Ponad 2,1 mln dzieci w Syrii nie ma dostępu do edukacji. Zniszczone szkoły, brak pomocy naukowych i brak bezpieczeństwa – to powoduje, że nauka jest poza zasięgiem wielu młodych Syryjczyków. Polscy uczniowie co roku wspierają koleżanki i kolegów z Syrii, biorąc udział w programie Caritas Polska “Szkoła Szkole”. Na czym polega? Szkoły organizują akcje charytatywne połączone ze zbiórką pieniędzy, które trafiają do Syrii, na odbudowę szkół, zakup pomocy dydaktycznych itp. Do tej pory polscy uczniowie zebrali już ponad pół miliona złotych. Główną nagrodą w konkursie na najciekawszy scenariusz zbiórki jest wizyta w szkole Idy Nowakowskiej – ambasadorki projektu.
- 10,5 mln dzieci urodziło się w czasie trwania wojny w Syrii (od 2011 roku)
- ponad 16 mln ludzi w Syrii żyje w ubóstwie, w tym 7 mln dzieci
- 7 tysięcy szkół zniszczono w wyniku działań wojennych
- ponad pół miliona złotych polscy uczniowie przekazali syryjskim szkołom
Szkoła jest paszportem do przyszłości, a dzieci, które nie mogą się uczyć, są narażone na wiele problemów, w tym przemoc i ubóstwo. Brak edukacji zwiększa także ryzyko rekrutacji dzieci do grup zbrojnych, co potęguje cykl przemocy i konfliktów. Właśnie dlatego Caritas Polska od 2019 r. prowadzi w Syrii projekt “Szkoła Szkole”, do którego zgłosiło się już ponad pół tysiąca szkół z całej Polski. Do tej pory polscy uczniowie zebrali ponad pół miliona zł. Środki przekazano na odbudowę szkół w Syrii, zakup pomocy naukowych, ale także np. na opłacenie rachunków za prąd czy wsparcie nauczycieli.
Uczmy pomagania
Dzieci, które są zaangażowane w działania charytatywne, mają wyższy poziom empatii i lepsze umiejętności komunikacyjne, co przekłada się na ich dalszy rozwój osobisty i zawodowy. Najmłodsi postrzegają bezinteresowne działania przez pryzmat swoich doświadczeń oraz wzorców, jakie obserwują w otoczeniu. Ich aktywne uczestnictwo w różnych formach wolontariatu pozwala im zrozumieć i uwierzyć, że ich działania mają realny wpływ na świat.
W projekcie “Szkoła Szkole” będzie można zobaczyć to jak na dłoni. Podczas wizyty Idy Nowakowskiej w szkole spróbujemy połączyć się online z uczniami jednej ze szkół w Syrii, której pomagamy. To będzie duże przeżycie dla uczniów z obu krajów. Pomoc, satysfakcja, wdzięczność, zrozumienie, solidarność, radość – takie spotkania pokazują realny wymiar niesienia pomocy. Środki zebrane podczas tegorocznej edycji akcji trafią do 12 placówek edukacyjnych w Syrii.
To, co podoba mi się najbardziej, to edukacja również dzieci w Polsce i to, że możemy im pokazać, że rzeczy, które one mają za pewnik – szkoła, ławki, pomoce naukowe – wcale nie są taką oczywistością w innych miejscach na świecie. Dzieci uczą się doceniać to, co mają i pomagać innym – podkreśla Ida Nowakowska.
Nagrodę główną otrzyma szkoła, która przygotuje najbardziej kreatywny scenariusz akcji charytatywnej. Zwycięzców odwiedzi Ida Nowakowska, ambasadorka akcji, która spędzi z uczniami cały dzień. Tak wyglądało to w poprzednim roku.
Jak zgłosić szkołę do programu?
- wejdź na stronę szkolaszkole.caritas.pl
- wypełnij formularz rejestracyjny.
- poczekaj na telefon od koordynatora Caritas (odezwie się w ciągu 2 dni od przesłania zgłoszenia)
- otrzymasz dostęp do materiałów edukacyjnych dotyczących Syrii
zrealizuj akcję charytatywną w swojej szkole - poczekaj na ogłoszenie wyników konkursu
Do konkursu mogą przystąpić szkoły podstawowe i średnie. Patronem akcji “Szkoła Szkole” jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przygotowało dodatkowe nagrody dla zwycięskiej szkoły.
Kto może zgłosić szkołę do programu?
• Nauczyciele
• Dyrekcja szkoły
• Rada szkoły
• Rodzice (w porozumieniu ze szkołą)
Do kiedy można zgłaszać szkołę w programie?
Akcję charytatywną w szkole należy zgłosić i zrealizować do 20 maja włącznie.