Do Dobroszyc przyjechało ponad 120 zawodników, 70 trenerów oraz 50 wolontariuszy z Dolnego Śląska. Spotkali się na XIII Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. To zawody bez współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami, każdy ze startujących w nich sportowców za swój wysiłek został nagrodzony złotym medalem.
Ponad 120 sportowców zmierzyło się z własną niepełnosprawnością. Pomagali im trenerzy, rodzice i bardzo aktywni kibice.
– To wydarzenie przygotowane specjalnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. W programie nie występuje element współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami. Wielu naszych zawodników nie ma możliwości zrozumienia ani przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych – wyjaśnia Ilona Trzciańska-Senger – sekretarz dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska, na co dzień pracująca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
Program treningu aktywności motorycznej olimpiad specjalnych nie jest programem rywalizacji sportowej. Brakuje tutaj przepisów ściśle wytyczających przebieg zawodów i poszczególnych konkurencji. Nie ma też systemu nagradzania za kolejne miejsca, ponieważ celem programu jest stworzenie możliwości udziału w aktywności sportowej bez obciążania jego uczestników przestrzeganiem szczegółowych przepisów czy konieczności współzawodnictwa.
– Każdy zawodnik dostaje medal. Każdy na ten medal zasłużył. Przez cały rok nasi podopieczni dzielnie pracowali nad swoją sprawnością pokonując ograniczenia niepełnosprawności. Dziś po prostu cieszą się tym, co potrafią – wskazuje Przemysław Kwiecień, trener Klubu Olimpiad Specjalnych Radośni Dobroszyce przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Impreza odbyła się 24 października 2019 r. w hali sportowej w Dobroszycach. Te wyjątkowe zawody sportowe były współorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Klubem Olimpiad Specjalnych Radośni – Dobroszyce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną posiadających równocześnie znacząco obniżony poziom sprawności fizycznej.