Każdy jubileusz jest okazją, by w głębszy sposób popatrzeć najpierw na naszą przeszłość, na przebytą już drogę. Najlepszym i najgłębszym spojrzeniem jest perspektywa wiary, dzięki której możemy coraz bardziej rozumieć obecność i działanie Boga w historii. W konsekwencji pogłębiająca się świadomość tego, co Bóg już uczynił dla człowieka, rodzi w jego sercu wdzięczność wobec Stwórcy. W ten sposób jubileusz jest nade wszystko czasem radości oraz dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski oraz dobro, które przy Bożej pomocy mogliśmy uczynić. Ponadto jubileusz to sposobność, byśmy świadomi tego, co już za nami, z odnowionym zapałem i entuzjazmem, ufni w opiekę Bożej Opatrzności, spojrzeli na naszą teraźniejszość i przyszłość. Wreszcie świętowanie jakiejś rocznicy stwarza przestrzeń do snucia nowych planów oraz pogłębienia motywacji dla codziennej pracy.
W tym roku przypada srebrny jubileusz wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uroczystości ogólnodiecezjalne z tej okazji odbyły się w dniu 20 czerwca w Przemyślu. Radosne świętowanie rozpoczęło się w Archikatedrze Przemyskiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski. W pięknej homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał sens, piękno i potrzebę czynnej miłości bliźniego, która swoje najgłębsze źródło i uzasadnienie znajduje w miłosierdziu samego Boga. Ponadto Pasterz Kościoła przemyskiego zwrócił również uwagę, że troska o człowieka znajdującego się potrzebie powinna wyrażać się między innymi w tym, że stwarza się mu odpowiednie warunki do tego, by rozwijał swoje możliwości. Dzięki temu osoba ta może odnaleźć sens życia oraz właściwe sobie miejsce w społeczeństwie. Po Eucharystii zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy zgromadzili się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Elżbieta Łukacijewska, Dyrektor Caritas Polska ks. Prałat Marian Subocz, Prezydent Miasta Pan Robert Choma, Starosta Przemyski Pan Jan Pączek oraz wielu innych przedstawicieli instytucji kościelnych, samorządowych.
Program drugiej części uroczystości jubileuszowych był bardzo bogaty. Na początku wszyscy zebrani mogli podziwiać umiejętności artystyczne dzieci ze Szkolnego Koła Caritas z Bolestraszyc oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kwartet smyczkowy z Filharmonii Rzeszowskiej. Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu, dzięki któremu wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z historią i działalnością Caritas Archidiecezji Przemyskiej po 1990 roku. W dalszej części świętowania krótkimi przemyśleniami podzielili się zaproszeni goście: ks. Prałat Marian Subocz, Pani Elżbieta Łukacijewska, Pan Robert Choma, Pan Jan Pączka, Pan Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki, Pan Tadeusz Pióro – Burmistrz Sanoka oraz Pan Krzysztof Pobuta – Komendant Miejskiej Policji w Przemyślu.
Kolejny pięknym i wzruszającym momentem uroczystej gali było wręczenie wyróżnień i statuetek dla osób oraz instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz najbardziej potrzebujących.
Każda wspólnota potrzebuje przewodników, których szczególnym zadaniem jest budzenie i pogłębiania zapału wśród osób podejmujących jakieś szczytne dzieło, troska o to, by bronić godności każdego człowieka oraz pomoc w odnajdywaniu sensu życia u tych, którzy z różnych powodów pogubili się na ścieżkach codziennych zmagań. Stąd też pierwszą kategorią w ramach której Caritas Archidiecezji Przemyskiej wyróżnił wybrane osoby, była kategoria „Duszpasterz”. Podczas uroczystości jubileuszowych wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
– Ks. Roman Szczupak i ks. Prałat Andrzej Skiba. Statuetkę natomiast otrzymał ks. Prałat Roman Wawro.
W działalności Caritas uczestniczy wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i siły na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Srebrny jubileusz Caritas naszej Archidiecezji był odpowiednią okazją, by podkreślić jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu tych często anonimowych osób. Stąd też w ramach kategorii „Wolontariusz” wyróżnienia otrzymała
Teresa Matusiewicz –Świerad. Statuetkę zaś „Dobrego Pasterza” otrzymali p. Maria i Zygmunt Kocyłowie oraz p. Gerda i Johannes Pessens z Niemiec.
Posługa miłości pełniona w ramach Caritas staje się bardziej skuteczna również dzięki wsparciu różnych osób oraz instytucji. Dlatego też trzecia kategoria, w której zostały wręczone podobne nagrody, nosi nazwę „Darczyńca”. W tej kategorii wyróżnienia przekazano następującym osobom:
– panu Andrzejowi Pichurowi oraz panu Józef Martowiczowi, a statuetkę otrzymała osoba pragnąca zachować anonimowość.
Dobro to szczególna siła, która pociąga i mobilizuje innych. Tak oto dobro zatacza coraz szersze kręgi i zostawia w życiu coraz większej ilości osób piękny i niezatarty ślad. Caritas naszej Archidiecezji wdzięczny Bogu i ludziom przekazał zatem wyróżnienia w kategorii „Instytucja Współpracująca z Caritas”:
– Narodowemu Funduszowi Zdrowia Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu oraz Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy.
Statuetkę otrzymało natomiast Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
Nadzieją napawa ponadto fakt, że również środki masowego przekazu, których wpływu na kształtowaniu ludzkich przekonań nie sposób dziś przecenić, promują ponadczasowe wartości prawdy, dobra i piękna oraz postawy szacunku i życzliwości wobec drugiego człowieka. Caritas naszej Archidiecezji w imię troski o drugiego człowieka wyróżnił w kategorii „Dziennikarz” następujące osoby:
– pana Pawła Bugierę oraz ks. Andrzeja Bienię. Statuetkę W tej kategorii statuetkę zaś przyznano pani Beacie Wolańskiej.
Warto w tym miejscu przywołać również starożytne adagium: verba docent, exempla trahunt („słowa pouczają, przykłady pociągają”). Słowa te wyrażają prawdę o tym, że najbardziej przekonywującym dowodem na autentyczność danej wartości i postawy jest przykład życia oraz świadectwo wierności owej idei w codziennym życiu. Dlatego też Caritas przyznając nagrody w kategorii „Świadectwo” pragnie podkreślić piękno świadectwa różnych osób. Podczas jubileuszowej gali wyróżnienia w ramach tej kategorii otrzymali:
– p. Celina Jureczko oraz p. Halina Strącel. Statuetkę otrzymała zaś S. Vianneya Borejko.
Patrząc na różne instytucje oraz pojedyncze osoby współpracujące na różny sposób z Caritas, nie sposób pominąć tych, którzy poprzez codzienną pracę oraz zaangażowanie od strony formalnej i organizacyjnej sprawiają, że działalność instytucji Caritas łączy w sobie kompetencję oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Tak oto jubileusz Caritas była okazją, by w kategorii „Pracownik Caritas” podziękować konkretnym osobom za ich dobre serce. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali:
– p. Gabriela Wojtowicz oraz p. Janina Surmacz. Statuetkę wręczono natomiast panu Robertowi Sycz.
Ostatnia kategoria to nagroda „Dobry Pasterz” – specjalny, która obejmuje zaangażowanie osób w obronę najważniejszych wartości, jak życie ludzkie oraz miłość Ojczyzny.
Statuetkę w tej kategorii otrzymał p. Kazimierz Jaworski – Senator Rzeczpospolitej Polskiej.
W czasie uroczystości zostały również wręczone Złote Medale Caritas Polska, które otrzymali:
– p. Anna Sokołowska i p. Małgorzata i Janusz Woda.
Uwieńczeniem Jubileuszowej Gali był występ artystyczny w wykonaniu grupy „Pozytywka” istniejącej w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska. Na zakończenie podczas posiłku uczestnicy uroczystości mogli przedłużać radość z obecności i bliskości życzliwych osób oraz cieszyć się piękną wspólnotą szlachetnych serc. Ufamy, że przeżyte uroczystości jubileuszowe pomogą nam z jeszcze większym zapałem, radością i entuzjazmem wyznawać wiarę, której szczególnym przejawem będą czyny miłości bliźniego.
Ks. Artur Janiec
Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej
***
Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl