„Temat miłosierdzia dojrzewał w czasie ostatnich dwóch pontyfikatów po to, by w obecnym papieża Franciszka, dojść całkowicie do głosu i zdominować misję Kościoła. Konkretnym tego wyrazem jest przeżywany Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia”. Temat miłosierdzia stał się motywem przewodnim homilii, którą emerytowany ordynariusz opolski, arcybiskup Alfons Nossol, wygłosił do blisko dwustu pracowników medycznych Caritas Diecezji Opolskiej, zgromadzonych na mszy św. w czasie diecezjalnego dnia pielęgniarki i rehabilitanta Caritas.

Do ulubionego motywu „serca myślącego”, opolski hierarcha dodał aspekt „serca słyszącego i widzącego”, który jest nieodzowny w posługiwaniu osobom chorym. Domowa pielęgnacja chorych, która jest elementem wyróżniającym działalność opolskiej Caritas, „żyje z waszego poświęcenia i z waszego żaru serca” mówił biskup do zgromadzonych. Pochylanie się, schodzenie ku leżącym, ku słabym, objawia wiele z istoty Bożego miłosierdzia. Postawa ta była także obecna w życiu patronki dnia królowej Jadwigi, podobnie jak w posłudze św. Jadwigi Śląskiej i błogosławionej śląskiej samarytanki Marii Luizy Merkert. Biskup Nossol podziękował współpracownikom Caritas za ofiarną służbę chorym i niepełnosprawnym.

Podobne słowa uznania i wdzięczności skierowała do swoich koleżanek i kolegów naczelna pielęgniarka Caritas Diecezji Opolskiej. „Dzięki waszym wyjątkowym predyspozycjom takim jak: wrażliwość, delikatność, umiejętność współczucia i pocieszenia, serdeczność i uśmiech pomagacie ludziom cierpiącym z nadzieją patrzeć w przyszłość”.

IMG_2695

Pielęgniarka naczelna dostrzegła także niewidoczny dla innych trud pracowników administracyjnych Caritas w centrali i biurach rejonowych. „Bez was Caritas nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Jesteście naszym zapleczem logistycznym na polu posługiwania ludziom ubogim i chorym”.

Zwieńczeniem spotkania eucharystycznego, serdecznych podziękowań i życzeń było spotkanie przy stole. Po smacznym obiedzie uczestnicy wysłuchali wiązanki utworów muzycznych w wykonaniu 12-tu członków zespołu OZI-BRASS ORKESTRA z Kątów Opolskich. W repertuarze znalazły się jazz, standardy, muzyka ludowa i klasyka. Pozostałą część spotkania umiliły kawa i dobre ciasta.

Gospodarzem wydarzenia był Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.

opr. mgr Monika Kocot

naczelna pielęgniarka Caritas Diecezji Opolskiej