15 marca, w 20. rocznicę śmierci bp. Czesława Domina, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w latach 1992-1996, stanęła w koszalińskiej katedrze wystawa poświęcona jego sylwetce.

Zorganizowały ją Fundacja Charytatywna im. Bp. C. Domina oraz diecezjalna Caritas. – Jako fundacja koncentrujemy się na upamiętnianiu osoby biskupa Domina. W tym roku przygotowaliśmy dwa wydarzenia: publikację “Bo tak powiedział Pan Jezus. Kazania do dzieci ks. Czesława Domina” z lat 1957-68 oraz tę wystawę – powiedziała Maria Szypszak z fundacji, autorka ekspozycji.

Wystawa ukazuje sylwetkę “biskupa miłosierdzia” nie tylko z 4 lat spędzonych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ale i poprzednich. Toteż pomogli ją stworzyć ludzie z wielu stron Polski, m.in. z Siemanowic Śląskich, których obywatelem honorowym był bp Domin – udostępnili dokumenty, zdjęcia, wykonali grafikę, wyszukali akcesoria.

Ekspozycja jest mobilna i lekka. Składa się z 20 plansz umieszczonych na sztalugach. – Plansze zawierają krótki życiorys, podstawy duchowości bp. Domina, czyli kult św. Michała Archanioła i aniołów oraz kult Miłosierdzia Bożego. Są także plansze obrazujące jego pracę jako przewodniczącego Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski, biskupa. Ale też jako ekonoma, duszpasterza akademickiego, odpowiedzialnego za księży – młodych i seniorów, za chorych – wymienia M. Szypszak podkreślając pracowitość bp. Domina. Inne pokazują bp. Domina jako człowieka pełnego pasji. – Pływak, motorowodniak, narciarz. Jednym słowem taki człowiek: jak się bawić, to się bawić – wspomina M. Szypszak.

Wystawa towarzyszyła uroczystej Mszy św. w intencji zmarłego bp. Domina. W koszalińskiej katedrze, w której złożone jest ciało bp. Domina, zgromadzili się biskupi diecezjalni, księża, świeccy. Po niej udali się na modlitwę pod wieżę kościoła, gdzie znajduje się sarkofag z ciałem zmarłego. W świetlicy Caritas odbył się dla gości okolicznościowy poczęstunek.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Matejek