Jesienią ubiegłego roku na rabatach w Kielcach i w wielu miejscowościach diecezji kieleckiej posadzono żonkile – symbol życia i nadziei. W ten sposób zainaugurowane zostały Pola Nadziei 2019/20. Żonkile zakwitły, ale wolontariusze nie mogli w tym roku kwestować na rzecz kieleckiego hospicjum.
Epidemia koronawirusa to czas trudny dla stacjonarnego i domowego Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Jak co roku ubrani w żółte koszulki wolontariusze mieli wyruszyć z żonkilami, by zbierać datki do puszek na rzecz osób chorych, w ramach wiosennej edycji Pól Nadziei. Niestety wolontariusze musieli pozostać w domach – nie było kolorowych kwest ulicznych, kiermaszów, festynów i marszów z bukietami żonkili. Zbiórka może odbywać się jedynie za pośrednictwem Internetu.
Bez pomocy darczyńców opieka nad nieuleczalnie chorymi będzie niezwykle trudna, ponieważ hospicjum musi zakupić dodatkowe środki ochrony. Caritas Diecezji Kieleckiej zwraca się z gorącą prośbą o dobrowolne wpłaty na rzecz hospicjum w Kielcach w ramach akcji Pola Nadziei. Hospicjum można wspomóc dokonując wpłaty on-line do wirtualnej puszki: http://hospicjum.kielce.caritas.pl/pola-nadziei/wirtualnepolanadziei/. W tym roku zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, fizjoterapeutów poprzez zakup środków bezpieczeństwa w postaci przyłbic, maseczek, fartuchów i płynów do dezynfekcji. Hospicjum będzie starało się także zakupić bardzo potrzebne ozonatory i oczyszczacze powietrza oraz dozowniki bezdotykowe.
Pola Nadziei to międzynarodowy program, którego celem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjów, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących. Program Pola Nadziei niesie przekaz, że życie na każdym jego etapie jest bezcenną wartością.