Czcionka:

  • A
  • A
  • A

Kontrast:

  • A
  • A

Animacje:

  • Wznów animacje Zatrzymaj animacje
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
Caritas Polska
  • O nas
    • O Caritas Polska
    • Standardy zarządzania
    • Misja i statut
    • Struktura i kierownictwo
    • Raporty i sprawozdania finansowe
    • Centrum Analiz
  • Pomoc w Polsce
    • Powódź w Polsce
    • Tak. Pomagam!
    • Świeca Caritas
    • Hospicja
    • Dzieci
    • Pomoc żywnościowa
    • Seniorzy
    • Bezdomni
    • Migranci i uchodźcy
    • Ekologia integralna – NFOŚ
  • Pomoc na świecie
    • Strefa Gazy
    • Afryka
    • Wenezuela
    • Ukraina
    • Jemen
    • Misje
    • Kuba i Jamajka
    • Rodzina Rodzinie
    • Szkoła szkole
  • Chcę pomóc
    • Darczyńcy indywidualni
    • Darczyńcy biznesowi
    • Rozliczenia darowizny
    • Wolontariat
    • Aktualne zbiórki
    • 1,5% podatku
  • Praca
  • Kontakt
    • Szukam Pomocy
    • Wyrażenie zgody
    • Caritas Polska
    • Caritas w diecezjach
    • Kontakt dla mediów
    • Kontakt dla Darczyńców
  • Wspomóż
  • Szukaj
  • Menu
Wielkopostna Czwórka – inspirujące inicjatywy i propozycje na Wielki Post 2026
Jesteś tutaj: Caritas Polska / Posts / Wielkopostna Czwórka – inspirujące inicjatywy i propozycje na Wielki P...
31 stycznia 2026Caritas w PolsceJedynkaAktualności

Jałmużna Wielkopostna, Zdrapka Wielkopostna i Ekstremalna Droga Krzyżowa to trzy wyjątkowe inicjatywy, które od lat angażują setki tysięcy osób w Polsce i na świecie. W tym roku dołączyła do nich inicjatywa Misjonarz na Post, by wspólnie jako „Wielkopostna Czwórka” inspirować do głębszego przeżywania Wielkiego Postu.

O szczegółach tej współpracy i działaniach w związku z tegorocznym programem duszpasterskim „Uczniowie-misjonarze” można się było dowiedzieć podczas konferencji prasowej online, która odbyła się 28 stycznia. Wspólnie zainaugurowano przygotowania do Wielkiego Postu 2026.

Podczas konferencji zaprezentowano komplementarne narzędzia duszpasterskie, które obejmują modlitwę, post i jałmużnę w nowoczesnej formie:

  • Kontekst duszpasterski podejmowanych działań przedstawił ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP, który podkreślił, że tegoroczny Wielki Post ma formować wiernych na „Uczniów-misjonarzy”, łącząc osobistą formację z wyjściem do drugiego człowieka.
  • Jałmużnę Wielkopostną (Caritas Polska i Caritas Diecezjalne) przedstawiła koordynator kampanii krajowych Magdalena Masiak, która przypomniała o wymiarze miłosierdzia, zachęcając do wsparcia w formie kwot zbieranych do Skarbonki Caritas, jako konkretnego gestu solidarności z potrzebującymi seniorami i chorymi.
  • Duchowe zaplecze misji (Misjonarz na Post) pokazali O. Robert Grabka OMI, Michał Jóźwiak (misyjne.pl), którzy zaprosili do duchowej adopcji polskich misjonarzy, wskazując na post i modlitwę jako realne wsparcie dzieł ewangelizacyjnych na całym świecie.
  • O codziennej formacji (Zdrapka Wielkopostna) opowiedział red. Wojciech Koczorowski (WŻCh), który zaprezentował 12. edycję akcji pod hasłem „Uczeń-Misjonarz Pokoju”. Uczestnicy będą prowadzeni przez „sztafetę” czterech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka oraz Leona XIV, podejmując ponad 40 zadań dla ducha i ciała.
  • Wyzwanie fizyczne i duchowe (EDK) zaproponował ks. red. Łukasz Romańczuk zapraszając na Ekstremalną Drogę Krzyżową – nocną wędrówkę w milczeniu, która dla ponad 100 tys. osób rocznie staje się momentem przełomu i nawrócenia.

Cztery inicjatywy na Wielki Post 2026

Zdrapka Wielkopostna to inicjatywa, która istnieje od 12 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jej celem jest pomoc uczestnikom w codziennym przeżywaniu Wielkiego Postu poprzez konkretne zadania i wyzwania duchowe. Dotarła już do ponad 2 milionów uczestników w 12 krajach, a jej popularność stale rośnie. Dzięki prostej, ale angażującej formule, Zdrapka Wielkopostna pomaga w pogłębianiu relacji z Bogiem i refleksji nad własnym życiem duchowym.

Jałmużna Wielkopostna, organizowana przez Caritas od 20 lat, to projekt o zasięgu ogólnopolskim. Akcja ta zachęca wiernych do odkładania drobnych sum pieniędzy przez cały okres Wielkiego Postu i przeznaczania ich na pomoc najbardziej potrzebującym. Łącznie dystrybuowanych jest około 250 tys. skarbonek, które trafiają do parafii i rodzin w całym kraju. W niektórych diecezjach, takich jak Pelplińska, Przemyska, Płocka i Tarnowska, liczba skarbonek sięga dziesiątek tysięcy, co pokazuje ogromne zaangażowanie wiernych w tę formę jałmużny. Jałmużna Wielkopostna to akcja  ekumeniczna organizowana we współpracy z Eleos Kościoła Prawosławnego  oraz Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W kościele prawosławnym jest znana jako Ofiara Wielkopostna, a w kościołach ewangelickich jako Skarbonka Diakonijna.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe duchowe wyzwanie, które gromadzi ponad 100 tys. uczestników rocznie. Wierni podejmują trud całonocnej wędrówki, pokonując co najmniej 40 km w milczeniu i modlitwie. Wydarzenie organizowane jest w 17 krajach na trzech kontynentach i przyciąga coraz większą liczbę uczestników pragnących przeżyć swoją wiarę w radykalny sposób. Każdego roku powstają nowe rejony EDK, w których ludzie podejmują to wyjątkowe wyzwanie, łącząc wysiłek fizyczny z głęboką refleksją nad Męką Chrystusa. W tym roku EDK wyruszy już 17 raz.

Misjonarz na Post to ogólnopolska akcja modlitewnego wsparcia polskich misjonarzy w Wielkim Poście. Można wylosować misjonarza i wspierać go modlitwą w Wielkim Poście. Nie każdy może zostawić swoje dotychczasowe życie i ruszyć do Afryki, ale każdy może wziąć do ręki różaniec i modlić się za misje, a najlepiej za konkretnego polskiego misjonarza. W 2026 roku ma miejsce już 13. edycja tej inicjatywy. Projekt Misjonarz na Post jest inicjatywą portalu misyjne.pl i „Misyjnych Dróg” – redakcja portalu i czasopisma należy do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Akcja odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski oraz Komisji EP ds. Misji.

Podziel się:
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Prześlij mailem
https://caritas.pl/wp-content/uploads/2026/01/wielkopostna-czworka-zdrapka-wielkopostna1.png 683 1024 Magdalena Masiak https://caritas.pl/wp-content/uploads/2026/01/logo-caritas-polska.png Magdalena Masiak2026-01-31 00:34:032026-01-31 00:43:25Wielkopostna Czwórka - inspirujące inicjatywy i propozycje na Wielki Post 2026

Najnowsze

  • Wielkopostna Czwórka – inspirujące inicjatywy i propozycje na Wielki Post 202631 stycznia 2026 - 00:34
  • W ogniu wojny zabija mróz. Caritas Polska kontynuuje wsparcie Ukrainy na miejscu.30 stycznia 2026 - 23:31
  • Polska Pomoc 2024. Sprawozdanie końcowe z wykonania projektu28 stycznia 2026 - 23:14
  • Uczniowie – misjonarze. Spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas we Wrocławiu26 stycznia 2026 - 10:18
  • Caritas składa gorące życzenia wszystkim babciom i dziadkom!22 stycznia 2026 - 13:46

Caritas diecezjalne

Kategoria

  • Damy Radę!
  • Ekologia integralna
  • Liban
  • Spiżarnia Caritas
  • Wigilia Caritas
  • Hospicja i opieka długoterminowa
  • Tydzień Miłosierdzia
  • Tak. Pomagam!
  • Bezdomni
  • Strefa Gazy
  • Pomoc migrantom i uchodźcom
  • Partnerzy
  • FEPŻ
  • Afryka
  • Bliski Wschód
  • Powódź w Polsce
  • Jemen
  • Jałmużna
  • Wenezuela
  • Dzieci
    • Akademia Caritas Dzieciom
    • Wakacyjna Akcja Caritas
    • Stypendia
    • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
    • Tornister Pełen Uśmiechów
  • Fotogalerie
  • Misje
  • Seniorzy
    • Na codzienne zakupy
  • Syria
  • Wolontariat
  • Pomoc dla Ukrainy
  • Działalność na świecie
  • Caritas na świecie
  • Jedynka
  • Caritas Diecezje
  • Caritas w Polsce
  • Aktualności

Caritas

  • Caritas Polska
  • Caritas diecezjalne
  • Caritas Europa
  • Caritas Internationalis
Praca
w Caritas Polska
Ogłoszenia o zamówieniach
w Caritas Polska

Komu pomagamy?

  • Ukraina
  • Dzieci
  • Seniorzy
  • Pomoc żywnościowa
  • Bezdomni
  • Migranci i uchodźcy
  • Pomoc na świecie

Chcę pomóc!

  • Wolontariat
  • Uratujecie.pl
  • Wesprzyj nas
© Copyright - Caritas Polska
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
  • Klauzula dla użytkowników strony i darczyńców
  • Klauzula dla osób do kontaktu
  • Polityka prywatności
  • Regulamin SMS
  • Regulamin strony
  • RODZINA RODZINIErodzinarodzinie.caritas.pl
  • Caritas Laudato Silaudatosi.caritas.pl
  • Wesprzyj nas
  • Chcę pomóc
  • Szukam pomocy
  • Duchowość
Scroll to top