posts / Spotkanie absolwentów programu Damy Radę!
5 września 2025Caritas w PolsceJedynkaBezdomniDamy Radę!

Jeszcze kilka lat temu walczyli z uzależnieniami, bezradnością i brakiem perspektyw. Dziś spotkali się jako absolwenci programu „Damy Radę!”, by podzielić się historiami o tym, jak krok po kroku odzyskali stabilizację i sens życia. Program powstał w 2013 roku z myślą o pomocy w usamodzielnianiu się osobom bezdomnym, uzależnionym od narkotyków, alkoholu i innych środków.

Jego celem jest pomoc młodym ludziom szukającym wyjścia z głębokich kryzysów życiowych, którzy postanowili rozpocząć nowe, odpowiedzialne życie wolne od nałogów. Ze względu na specyfikę tego autorskiego programu i ogromy zakres potrzeb młodych ludzi, przekraczający obowiązujące pojęcia wykluczenia społecznego, został on skierowany do każdego, kto znalazł się na progu życiowej destrukcji, ale też znalazł w sobie motywację do zmiany.

– Pomogliście mi nauczyć się codziennej dyscypliny – zagaił Kacper, zapytany w jaki sposób skorzystał z pomocy będąc uczestnikiem tego Programu. Kacper był jednym z najmłodszych uczestników, kiedy przyszedł do społeczności Damy Radę! trzy lata temu. Przyszedł w towarzystwie trzech kolegów z praskiej ulicy, pokiereszowany życiowo tak jak pozostali. Ale jakoś od nich odstawał. Cichy i wycofany, ale czuło się u niego pragnienie czegoś więcej niż chwilowa ulga w codzienności, jaką przeżywał. I został najdłużej, zaczął w końcu pracować, budzić się o świcie zamiast o piętnastej, uczyć zawodu w trudnych warunkach miedzy trudnymi ludźmi, stawać się coraz bardziej trzeźwy życiowo i dosłownie. Kacper mimo zmęczenia i braku wolnego czasu przychodził na cotygodniowe spotkania grupy. Pracownik socjalny podjął starania o pomoc mieszkaniową dla najbliższych Kacpra, z którymi mieszkał w bardzo ciężkich warunkach.

Dziś Kacper promieniuje spokojem, zachował swoją lekko wycofaną postawę, ale nie widać już w niej lęku, ale normalny, męski dystans i dyskretną uczynność, z której też został zapamiętany przez nas. Kiedy dostawca przywiózł na to spotkanie zamówione pizze, to właśnie on pierwszy wziął nóż i pokroił na części dla wszystkich. Coś tam widać zostało z praktyk w restauracji, gdzie pomogliśmy mu załatwić pracę. Dziś jest szczęśliwym ojcem dwuletniej córeczki, której imię upamiętnia śp. Mamę Kacpra, ma stałą pracę i dochody. Założył zdrową rodzinę i mimo skromnych warunków, dobrze mu się żyje, jak powiada. A oprócz pomocy otrzymanej w Damy Radę!, ojcostwo i odłączenie od dawnych kolegów pozwoliło mu pewnie stanąć na nogi, czyli wziąć życie w soje ręce.

Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i miłych wspomnień – wspólnej wyprawy w Bieszczady, do Rzymu, wyjść na kręgle – ale do poznania, jak potoczyło się życie każdego z uczestników po zaliczeniu dłuższego lub krótszego stażu w Damy Radę!
Marek, po kilku latach uczestnictwa w Programie i „zaliczeniu” zamkniętych terapii w Monarze, mówi – wciąż tęsknię za wami i za tym zapachem pizzy na spotkaniach. Mieszka poza Warszawą, ale okazjonalnie nas odwiedza, kontynuuje zaocznie studia, które w ramach Programu pomagamy mu pokrywać i na których osiąga wysoką przeciętną. Po studiach pragnie realizować swoje zdolności jako pracownik socjalny i pracować z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Wśród absolwentów, których nie sposób wszystkich wymienić, każdy osiągnął stopień życiowych kompetencji i satysfakcji na miarę indywidualnej sytuacji i zaangażowania. Na pewno każdy żyje już innym życiem niż w czasie, kiedy zdecydował się skorzystać z pomocy Programu Damy Radę!, odważniej patrzy w przyszłość, odkrywa swoje niedoceniane dotychczas możliwości, wychodzi z życiowych zapaści, pasywności, lęków i nałogów.

Mówi Joanna Bykowska, długoletnia terapeutka uzależnień i konsultant w Zespole działającym w Programie: W czasie mojej blisko dziesięcioletniej pracy w Programie, cieszę się widząc jak nasze towarzyszenie im w drodze do trzeźwego i owocnego życia przynosi efekty. Czasem trzeba na nie poczekać oczywiście, ale gdy jest w kimś chociaż trochę motywacji i głodu życia, gotowości do przyjęcia zaoferowanej pomocy, a potem wytrwałości w codziennym realizowaniu ustalonych wspólnie celów, to wyniki widzimy jak na tym wspaniałym spotkaniu.

Spotkanie przeciągnęło się do późna, było dla nas znakiem zwycięstwa nadziei nad niemocą, nawet w sprawach bardzo trudnych, których w naszym doświadczeniu nie brakuje.

Zapraszamy zainteresowanych do dołączenia do kameralnej grupy wsparcia i skorzystania z oferowanego w Programie „Damy Radę!” wsparcia.

Program adresowany jest w pierwszej kolejności do mężczyzn w wieku 25-35 lat, zmotywowanych do podjęcia starań o wyjścia z poczucia zagubienia i braku nadziei.

Program powstał w 2013 roku z myślą o pomocy w usamodzielnianiu się osobom bezdomnym, uzależnionym od narkotyków, alkoholu i innych środków. Jego celem jest pomoc młodym ludziom szukającym wyjścia z głębokich kryzysów życiowych, którzy postanowili rozpocząć nowe, odpowiedzialne życie wolne od nałogów.

Ze względu na specyfikę tego autorskiego programu i ogromy zakres potrzeb młodych ludzi, przekraczający obowiązujące pojęcia wykluczenia społecznego, został on skierowany do każdego, kto znalazł się na progu życiowej destrukcji, ale też znalazł w sobie motywację do zmiany.

Zgłaszać się do programu można za pośrednictwem adresu e-mail: damyrade@caritas.org.pl.  Ulotka informacyjna [PDF].

Podziel się:
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Prześlij mailem
https://caritas.pl/wp-content/uploads/2025/09/1756991852684-scaled.jpg 1152 2560 Paweł Żulewski https://caritas.pl/wp-content/uploads/2025/10/logo-35-lecie-red.png Paweł Żulewski2025-09-05 14:38:342025-12-30 13:36:46Spotkanie absolwentów programu Damy Radę!

Najnowsze

  • Reagowanie w kryzysie: Caritas Polska wspiera bezpieczeństwo obywateli30 grudnia 2025 - 17:05
  • Caritas i Polska Pomoc na świecie w 2025 r.30 grudnia 2025 - 10:23
  • Spotkania wigilijne dla osób poszkodowanych w powodzi29 grudnia 2025 - 16:30
  • Podsumowanie realizacji Podprogramu 2024 w ramach funduszy FEPŻ29 grudnia 2025 - 08:00
  • Świąteczne paczki dla potrzebujących na Ostrowie Tumskim24 grudnia 2025 - 12:49

Caritas diecezjalne

Kategoria

  • Damy Radę!
  • Ekologia integralna
  • Liban
  • Spiżarnia Caritas
  • Wigilia Caritas
  • Hospicja i opieka długoterminowa
  • Tak. Pomagam!
  • Bezdomni
  • Tydzień Miłosierdzia
  • Pomoc migrantom i uchodźcom
  • Strefa Gazy
  • FEPŻ
  • Partnerzy
  • Afryka
  • Bliski Wschód
  • Powódź w Polsce
  • Jemen
  • Jałmużna
  • Wenezuela
  • Dzieci
    • Akademia Caritas Dzieciom
    • Wakacyjna Akcja Caritas
    • Stypendia
    • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
    • Tornister Pełen Uśmiechów
  • Fotogalerie
  • Misje
  • Seniorzy
    • Na codzienne zakupy
  • Syria
  • Wolontariat
  • Pomoc dla Ukrainy
  • Działalność na świecie
  • Caritas na świecie
  • Jedynka
  • Caritas Diecezje
  • Caritas w Polsce
  • Aktualności

Caritas

  • Caritas Polska
  • Caritas diecezjalne
  • Caritas Europa
  • Caritas Internationalis
Praca
w Caritas Polska
Ogłoszenia o zamówieniach
w Caritas Polska

Komu pomagamy?

  • Ukraina
  • Dzieci
  • Seniorzy
  • Pomoc żywnościowa
  • Bezdomni
  • Migranci i uchodźcy
  • Pomoc na świecie

Chcę pomóc!

  • Wolontariat
  • Uratujecie.pl
  • Wesprzyj nas
© Copyright - Caritas Polska
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
  • Klauzula dla użytkowników strony i darczyńców
  • Klauzula dla osób do kontaktu
  • Polityka prywatności
  • Regulamin SMS
  • Regulamin strony
  • RODZINA RODZINIErodzinarodzinie.caritas.pl
  • Caritas Laudato Silaudatosi.caritas.pl
  • Wesprzyj nas
  • Chcę pomóc
  • Szukam pomocy
  • Duchowość
Scroll to top