Sytuacja w Wenezueli to wg ONZ, jeden z 10-ciu najbardziej niedofinansowanych i zapomnianych kryzysów 2025 r. Wobec utrzymującej się dramatycznej sytuacji związanej z problemami wewnętrznymi, kryzysem gospodarczym i katastrofami naturalnymi, Caritas Polska już 6 rok prowadzi program wsparcia w Kolumbii, do której masowo migrują Wenezuelczycy. Organizacja kontynuuje działania w regionie przy granicy z Wenezuelą oraz na przedmieściach Bogoty koncentrując się na długofalowym wsparciu mieszkańców.
ONZ opublikowała listę 10 najbardziej zaniedbanych i zapomnianych kryzysów humanitarnych w 2025 r. Wenezuela znajduje się na tej liście. Obok Wenezueli w trudnej sytuacji jest również Kolumbia, która od lat jest domem dla milionów Wenezuelczyków. Środki finansowe na pomoc humanitarną zmniejszają się z każdym rokiem, a w 2025 osiągną najniższy poziom w historii. Potrzeby zaś nie maleją. „Pomoc humanitarna musi działać w tych zapomnianych regionach jeszcze szerzej i jeszcze bardziej efektywnie niż dotychczas – mówi Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska. – Musimy dobrze rozpoznawać potrzeby i wspierać nie tylko migrantów, ale również osoby ich przyjmujące”.
3 mln osób: ruch na granicy z Kolumbią
Wenezuelczycy wciąż opuszczają swój kraj, szukając bezpieczeństwa i uciekając przed głodem, ubóstwem i zmaganiem się z brakiem podstawowych produktów. Z kraju uciekło już 8 milionów ludzi, wśród nich są osoby, które nie mają możliwości legalnej migracji, między innymi przez brak dokumentów pozwalających na legalny wyjazd z kraju. Tylko na tej podstawie mogą legalnie opuścić strefę przygraniczną. Wielu z nich w swojej desperacji decyduje się na nielegalną migrację, przekraczając granicę w lasach lub na nieformalnych przejściach kontrolowanych przez grupy zbrojne. Są narażeni na nadużycia i realne niebezpieczeństwo. Są to tzw. los caminantes, którzy pieszo pokonują setki kilometrów – często bez dostępu do wody, żywności i schronienia. „Przy granicy z Wenezuelą spotkaliśmy Eduarda, który przebywał w punkcie wsparcia migrantów tego dnia. To był 16. dzień jego samodzielnej podróży z dwójką małych dzieci. – opowiada Nina Mocior.
Jedliśmy tylko raz dziennie
Mimo tych trudności, migracja z Wenezueli wciąż trwa. Sytuacja w kraju nie daje możliwości bezpiecznego, godnego życia i Wenezuelczycy ruszają w nieznane całymi rodzinami. Taka jest historia Ducles, 25-letniej podopiecznej Caritas: „Wyemigrowałam do Kolumbii ze względu na moje córeczki. Brakowało wszystkiego. Bywało, że jedliśmy tylko raz dziennie, a czasem patrzyłam na głodne dzieci i nie miałam im co dać – mówi powstrzymując łzy młoda matka.
Siła dla Wenezueli – długofalowe wsparcie zamiast doraźnej pomocy
Od 2020 roku Caritas Polska w partnerstwie z Jeronimo Martins dostarczyła za pośrednictwem Caritas Colombia 700 ton pomocy humanitarnej oraz ponad 6,5 tys. miesięcznych voucherów na zakupy artykułów spożywczych, wspierając blisko 33,5 tysiąca osób. Aktualnie organizacja kładzie nacisk nie tylko pomoc doraźną, ale na działania pozwalające odzyskać beneficjentom niezależność i stabilizację.
„Wenezuela to przede wszystkim kryzys humanitarny, który trwa lata i został niemal zapomniany przez świat. Zarówno Wenezuelczycy, jak i mieszkańcy Kolumbii codziennie walczą o przetrwanie, dlatego kluczowe jest takie wsparcie, które pozwoli im zachować godność i odbudować poczucie sprawczości” – podkreśla Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Caritas Polska w ramach aktualnych programów realizuje szkolenia, które pozwalają osobom w najtrudniejszej sytuacji zdobywać nowe kwalifikacje i dostosować się do trudnej sytuacji gospodarczej. „To co dla nas ważne, w projektowaniu i wdrażaniu pomocy humanitarnej, to odbudowa zdolności radzenia sobie przez poszkodowane społeczności: dajemy ludziom narzędzia, żeby poczuli sprawczość, wychodzili samodzielnie z kryzysu i nie byli od nas zależni. W Kolumbii prowadzimy wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw. Znaczną część grantów na rozwój własnej działalności gospodarczej przyznaliśmy w ubiegłym roku kobietom” – podkreśla Nina Mocior.
Jak możesz pomóc?
- dokonując wpłat: na stronie caritas.pl/wenezuela
- wybrać przelew tradycyjny, wpłacając dowolną kwotę na konto o numerze 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem wpłaty WENEZUELA
- zrobić przelew BLIK na telefon o treści WENEZUELA przesłany pod numer +48 668 070 000