12 maja w koszalińskim Domu Samotnej Matki odbyła się konferencja prasowa przed Marszem dla Życia i Rodziny, który 15 maja przejdzie przez Koszalin. Jedną z inicjatyw towarzyszących Marszowi będzie wsparcie podopiecznych Domu Samotnej Matki “Dar życia”.

W konferencji wzięli udział: ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edwad Dajczak, prezydent miasta Koszalin Piotr Jedliński, s. Magdalena Kozłowska – kierownik DSM, Miłosz Janczewski z Zakonu Rycerzy Kolumba i Fundacji Miłości oraz Janusz Gajewski z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Magdalena Kozłowska przedstawiła inicjatywy, które będą towarzyszyć tegorocznemu Marszowi. – Ogólnopolskim hasłem tegorocznego marszu jest: “Każde życie jest bezcenne”. Każde, nawet chore, ułomne, słabe. Chodzi o to, by chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci, bez żadnych wyjątków – powiedziała. Zachęciła uczestników niedzielnego przejścia przez miasto do włączenia się w zbiórkę podpisów pod inicjatywą obywatelską “Stop aborcji”. Podpisy na będą zbierać wolontariusze w żółtych koszulkach z logo dziecka w okresie prenatalnym i hasłem “Ratuj mnie!”. – Każdy człowiek ma swoją godność od momentu poczęcia i przysługuje mu miłość, troska, ochrona i to, aby był przyjęty przez rodziców, społeczeństwo.

W czasie marszu zostanie przeprowadzona także druga akcja na rzecz Domu Samotnej Matki, zatytułowana “Pielucha dla malucha i środki czystości podaruj z miłości”. – Chodzi o to, by konkretnie wspomóc te dzieci, które się urodziły, a których matki borykają się z różnymi trudnościami, przeżywają kryzysy – powiedziała s. Kozłowska, zaznaczając że nierzadko są nimi osoby, które oparły się pokusie aborcji, a decydując się urodzić dziecko, są konsekwentne w dalszej trosce i wychowaniu. Jednak wielu z nich potrzebna jest pomoc. – Można to uczynić przynosząc na marsz paczkę pampersów, środki pielęgnacyjne dla niemowląt, środki czystości. Będzie można je złożyć na mecie marszu, w specjalnym namiocie wystawionym przed ratuszem. Ewentualnie będzie można złożyć na ten cel dar pieniężny.

– Ten marsz jest jasnym opowiedzeniem się po stronie życia i rodziny – powiedział bp Dajczak. – Jest także świętowaniem. A to jest nam bardzo potrzebne. Dlatego będę osobiście obecny na tym marszu. Chcemy tam powiedzieć światu, że rodzina jest piękna i że jest jedynym miejscem, w którym człowiek bezpiecznie dorasta, również w kategoriach społecznych.

Tekst i zdjęcie: Katarzyna Matejek