Tradycyjnie na toruńskim lodowisku Tor-Tor 1 grudnia z udziałem prawie 3000 uczestników zapłonęła ogromna wigilijna świeca, inaugurując 24. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Jak zwykle na to wydarzenie przybyli: Ksiądz Biskup, Prezydent Miasta Torunia, komendanci służb mundurowych, wolontariusze, Mikołaj ze śnieżynkami, łyżwiarze, hokeiści, a nawet żużlowcy, którzy pokazali swe umiejętności na tafli.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Miłosierdzie jest jedno” i właśnie o miłosierdziu Ksiądz dr Artur Szymczyk opowiedział uczestnikom w trzech odsłonach, nawiązując do bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i bliźniego oraz ofiarności. Uczestnicy uroczystości, oprócz łakoci, otrzymali opaski odblaskowe, a goście zostali ubrani przez policjantki i strażników miejskich w kamizelki odblaskowe, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.

Podczas tego święta podsumowaliśmy również akcję „Warto być bohaterem”, którą w tym roku zorganizowaliśmy po raz dziesiąty i podziękowaliśmy nauczycielom oraz uczniom za przekazanie na budowę szkoły w Burundi oraz wsparcie chorych i niepełnosprawnych dzieci kwoty w wysokości 22 000 zł. Najbardziej zaangażowanym placówkom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną: SP Towarzystwa Salezjańskiego, SP w Topólce, SP nr 24 w Toruniu, SP w Osiu i SP nr 21 w Grudziądzu.

Na wigilijnych stołach diecezji toruńskiej zapłonie w tym roku ponad 42 000 świec, które są rozprowadzane w parafiach. Symbolizują one solidarność z najuboższymi oraz przypominają o tych, którzy nie mogą być z nami w świątecznym czasie. Ofiary ze świec wesprą projekty skierowane do ubogich i chorych dzieci.

Za pomoc w realizacji inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dziękujemy: Jackowi Beszczyńskiemu, który oprawił wydarzenie muzycznie, Janowi Balcerakowi, Komendzie Miejskiej Policji, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwu Toruń,  Firmie CPP Toruń Pacific, Szkole Mistrzostwa Sportowego, Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu Axel, żużlowcom z Janem Ząbikiem na czele, dyrekcji i pracownikom MOSiR-u, II Liceum Ogólnokształcącemu oraz studentom z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku.

Zadanie zostało dofinansowane przez Miasto Toruń.

Anna Pławińska