– Jak trudno jest nieść posługę chorym, umierającym, zbuntowanym, patrzeć na ich cierpienie, na cierpienie ich bliskich – mówił do uczestników rekolekcji ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor radomskiej Caritas. – Te ostanie chwile życia nie muszą być tylko bólem, mogą być godnym przejściem do “drugiego życia” – mówił dalej. Ks. Mirosław Bandos, opiekun duchowy hospicjum zapewnił, że “wolontariusze przez swą posługę mają już niebo zapewnione, ponieważ chorzy się to modlą”.

Konferencję dla wolontariuszy wygłosił ks. Krzysztof Dukielski, diecezjalny duszpasterz zdrowia. – Pomagać bezinteresownie jest w dzisiejszych czasach niemodnie. Poświęcać swój wolny czas innym, zamiast oglądać seriale – pójść do chorego, umyć go, potrzymać za rękę, wysłuchać. Do tego potrzebne jest ogromne serce – mówił ks. Dukielski.

Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa istnieje w strukturach Caritas od początku jego istnienia w Diecezji Radomskiej. Początki datuje się na czerwiec 1991 roku. Inicjatorem był Ksiądz Eugeniusz Klimiński z parafii Św. Józefa (Pallotyni) na Młodzianowie, który zaprosił do Radomia księdza Eugeniusza Dutkiewicza z Gdańska, ówczesnego Krajowego Duszpasterza Hospicjów.

Pierwszą pacjentkę objęto opieką w styczniu 1992 roku. Do sierpnia 1993 roku zespół hospicyjny miał miejsce swoich spotkań w salce parafii Księży Pallotynów przy ul. Wiejskiej 2, a od jesieni 1993 Zespół wszedł w struktury Caritas jako grupa nieformalna i przeniósł swoje spotkania do parafii Św. Stefana przy ul. Idalińskiej 32 w Radomiu. Od września 2000 roku siedzibą zespołu stała się Caritas Diecezji Radomskiej przy ul. Kościelnej 5, przy której Zespól Domowej opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa funkcjonuje do chwili obecnej. Zespół opiera się wyłącznie na wolontariacie. Z roku na rok przybywa nam podopiecznych, tylko w 2013 roku przy łóżkach chorych wolontariusze spędzili ponad 2,5 tysiąca godzin.

Wolontariusze systematycznie uczestniczą w ramach podnoszenia kwalifikacji w szkoleniach medyczno – pielęgnacyjnych w Częstochowie. Corocznie odbywa się w Radomiu Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego organizowana przez Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, a od 2008 roku odbywają się w Licheniu Dni Formacyjno – Szkoleniowe w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Ponadto Caritas Diecezji Radomskiej organizuje Dni Skupienia i Rekolekcje, Msze Św. dla wolontariuszy Hospicjum i Rodzin Osieroconych.