Spotkanie dyrektorów Caritas, uroczysta msza święta, panel dyskusyjny i wieczorna gala zakończona koncertem – w Warszawie 9 października odbyły się obchody 30-lecia Caritas Polska.
– W tych trudnych dniach pandemii świętujemy swój jubileusz. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w misję pomocy drugiemu człowiekowi – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Wyraził wdzięczność wolontariuszom i pracownikom Caritas oraz darczyńcom indywidualnym i instytucjonalnym. – Życzę wszystkim, abyśmy pomaganie drugiemu człowiekowi uczynili programem swojego życia – podsumował. Całe wystąpienie ks. Marcina Iżyckiego do obejrzenia poniżej.
Nie zapominać o potrzebujących pomocy
– Pan Jezus zachęcał apostołów i wszystkich idących za nim, ażeby nie zapomnieli o tych, którzy zostają w domu, potrzebują pomocy i troski. Wypełniamy to, co ewangeliczne – podkreślił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, podczas spotkania dyrektorów Caritas poprzedzającego uroczystą galę 30-lecia.
– 30 lat to trochę więcej niż 10 tys. dni, więc jeszcze niezbyt wiele – zauważył ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zaznaczając, że przez ten czas wiele jednak udało się zrobić. – To wspaniały czas, wypełniony troską, poświęceniem, działaniem z pasją i głęboką wiarą, że to, co się czyni, jest dobre i piękne – dodał.
Jak rozwijać solidarność
W programie rocznicowych uroczystości, po uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej, znalazł się panel dyskusyjny, którego temat brzmiał: „Solidarnie z Caritas”.
– Caritas Polska już od 30 lat skutecznie buduje dzieła miłosierdzia i solidarności w Polsce i na świecie. To były trzy dekady nieustannych, dynamicznych zmian społecznych i ekonomicznych, kryzysów gospodarczych, klęsk żywiołowych i kryzysów zdrowotnych, jak trwająca pandemia. W tym zmieniającym się świecie jedno pozostaje jednak stałe – potrzeba solidarności. Wierzę, że to ona stanowi odpowiedź na wyzwania współczesności. Jak utrwalać i rozwijać solidarność między ludźmi, organizacjami, narodami? O tym właśnie chcemy dziś rozmawiać z naszymi przyjaciółmi, bo od tego zależy przyszłość Caritas i przyszłość nas wszystkich – podkreślił w słowie wstępnym ks. Marcin Iżycki.
Inspiracją do dyskusji była ogłoszona niedawno encyklika papieża Franciszka „Fratelli tutti”. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Aloysius John (sekretarz generalny Caritas Internationalis), Paweł Wdówik (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej), Magdalena Rzeczkowska (szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów), Katarzyna Scheer (prezes Fundacji Biedronki), Justyna Szafraniec (dyrektor PR Generali Polska) oraz ks. Marcin Iżycki. Moderatorem dyskusji był Ludwik Kotecki, główny ekonomista Caritas Polska.
Skromni choć zaangażowani
Głównym punktem programu jubileuszowych obchodów była gala, podczas której osoby i instytucje zasłużone dla organizacji otrzymały okolicznościowe odznaczenia.
– Nie da się podsumować 30 lat działania Caritas jednym krótkim przemówieniem. Historia naszej organizacji to bowiem setki pracowników, tysiące wolontariuszy i miliony osób w Polsce i nie tylko, które otrzymały wsparcie w trudnych dla nich chwilach. Bo Caritas to przede wszystkim ludzie, których łączy miłość do drugiego człowieka. Dlatego tak nam zależało, żeby w tym szczególnym dla nas dniu z Państwem się spotkać, bo to właśnie dzięki Wam Caritas jest dziś największą organizacją dobroczynną w Polsce i może odpowiadać na najpoważniejsze wyzwania współczesności, w tym to, z którym się zmagamy obecnie – powiedział, witając gości, ks. Marcin Iżycki. Po jego wystąpieniu minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, wystosowany z okazji 30-lecia Caritas Polska. Następnie wręczono odznaczenia wyróżnionym.
W gronie odznaczonych SREBRNYMI MEDALAMI Dyrektora Caritas Polska znaleźli się:
- Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej od 2014 r.
- Jan Montowski, pracownik Caritas Archidiecezji Poznańskiej od 2008 roku, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej od 2017 r.
- Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej w latach 2018–2020
- Piotr Najbuk, dyrektor ds. relacji ze stroną publiczną w firmie Astra Zeneca
ZŁOTE MEDALE otrzymali dyrektorzy Caritas Diecezjalnych:
- Dariusz Marczak, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w latach 2007 – 2009, pełniący funkcję dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w latach 2009 –2016, członek Prezydium Caritas Polska i Kapituły Nagrody „Ubi Caritas”Caritas w latach 2010 –2016
- Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej od 2005 r.
- Dariusz Krokocki, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Łowickiej w latach 1997–1999, dyrektor Caritas Diecezji Łowickiej od 1999 r.
- Grzegorz Weis, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Pelplińskiej w latach 2007–2012, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej od 2012 r.
- Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej od 2012 r.
ZŁOTE MEDALE Dyrektora Caritas Polska otrzymali także:
- Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
- Piotr Dziedzic, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
- Katarzyna Sheer, prezes Fundacji Biedronki
- Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Medale 30-lecia Caritas Polska zostały przyznane byłym dyrektorom Caritas Polska, kierującym organizacją w latach 1990–2017: ks. Wojciechowi Łazewskiemu, ks. Adamowi Dereniowi i ks. Marianowi Suboczowi. Całą trójkę uhonorowano za nieoceniony wkład w budowę i rozwój Caritas Polska. Medale 30-lecia Caritas Polska otrzymali także goście zagraniczni: Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis oraz ks. Michaela Landau, prezydent Caritas Europa.
– Jeśli krótko miałbym scharakteryzować grono wyróżnionych to określiłbym je jako osoby, które przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Chcę docenić ich piękną postawę, choć jestem pewien, że nie czują głodu pochwał – podsumował ks. Marcin Iżycki.
Podczas gali przekazano także podziękowania partnerom instytucjonalnym, którzy niezawodnie wspierają Caritas w niesieniu pomocy potrzebującym. Wśród nich znaleźli się: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Straż Miejska m.st. Warszawy, Jeronimo Martins Polska S.A., Generali Polska, Lidl Polska, Narodowy Bank Polski, PKN Orlen, PWPW, Mastercard Europe, JSW, Transgourmet Polska Sp. z o.o., właściciel marki Selgros, Redakcja Audycji Katolickich TVP, Katolicka Agencja Informacyjna.
Artystycznym akcentem uroczystości był występ Stanisława Soyki z zespołem. Muzycy zaprezentowali swoją interpretację „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył reżim sanitarny, a liczba ich uczestników została ograniczona ze względów bezpieczeństwa.