Czy pomoc humanitarna może przynieść realną zmianę? W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu codzienność to życie w cieniu konfliktu, zamkniętych dróg i braku podstawowej opieki. Z kolei w Ukrainie, tysiące rodzin każdego dnia próbują odnaleźć się w rzeczywistości zniszczonej wojną. W tych dramatycznych warunkach projekty Caritas Polska, realizowane we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach Polish Aid (Polska Pomoc), stają się dla mieszkańców tych regionów niezbędnym, jeśli nie jedynym wsparciem.
Pomoc w kryzysie Strefy Gazy
W Autonomii Palestyńskiej sytuacja społeczno-polityczna pozostaje napięta. Codzienne życie mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu jest utrudnione przez liczne check-pointy, zamykane drogi i brak odpowiedniej infrastruktury medycznej. Na tym tle projekty realizowane przez Caritas Polska, takie jak otwarcie czterech gabinetów rehabilitacyjnych w prowincji Hebron, są nieocenionym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, które wcześniej nie miały dostępu do specjalistycznej pomocy.
Wsparcie obejmuje również rozwój mikroprzedsiębiorstw. W Hebronie utworzono 15 przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety oraz 10 wspierających funkcjonowanie ośrodków rehabilitacyjnych. Przeprowadzono także szkolenia zawodowe, w wyniku których 18 kobiet zdobyło nowe kwalifikacje w zakresie krawiectwa. Te działania nie tylko zwiększają niezależność ekonomiczną beneficjentek, ale także przyczyniają się do wzrostu świadomości społecznej na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W Strefie Gazy sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Konflikt i izolacja skutkują brakiem podstawowych zasobów, a mieszkańcy regionu często pozostają bez dostępu do opieki medycznej i wsparcia psychospołecznego. W 2024 roku dzięki projektowi Caritas Polska pomoc medyczną otrzymało już 1334 pacjentów, a 1000 rodzin skorzystało z jednorazowej pomocy finansowej w wysokości 800 szekli (około 1000 zł), co pozwoliło im zaspokoić podstawowe potrzeby.
Psychologiczne wsparcie rodzin w Ukrainie
W Ukrainie realizowany jest projekt mający na celu poprawę jakości i dostępu do opieki psychologicznej dla dzieci i ich rodzin o łącznej wartości ponad 5 milionów złotych. W Charkowie, Odessie, Winnicy i Żytomierzu powstały Centra Pomocy Rodzinie, oferujące szeroką gamę usług psychologicznych i terapeutycznych. Celem jest nie tylko doraźne wsparcie w trakcie wojny, ale także stworzenie systemu długofalowej pomocy psychologicznej, który odpowiada na potrzeby dzieci, młodzieży i ich rodzin. Do końca 2025 roku planowane jest świadczenie ponad 5400 usług specjalistycznych oraz organizacja szkoleń i superwizji dla 30 specjalistów.
Projekt obejmuje również warsztaty dla rodziców, które mają na celu poprawę umiejętności wychowawczych oraz budowanie wsparcia w rodzinach. W tym roku kalendarzowym przewidziano także wsparcie finansowe dla 400 rodzin i osób samotnych, co pomaga zaspokoić ich podstawowe potrzeby w obliczu wojny.
Dobra pomoc to mądra pomoc – współpraca dla zmiany
Współpraca Caritas Polska z MSZ, to przykład, jak długofalowa pomoc może przynieść realne zmiany w życiu ludzi -Dobra pomoc to mądra pomoc. podkreśla Ireneusz Krause zastępca dyrektora Caritas Polska Cieszymy się, że od lat możemy realizować działania we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Trafiamy do rodzin najbardziej potrzebujących: wielodzietnych, żyjących na skraju ubóstwa czy wymagających szczególnego wsparcia np. z uwagi na niepełnosprawność. Te projekty realnie zmieniają ludzkie życie.
Zarówno w Autonomii Palestyńskiej, jak i w Ukrainie działania te są nie tylko odpowiedzią na aktualne potrzeby, ale także inwestycją w przyszłość lokalnych społeczności. Projekty realizowane w trudnych warunkach pokazują, że solidarność i wsparcie mogą przezwyciężyć największe wyzwania. Dzięki finansowaniu z programu Polish Aid, Caritas Polska niesie pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
Projekt „Poprawa jakości i dostępu do opieki psychologicznej dla dzieci i ich rodzin w Centrach Pomocy Rodzinie w Charkowie, Odessie, Żytomierzu i Winnicy w Ukrainie (moduł 1)” o wartości 2 269 184,60 zł finansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej” – moduł 2.
Projekt: „Wsparcie medyczne, psychospołeczne oraz gotówkowe dla osób potrzebujących w Strefy Gazy.