Żywność, bioróżnorodność, klimat, woda, powietrze – to tematy spotów edukacyjnych, które powstały w ramach ogólnopolskiej kampanii Caritas Laudato si’. Filmowe materiały mają budzić ekologiczną wrażliwość i pokazywać, że #troskajestboska.
Spoty poruszają zagadnienia, które dotyczą każdego z nas: ocieplenie klimatu, marnowanie żywności, brak wody, zanieczyszczenie powietrza, wymieranie gatunków roślin i zwierząt.
– Chociaż może nie zawsze uważamy, że te problemy dotykają nas tak mocno, byśmy byli gotowi natychmiast działać, stawić im czoła. W materiałach staramy się w sposób twórczy pokazać, że nasze wybory mogą przyczyniać się do pogłębiania tych problemów lub je niwelować – tłumaczy Dominika Chylewska, odpowiedzialna za komunikację w ekologicznym projekcie Caritas Laudato si’. Projekt jest inspirowany encykliką papieża Franciszka o tym samym tytule.
– Głos Franciszka wyjaśnia nam, że nie możemy uleczyć ziemi, póki jej nie pokochamy i nie zaczniemy szanować. Przypomina, że wszystko co stworzył Bóg było bardzo dobre. Z szacunku do Jego stworzenia musimy na nowo odbudować harmonię z przyrodą – dodaje Dominika Chylewska.
Edukacyjne spoty kampanii Caritas Laudato si’ przybliżają w prosty sposób tematy pozornie znane, ale najczęściej przedstawiane w sposób hasłowy i powierzchowny. Świat nie jest już zdziwiony komunikatami o masowym ginięciu gatunków – ale co tak naprawdę one dla nas znaczą? Jakie będą skutki ocieplenia klimatu dla naszego najbliższego otoczenia i co możemy z tym zrobić? Jedna na dziewięć osób na świecie głoduje, podczas gdy nadprodukcja żywności pochłania cenne zasoby wody, a brak wody pitnej zabija więcej ludzi niż konflikty zbrojne – w jaki sposób podejmować codzienne decyzje związane na przykład z zakupami, aby nie przyczyniać się do narastania tych współczesnych paradoksów? Spoty Caritas Laudato si’ proponują odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Ich zwięzła forma, zestawienie przemawiających do wyobraźni statystyk z obrazami dzikiej przyrody zagrożonej działaniami człowieka, zawarte w nich wskazówki – wszystko to sprawia, że materiały filmowe mogą być zarówno punktem wyjścia do podjęcia osobistej refleksji, jak i ciekawym przyczynkiem do dyskusji, choćby na lekcji przyrody.
Wszystkie spoty można znaleźć na specjalnie utworzonej playliście, dostępnej na kanale YouTube projektu: www.youtube.com/playlist?list=PL3JUEJqMZiWAN-WQshMYRKsMabSAyMcBy.
O projekcie Caritas Laudato si’
Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato si’ jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.