Na codzienne zakupy
„Na codzienne zakupy” to program Caritas Polska realizowany w partnerstwie z Fundacją Biedronki oraz 43 Caritas diecezjalnymi. Ma na celu wymierną, całoroczną pomoc seniorom w wieku 60+ – samotnym, potrzebującym wsparcia materialnego, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym, zamieszkującym wsie i małe miejscowości. Służy też aktywizacji społecznej seniorów, umożliwiając im uczestnictwo w działaniach towarzyszących oraz zapewnia bezpośrednią pomoc wolontariuszy w codziennych zakupach.
Jak pomagamy seniorom?
To już 7 edycja programu
Potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 200 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze. Program „Na codzienne zakupy” jest realizowany od kwietnia 2024 do końca stycznia 2025 roku. Partnerami Programu są Caritas diecezjalne. To właśnie lokalne wspólnoty Caritas rekrutują beneficjentów kart według ustalonych zasad spośród swoich podopiecznych potrzebujących pomocy. Program wspiera także liderów wolontariatu w diecezjach, podnosząc na warsztatach ich kompetencje związane z opieką i aktywizacją seniorów.
Program „Na codzienne zakupy”

Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc seniorom. Karta łączy pokolenia – to wspólne działanie wolontariuszy w różnym wieku w niesieniu pomocy najstarszym i aktywizacja seniorów. Program dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To prawie 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych aglomeracjach. Program to również szkolenia, fora i wymiana doświadczeń liderów wolontariatu oraz aktywne działanie Parafialnych Zespołów Caritas.

edycja programu "Na codzienne zakupy"
22 mln zł
przekazała w tej edycji programu Fundacja Biedronki na pomoc potrzebującym
11 tys.
tyle seniorów jest objętych całorocznym wsparciem programu
beneficjentów to osoby samotne
1,2 tys.
parafialnych zespołów Caritas wesprze w tej edycji seniorów
4 tys.
wolontariuszy jest zaangażowanych w program
60 tys.
osób otrzymało wsparcie w ciągu 6 lat programu
107 mln zł
Fundacja Biedronki przekazała seniorom w postaci kart
projektów międzypokoleniowych dofinansuje Caritas Polska w 7 edycji
Karta to pretekst
Łączy pokolenia i przeciwdziała samotności
Karta to nie tylko pomoc finansowa, ale pretekst do tego, żeby spotkać się z drugą osobą, dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze Caritas. Pomagają w znalezieniu osób najbardziej potrzebujących oraz robieniu zakupów. Bycie razem, spotkanie, rozmowa są dla seniorów, niezwykle ważne. Seniorzy mogą także uczestniczyć w działaniach aktywizujących w parafiach, blisko miejsca zamieszkania. Działania te mają na celu minimalizowanie osamotnienia i wykluczenia społecznego. W obecnej edycji programu udzieli wsparcia ponad 4 tys. wolontariuszy. Wielu z nich to sąsiedzi seniorów, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas oraz pracownicy Caritas. W tej edycji Caritas dofinansuje także 50 projektów międzypokoleniowych.
Film informacyjny dla seniorów
Film informacyjny dla wolontariuszy