Rodzina Rodzinie
na Ukrainie
Program Rodzina Rodzinie to program pomocy zagranicznej, prowadzony przez Caritas Polska od 2016 r. Do niedawna obejmował tylko kraje Bliskiego Wschodu, ale od października 2022 r. do programu włączona została Ukraina, jako piąty kraj korzystający z takiego rodzaju wsparcia. Program zakłada comiesięczne wsparcie finansowe w formie przelewów bankowych. Udzielane jest ono najbardziej potrzebującym mieszkańcom Ukrainy, m.in. rodzinom wielodzietnym, wewnętrznie przesiedlonym oraz tym, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i straciły bliskich w wyniku wojny.
Jak mogę pomóc?
Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Program Rodzina Rodzinie oparty jest na regularnej, comiesięcznej pomocy rodzinom, które znalazły się w rozpaczliwej sytuacji. Stałe finansowanie programu jest kluczowe, dlatego tak cenne są cykliczne wpłaty otrzymywane od przyjaciół programu Rodzina Rodzinie.

Jeśli chcesz wspierać rodziny co miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

1. automatyczne obciążenie karty (stałe pobranie, ustalone np. na 3 lub 15 dzień miesiąca),
  2. ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym (stałe pobranie),
  3. polecenie zapłaty.

Dwie pierwsze opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok.

Jeśli chcesz pomóc, ale nie jesteś gotowy na stałe zobowiązanie finansowe, możesz zdecydować się na wpłatę jednorazową.

Każde wsparcie ma dla nas ogromne znaczenie. Dziękujemy z góry za Twoją hojność!

Jak mogę pomóc?
Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Jeśli chcesz wspierać rodziny co miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

• automatyczne obciążenie karty,
  • polecenie zapłaty
  • ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym.

Wszystkie opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok.

Rejestracja dla wspólnot kościelnych i parafii

Zarejestruj organizację kościelną lub parafię, którą reprezentujesz. Następnie poczekaj na kontakt ze strony naszego przedstawiciela, który wyjaśni, jak wspólnie z członkami swojej wspólnoty możesz wspierać rodziny mieszkające na Ukrainie.

Dane do przelewu tradycyjnego

Bank Millennium S.A.
Numer konta: 56 1160 2202 0000 0003 5899 2140

Tytułem:
Rodzina Rodzinie Ukraina

Dane adresata:
Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

Dane do przelewu tradycyjnego

Bank Millennium S.A.
Numer konta: 56 1160 2202 0000 0003 5899 2140

Tytułem:
Rodzina Rodzinie Ukraina

Dane adresata:
Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

Rejestracja dla wspólnot kościelnych i parafii

Jak działamy?
Wsparcie na miarę potrzeb

W roku 2022 programem Rodzina Rodzinie objęte zostały rodziny ukraińskie z diecezji kijowsko-żytomierskiej, z obwodów bezpośrednio dotkniętych działaniami wojennymi. W roku 2023 do programu dołączone zostały rodziny z diecezji charkowsko-zaporoskiej, a roku 2024 do programu dołączyła archidiecezja lwowska. Wsparcie w ramach programu rodziny otrzymują w gotówce, w postaci comiesięcznych przelewów na konto. Beneficjenci mogą przeznaczyć je na najpilniejsze potrzeby – np. na zakup żywności, leków, opału, remont zniszczonego domu czy opłacenie czynszu. Obecnie z pomocy korzysta ponad 1000 rodzin.

Gdzie działamy?

Agresja rosyjska doprowadziła do zapaści ukraińskiej gospodarki i dramatycznego pogorszenia warunków i jakości życia mieszkańców Ukrainy – miliony ludzi straciły dom, mienie i pracę. Około 5 milionów z nich zostało zmuszonych do przesiedlenia się w inne, bezpieczniejsze rejony kraju lub do emigracji za granicę. Bezpieczne schronienie, dostęp do żywności, wody, prądu i opieki medycznej oraz środki na zakup artykułów pierwszej potrzeby to najpilniejsze potrzeby mieszkańców pogrążonego w wojnie kraju.

17,7 mln

tyle osób potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony

rodzin ograniczyło ilość

i jakość posiłków

5,7 mln

tyle dzieci w wieku szkolnym zostało dotkniętych skutkami działań wojennych

5 mln

tylu mieszkańców Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów

tyle wynosi miesięczny koszt gazu w okresie zimowym

2,7 mln

tyle osób zmaga się z bezrobociem w Ukrainie

Sytuacja humanitarna na Ukrainie

17,7 mln
tyle osób potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony
rodzin ograniczyło ilość i jakość posiłków
> 5,7 mln
tyle dzieci w wieku szkolnym zostało dotkniętych skutkami działań wojennych
5 mln
tylu mieszkańców Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów
tyle wynosi miesięczny koszt gazu w okresie zimowym
2,7 mln
tyle osób zmaga się z bezrobociem w Ukrainie
„Dzieci dają mi siłę do życia”
Swietłana martwi się o przyszłość swoich dzieci
Przed wojną dzieci Swietłany chodziły do szkoły i przedszkola, nie bały się. Było normalnie. Pewnego dnia o 7 wieczorem rakieta uderzyła w pobliskie zabudowania. Fala uderzeniowa wybiła szyby w domu Swietłany, dzieci się przestraszyły, położyły się na podłodze i leżały tak, aż wszystko się uspokoiło. Swietłana ma czworo dzieci, wychowuje je sama, bo jej mąż zmarł. Od państwa otrzymuje jedynie podstawową pomoc. Pieniędzy wystarcza tylko na jedzenie i opał, ale na ubrania i buty już nie. Swietłana zarejestrowała się w urzędzie pracy, ale nie może się zatrudnić, bo nie ma z kim zostawić dzieci. Martwi się o przyszłość swoich dzieci. Zajęcia szkolne odbywają się teraz on-line, ale rodzina nie ma dostępu do Internetu. Pieniądze z programu Swietłana przeznaczy na opłacenie Internetu, by dzieci mogły się uczyć.