Alarm załączył się dziś tj. 3 lutego o 5:35. Od razu do Okna Życia udała się siostra ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W łóżeczku leżał chłopczyk. Noworodek został zabrany przez pogotowie i przebywa w ostrowskim szpitalu, gdzie przechodzi badania.
To pierwsze dziecko zostawione w ostrowskim Oknie Życia. Okno Życia powstało na początku grudnia 2015 roku po incydencie, który miał miejsce na Nowej Krępie w Ostrowie, gdzie matka pozostawiła niemowlę na poduszce na ulicy.
Siostry nazwały chłopca Błażej – ponieważ to patron dnia dzisiejszego.
***
Pierwsze Okno Życia założyła w 1999 r. niemiecka pastorka Gabriele Stangl w reakcji na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. Okna życia funkcjonują w wielu krajach, między innymi w Niemczech, w Czechach, we Włoszech, w Rosji, Szwajcarii, Belgii, na Litwie i Słowacji.
Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Powstało z inicjatywy Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39, założonym wiele lat wcześniej przez kardynała Karola Wojtyłę.
Okno Życia – to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek. Obecnie w całym kraju jest 62 takich okien, wiele z nich znajduje się pod opieką Caritas diecezjalnych a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca – w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Ostatnie dziecko pozostawiono 03.02.2017 r. w Oknie Życia w Ostrowie Wielkopolskim.
Dziecko pozostawione w Oknie Życia przekazywane jest bezzwłocznie do szpitala. Opiekunowie Okna Życia jednocześnie informują o pozostawionym dziecku ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Odpowiadając na prośbę ośrodka, sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. O szybkości działania sądu świadczy fakt, że decyzja taka w wielu ośrodkach w Polsce była wydawana nawet tego samego dnia, w którym do sądu wpłynęło pismo. Powyższa decyzja sądu zapewnia dziecku opiekę po wyjściu ze szpitala.
Do tej pory w Oknach Życia w Polsce pozostawiono 95 niemowląt.