Mamy świadomość, że temat wsparcia uchodźców czy migrantów jest polaryzujący, szczególnie w czasie kampanii w kraju, ale i na świecie. Caritas nie włącza się w żadne działania polityczne. Zajmujemy się pomocą drugiemu człowiekowi. Mamy 66 tys. wolontariuszy w całej Polsce. Chcemy, żeby byli z nami w każdej sytuacji, bo czasy mamy niepewne – mówi w wywiadzie dla KAI Małgorzata Jarosz-Jarszewska. Zastępca dyrektora Caritas Polska tłumaczy też, na czym polega codzienna pomoc Caritas uchodźcom w naszym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy.
Łukasz Kasper (KAI): Caritas Polska w wydanym 25 lutego oświadczeniu zaprzeczyło pojawiającym się w mediach informacjom, jakoby organizacja miała budować Centra Integracji Cudzoziemców (CIC), w których zostaną zakwaterowani cudzoziemcy przebywający na terenie Polski. O co dokładnie chodzi?
Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska: Takie informacje pojawiły się w mediach, więc zdecydowaliśmy o tym, że należy je zdementować, ponieważ są nieprawdziwe. Caritas nie jest ani pomysłodawcą, ani liderem projektu Centrów Integracji Cudzoziemców. To projekt rządowy finansowany z programu krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Zgodnie z założeniem, CIC to biura doradcze i informacyjne, a nie ośrodki zakwaterowania. Projekty te prowadzą Wojewódzkie Urzędy Pracy (WUP-y) i Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej (ROPS-Y). Caritas, podobnie jak inne organizacje społeczne, może użyczyć swojego know-how w zakresie integracji cudzoziemców, bo takie doświadczenie jako organizacja mamy.
Jaki jest efekt przystąpienia niektórych Caritas diecezjalnych do ministerialnego konkursu i czy to oznacza, że zostaną one włączone do sieci instytucji współtworzących politykę migracyjną w naszym kraju?
Małgorzata Jarosz-Jarszewska: W konkursach na prowadzenie CIC wystartowały niektóre Caritas diecezjalne. To naturalna kontynuacja naszych działań, które realizujemy w ramach 28. Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Z perspektywy naszej organizacji CIC są takim samym działaniem pomocowym jak inne, które realizujemy od dawna. Chcę podkreślić, że Caritas nie włącza się w żadne działania polityczne. Zajmujemy się pomocą drugiemu człowiekowi. W naszych Centrach udzielamy pomocy psychologicznej, organizujemy zajęcia integracyjne, naukę języka polskiego, tłumaczenie dokumentów, ale również wspieramy pomocą żywnością i rzeczową. (…)
Zachęcamy do lektury całego wywiadu z Małgorzatą Jarosz-Jarszewska, zastępcą Dyrektora Caritas Polska na stronie eKAI.pl