W tym roku Caritas Polska, jako pierwsza organizacja pozarządowa w historii Forum Ekonomicznego w Krynicy – Zdrój otrzymała możliwość poprowadzenia aż trzech paneli dyskusyjnych. Agenda spotkań przewiduje 3 debaty o społeczeństwie, ekonomii i gospodarce ze światem biznesu i polityki, które odbędą się w dniach 3-4 września.
TRZY DEBATY
„Mówić prawdę czasami jest bardzo trudno. Trudno też bronić swoich przekonań i wartości. Przed takim właśnie zadaniem staje w tym roku Caritas Polska, biorąc udział w XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy i czując się w obowiązku zadawać trudne pytania oraz skłaniać do refleksji zgromadzonych na Forum przedstawicieli świata biznesu i polityki” – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyr. Caritas Polska.
Forum w Krynicy do doskonałe miejsce i czas, aby porozmawiać o społecznej odpowiedzialności biznesu oraz o przykładach zaangażowania rosnącej już liczby firm w istotne projekty pomocowe, czy działania proekologiczne. Wszystkie zagadnienia są na tyle złożone, że zostaną im poświęcone trzy debaty, skupione wokół trzech istotnych tematów:
- Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości (I panel)
- Pokonywanie barier w integracji gospodarczej z krajami po konfliktach (II panel)
- „Laudato Si” – pochwała społecznej innowacyjności – szansa dla biznesu? (III panel)
Chęć udziału w panelach zgłosili ministrowie obecnego rządu, goście zagraniczni z Syrii, Iraku, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mali, eksperci z danego obszaru tematycznego m.in. eksperci rynku, naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele firm partnerskich Caritas Polska, takich jak sieć handlowa Biedronka, Lidl, Master Card, czy Red Ocean.
Debaty dotyczyć będą zagadnień związanych z dobroczynnością w biznesie, pomocą w odbudowie gospodarek w krajach wyniszczonych konfliktami oraz ekologii. „Poprzez udział w Forum gospodarczym Caritas Polska chce jeszcze bardziej uwrażliwiać świat biznesu i polityki na sytuację potrzebujących” – dodał ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.
PANEL I
3 września, g. 17:10 – 18:10
Tytuł panelu „ Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości”
Dobroczynność rozumiana jako niesienie pomocy potrzebującym jest misją Caritas w Polsce. Jako największa organizacja charytatywna Caritas ma doświadczenie we współpracy z partnerami biznesowymi oraz administracją publiczną i samorządową.
Podczas panelu odbędzie się rozmowa na temat różnych form angażowania się świata biznesu w działania o charakterze charytatywnym. To okazja do wskazania obszarów działalności charytatywnej i dobroczynnej organizacji pozarządowych we współpracy z firmami komercyjnymi i porozmawiania o zadaniach państwa w zakresie opieki nad najbardziej potrzebującymi. Zostaną zaprezentowane projekty, które różne firmy z sukcesami i ogromną korzyścią dla osób potrzebujących wsparcia, realizują we współpracy z Caritas Polska.
Celem dyskusji jest również przekonanie słuchaczy panelu o tym, że tego współpraca z biznesem przynosi wiele różnych korzyści obu stronom. Firmy angażują się w działania dobroczynne przecież nie tylko dlatego, by poprawić swój wizerunek i przekonać do swoich produktów i usług konsumentów bardziej wrażliwych społecznie. Chcemy pokazać, że udział przedsiębiorstwa w projektach pożytecznych społecznie przekłada się również na zwiększoną satysfakcję z pracy oraz lojalność osób zatrudnionych w danej firmie, jak również na większe zaufanie partnerów biznesowych (dostawców, podwykonawców itd.).
Najważniejsze zagadnienia i pytania, wokół których będzie koncentrować się debata:
- Jak współpraca z instytucjami charytatywnymi wpływa na firmy?
- Jakie korzyści niefinansowe wynikają z tej współpracy?
- Jak dobroczynność firmy angażuje jej pracowników?
- Czy sponsoring to dobroczynność? Czy jest to transfer wartości, czy korzyści? A może dobroczynność bez biznesu?
- Wolontariat pracowniczy jako wartość społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Czy organizacje charytatywne powinny wyręczać państwo w realizacji zadań opieki socjalnej?
Debatę poprowadzi:
Ludwik Kotecki, Główny Ekonomista Caritas Polska (Moderator)
Uczestnicy (Paneliści):
Marian Banaś, Prezes Najwyższej Izby Kontroli
Ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska
Jarosław Sobczyk, Dyrektor Personalny, Członek Zarządu, Jeronimo Martins Polska S.A.
Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny, Mastercard, Polska
Małgorzata Chmielewska, Prezes, Katolicka Wspólnota Chleb Życia
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 4 tys. gości. W jej trakcie swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.