Najnowszy, marcowy kwartalnik „Caritas” może zaskoczyć! Ekologia integralna w nauce Kościoła, degradacja środowiska naturalnego i dobre praktyki w duchu eko – oto tematy, które zdominowały to wydanie.
Wyjątkową zawartość zapowiada już okładka z logo programu Caritas Laudato Si. Jej specyficzna kolorystyka i styl zwiastują nową energię i stosunkowo nową tematykę, jaką jest ekologia integralna, której papież Franciszek poświęcił encyklikę Laudato si’.
Poznajmy zielone projekty
Dlaczego zdecydowaliśmy się poświęcić cały numer kwartalnika jednemu problemowi? Bo należy dziś do najważniejszych. Bo nie możemy pozostawać bierni i poprzestawać jedynie na dyskusjach. Nie mamy na to czasu, musimy działać dla dobra naszego wspólnego domu – Ziemi. W wielu parafiach na terenie 12 diecezji już rozwijają się projekty ekologiczne, którymi kierują animatorzy programu Caritas Laudato si’. Zielenią się tereny przy szkołach i parafiach, powstają łąki kwietne przywracające bioróżnorodność. Rodzą się także inicjatywy przeciwdziałające marnowaniu dóbr i nadmiernemu konsumpcjonizmowi. O tym wszystkim piszemy na stronach najnowszego kwartalnika. By jednak dobrze zrozumieć, czemu dokładnie poświęcone są projekty Caritas Laudato si’, w pierwszej części specjalnego wydania głos oddaliśmy ekspertom – znawcom katolickiej nauki społecznej oraz naukowcom i publicystom zajmującym się klimatem, bioróżnorodnością, problemem zanieczyszczenia wód i gospodarowania odpadami.
Najważniejsze, by zrozumieć
Problemy związane z kondycją planety dla wszystkich nadal są trudne do zrozumienia. Wielu wydają się mało ważne, zbyt odległe a nawet nieprawdziwe. Być może dlatego, że stosunkowo niedawno w kampanię proekologiczną włączyły się media, a głos Kościoła w tej sprawie nie był dostatecznie mocny. Bardzo wiele pod tym względem zmieniła wydana ponad pięć lat temu niezwykła encyklika Laudato si’ papieża Franciszka. Kierując się jej przesłaniem, w pierwszej części kwartalnika zamieściliśmy wywiady z ojcem profesorem Zdzisławem Kijasem oraz ojcem Stanisławem Jaromim, którzy wyjaśniają biblijne podstawy nawrócenia ekologicznego oraz naukę Kościoła dotyczącą ekologii integralnej. W tej części kwartalnika znalazła się także wyjątkowa rozmowa z bratem Cordianem Szwarcem (na zdjęciu) – animatorem krajowym programu Caritas Laudato si’ – który z zaangażowaniem opowiada o zielonej encyklice papieża Franciszka.
Klimat, powietrze, woda…
Co ciekawego w dalszej części kwartalnika? Artykuły ekspertów zajmujących się problemami ekologicznymi, którym poświęcamy nasze działania w ramach programu Caritas Laudato Si. W pierwszej kolejności pochylamy się nad zmianami klimatu publikując tekst dr. Jakuba Jędraka, który w przystępny sposób tłumaczy zależności między działalnością człowieka a zmianami klimatu i podkreśla ogromne znaczenie naszych codziennych wyborów. Doktor Jędrak dzieli się także swoją wiedzą dotyczącą zanieczyszczenia powietrza – w artykule „Toksyczny wdech” tłumaczy, jak bardzo wpływa ono na nasze zdrowie i jak dochodzi do powstawania smogu. Poruszając temat zanieczyszczenia środowiska nie mogliśmy pominąć także tematu czystości wód. W artykule „Woda (nie)czysta” doktor Mariusz Gogól zachęca nas do zmiany myślenia o oczyszczalniach ścieków jako tych, które mają nieograniczone możliwości. Równie istotny jak kwestia czystości jest temat braku wody, co dobitnie pokazuje wartościowy tekst Michała Lewandowskiego. Autor przedstawia problem suszy i cichej wojny o wodę na świecie zaznaczając, że dotyczy on również nas i że w niedalekiej przyszłości może stać się w naszym regionie mocno odczuwalny.
Więcej o bioróżnorodności i… plastiku
Co to jest bioróżnorodność i dlaczego jej utrata uderza we wszystkich mieszkańców Ziemi, czyli także w nas? O odpowiedź poprosiliśmy kolejnego eksperta – Andrzeja Henryka Bidermana. W sposób bardzo przystępny rozwija ten temat dr inż. Kasper Jakubowski, który w tekście „Więcej miejsca dla natury” zachęca do ochrony bioróżnorodności wokół siebie poprzez wdrażanie prostych rozwiązań.
Na środowisko mają wpływ zarówno gospodarki państw, jak i codzienne wybory każdego z nas. Te sfery życia, choć pozornie dalekie, mocno się ze sobą wiążą, dlatego w dziale „Obszary wyborów: ekonomia” nasi eksperci tłumaczą, dlaczego rosną ceny owoców i jaki ma to związek z naszym konsumpcyjnym stylem życia. Wkraczając w temat zakupów, zachęcamy do pochylenia się nad obecnym w wydaniu specjalnym tematem marnowania żywności, a także nad problemem wyrzucania plastiku i prawidłowej segregacji odpadów. Jeśli przeczytacie tekst dr. Tomasza Rożka, dowiecie się, dlaczego plastik trafia do naszego menu i dlaczego każdy z nas powinien bezwzględnie ograniczyć wykorzystywanie plastikowych opakowań.
Pokazując jak bardzo okaleczona została przez nas Ziemia, nie chcemy pozostawiać naszych czytelników w poczuciu beznadziei i braku sprawczości. Przeciwnie – w końcowej części kwartalnika zamieszczamy wspomniane już przykłady ekoprojektów realizowanych w ramach Caritas Laudato Si, a także świadectwa osób, które już zaczęły działać na własnym podwórku. Ograniczają wykorzystanie plastiku, oszczędzają wodę i energię, a także wykorzystują do ostatniego kawałeczka produkty spożywcze, robiąc z nich pyszne dania, przetwory i… prezenty dla bliskich.
Życzymy miłej lektury!
Redakcja kwartalnika Caritas