Tegoroczny Africa Eco Race zakończył się 19 stycznia w Dakarze. Po osiągnięciu mety na zawodników Misji Uratuję Cię czekało jeszcze jedno ważne zadanie – przekazanie 15 ton mleka w proszku ofiarowanego przez firmę Mlekovita dla przychodni prowadzonej przez polskie siostry urszulanki w Thiaroye-Gare na przedmieściach Dakaru.
Misja Uratuję Cię to wyjątkowy projekt łączący sportową aktywność z działaniami charytatywnymi. Ekipa promująca serwis crowdfundingowy prowadzony przez Caritas Polska wzięła udział w rajdzie Africa Eco Race, którego trasa wiodła przez Maroko i Mauretanię, do mety w Senegalu. Po zakończeniu rywalizacji, 20 stycznia, zawodnicy odwiedzili misję w Thiaroye-Gare prowadzoną przez siostrę Ksawerę Michalską. Mieli okazję poznać pracę ośrodka, rozmawiali także z siostrami, lokalnymi pracownikami i podopiecznymi przychodni.
– Przekazanie mleka podopiecznym siostry Ksawery, to największa radość z całej wyprawy do Dakaru. Mówiłam wiele o spełnieniu marzenia i przejechaniu tych legendarnych 6500 km ciężarówką do mety w Dakarze, ale to, co wydarzyło się na obrzeżach Dakaru, u siostry Ksawery, to moja druga meta i uważam, że dużo, dużo ważniejsza! – podkreśla Marcelina Zawadzka, ambasadorka Misji Uratuję Cię.
– Wizyta w przychodni sióstr urszulanek była dla mnie bardzo wzruszająca. W końcu poznałam siostrę Ksawerę, o której tak dużo słyszałam. Cieszę się, że dojechaliśmy właśnie tutaj i mogliśmy podzielić się tym, co najważniejsze dla tych dzieci – dodaje popularna prezenterka.
Od 1975 roku przychodnia Matki Bożej Nadziei, prowadzona przez siostry urszulanki, służy najuboższym, przede wszystkim przez dystrybucję żywności i leków. Szczególną opieką siostry otaczają matki i dzieci ze skrajnie ubogich rodzin, najbardziej narażone na niedożywienie i ubóstwo. W ciągu roku ośrodek przyjmuje nawet 60 tysięcy osób. Gorący klimat, wysoka wilgotność, brud, brak kanalizacji – to wszystko powoduje choroby układu pokarmowego, biegunki, odwodnienie, choroby skóry i inne dolegliwości. W warunkach braku dostępu do opieki medycznej, czystej wody i odpowiedniego żywienia, te choroby są wyjątkowo niebezpieczne i powodują wysoką śmiertelność, szczególnie wśród dzieci. Powszechny jest problem niedożywienia.
– Nie wiem jak opisać to, co zobaczyłam w Afryce. Cierpienia nie da się opowiedzieć, nie ma smaku, barwy ani kształtu. Jest tylko ciężarem, który nosi się w każdej komórce ciała – mówi Marcelina Zawadzka.
Przychodnia sióstr urszulanek codziennie przyjmuje pacjentów i udziela podstawowej pomocy medycznej. Od 2000 roku w ośrodku można zbadać się na obecność wirusa HIV. W Senegalu liczba ludzi chorych na AIDS jest ogromna. W przychodni dostają darmowe leki i inne rodzaje pomocy. Siostry prowadzą także zajęcia edukacyjne. Podczas warsztatów praktycznych przekazują podstawowe informacje dotyczące przygotowania zdrowych, pełnowartościowych posiłków z dostępnych produktów, pielęgnacji dzieci, zachowania higieny i profilaktyki zdrowotnej. Te umiejętności są bezcenne i pozwalają na przetrwanie w ciężkich warunkach życiowych.
Siostra Ksawera jest przekonana, że wszystko działa tylko za sprawą Bożej Opatrzności. Lekarstwa są przekazywane ośrodkowi w ramach pomocy zagranicznej. Mleko i produkty żywnościowe kupowane są dzięki wsparciu darczyńców.
– Nasze średnie miesięczne wydatki na mleko, cukier, jarzyny, mąkę wynoszą 1200–1300 euro. Produkty przekazujemy za darmo osobom najbiedniejszym, sierotom, chorym na AIDS, część sprzedajemy pobierając drobne opłaty – opowiada siostra Ksawera.
Mleko w proszku to główny produkt, na bazie którego siostry sporządzają pożywne mieszanki. 15 ton mleka przekazanego w ramach projektu Misja Uratuję Cię to zapas, który wystarczy na dwa lata dożywiania dzieci. Zaoszczędzone dzięki tej darowiźnie pieniądze siostry będą mogły przeznaczyć na zakup innych niezbędnych artykułów i leków.
– Bardzo dziękujemy firmie Mlekovita za wsparcie i zaangażowanie w ten wyjątkowy projekt. Na początku stycznia stanęliśmy na starcie Africa Eco Race z misją ukończenia jednego z najtrudniejszych rajdów na świecie i dostarczenia pomocy dla potrzebujących dzieci. W komplecie dojechaliśmy na metę w Dakarze, co zawsze jest sukcesem, a teraz oficjalnie przekazujemy to, co Mlekovita ofiarowała chorym i niedożywionym dzieciom. Dziękujemy, że byliście z nami – podsumowuje Jacek Czachor, jeden z uczestników projektu.
Misję Uratuję Cię reprezentowali w rajdzie Africa Eco Race: Marcelina Zawadzka, Grzegorz Baran i Sebastian Greszta (załoga ciężarówki) oraz motocykliści Jacek Czachor, Marek Dąbrowski, Konrad Dąbrowski, Paweł Stasiaczek, Artur Stasiaczek i Fabrizio Bosetti. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom, sponsorom – Mlekovicie i Orlenowi oraz patronowi medialnemu, którym była TVP2. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się nie tylko osiągnąć sportowy sukces, ale także nadać startowi w popularnym rajdzie wymiar charytatywny.