Krakowska Caritas z wizytą studyjną w Hildesheim

Pracownicy Caritas Archidiecezji Krakowskiej wzięli udział w wizycie studyjnej w Hildesheim w Niemczech w ramach międzynarodowego projektu pn. „Sieć Godeharda: zwalczanie ubóstwa poprzez edukację”, program Erasmus +.

Kraków. Szkolne wyprawki dla ukraińskich dzieci

W poniedziałek 29 sierpnia Caritas Archidiecezji Krakowskiej w swojej siedzibie przy ul. Ossowskiego 5 w Krakowie przekazała 120 plecaków z wyposażeniem dla ukraińskich dzieci – uchodźców, w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". Plecaki były przygotowane w wersjach dla młodszych i starszych dzieci, zawierały podstawowe wyposażenie szkolne.

Kraków. Podsumowanie działalności namiotu z posiłkami dla uchodźców

Prawie cztery miesiące (od 10 marca do końca czerwca 2022 r.) działał namiot na Placu Nowaka Jeziorańskiego koło dworca PKP w Krakowie, wydający gorące posiłki dla uchodźców, za który była odpowiedzialna Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Trzy duże namioty powstały w związku z bardzo dużym napływem uchodźców na Dworzec Główny w Krakowie na początku marca.  
Pomoc uchodźcom

Nowe formy pomocy uchodźcom w Krakowie

Bezpłatne kursy języka polskiego i zajęcia integracyjne dla kobiet rozpoczęły się w lipcu w centrali Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Ponad 120 uchodźców z Ukrainy odebrało w tym tygodniu pomoc żywnościową.
Prezydent Andrzej Duda z pracownikami Caritas Archidiecezji Krakowskiej i wolontariuszami

Prezydent Andrzej Duda w ośrodku Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś jeden z ośrodków Caritas w Krakowie, gdzie spotkał się z uchodźcami oraz wolontariuszami i pracownikami Caritas. W ośrodku tym od początku wojny niesiona jest pomoc Ukraińcom. Najpierw zorganizowany tam został punt przyjmowania darów, potem przygotowano miejsca dla 60 osób – głównie matek z dziećmi.

Krakowska Caritas o miesiącu pomocy dla Ukrainy i bieżących potrzebach

Od rozpoczęcia wojny mija miesiąc. To czas, żeby podsumować ogromny wysiłek, życzliwość i dobro, którym mieszkańcy archidiecezji krakowskiej (i nie tylko) odpowiedzieli na ludzką tragedię. Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła organizowanie pomocy Ukrainie nazajutrz po wybuchu wojny.  Wiadomo było, że trzeba zacząć organizować pomoc dla Ukrainy jak najszybciej. – Najważniejsze były dwa pierwsze tygodnie, kiedy panował ogromny chaos – mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dwa tygodnie pomocy Ukrainie w podsumowaniu Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła organizowanie pomocy Ukrainie nazajutrz po rozpoczęciu wojny. Dyżurujemy w biurze Caritas od piątku 25 lutego, nieraz dyżury kończyły się późną nocą. Nawiązaliśmy kontakt z polskim księdzem pracującym we Lwowie, żeby mieć bieżące informacje. Stamtąd dostaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy.

Prawie 900 miejsc noclegowych dla uchodźców w archidiecezji krakowskiej

Z 892 miejsc noclegowych dla uchodźców zgłoszonych Caritas Archidiecezji Krakowskiej  815 jest jeszcze dostępnych, ale sytuacja wciąż się zmienia. 77 miejsc już zajęli pierwsi uchodźcy. W biurze Caritas Archidiecezji Krakowskiej cały czas dzwoni telefon. Dyżur trwa od piątku bez przerwy: w biurze od 7.00 do 19.00, a telefoniczny całą dobę. Dary gromadzone są w 3 placówkach Caritas.

Międzynarodowa Wigilia Caritas

23 grudnia w Józefowie odbyła się wigilia dla przyjaciół Caritas przebywających w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas Polska wspólnie z Jezuickim Centrum Społecznym, Wspólnotą św. Jana Apostoła oraz Dunajem Instytutem Dialogu zaprosili do stołu rodziny z Afganistanu i Czeczenii.

Krakowska Caritas pomaga po pożarze w Krempachach

W wyniku pożaru w miejscowości Krempachy w powiecie nowotarskim ucierpiały cztery rodziny. Caritas Archidiecezji Krakowskiej przyszła z pomocą udzielając im doraźnego wsparcia w wysokości 5 tys. zł i obejmując patronatem najbardziej poszkodowanych.