Najbiedniejszy kraj Azji Południowo-Wschodniej nadal odczuwa dramatyczne skutki trzęsienia ziemi sprzed pięciu lat, a jednocześnie musi zmagać się z pandemią koronawirusa. Zarówno tamtejsza gospodarka jak i służba zdrowia potrzebują pilnego wsparcia. Pomaga Caritas Polska.
Pod koniec kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Dwa główne wstrząsy z 25 kwietnia, oba o sile ponad 7 stopni w skali Richtera, spowodowały zniszczenia w ponad 14 dystryktach kraju. Rządowe źródła podają, że zginęło wówczas prawie 9 tysięcy osób, a ponad 23 tysiące zostało rannych. Około miliona osób potrzebowało natychmiastowej pomocy humanitarnej.
Polska pomoc dla Nepalczyków
Caritas Polska działa na miejscu od samego początku kryzysu, przekazując ponad 4 miliony złotych i współfinansując m. in. odbudowę ponad 10 tysięcy domów oraz obiektów infrastruktury. W regionach najbardziej zniszczonych przez żywioł organizacja wspiera obecnie 5 ośrodków zdrowia, którym od lipca 2020 roku przekazuje dodatkowe fundusze na walkę z pandemią COVID-19. Dzięki tej pomocy do placówek zostaną dostarczone środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, odbędą się także specjalistyczne szkolenia dotyczące działania w warunkach rozszerzającej się epidemii. Dofinansowane zostaną również zabiegi medyczne z zakresu opieki położniczej dla kobiet w ciąży oraz zakup lekarstw i suplementów diety dla pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.
Dodatkowo wsparciem zostanie objętych ponad 3 tys. rodzin rolniczych, które otrzymają różnego rodzaju nasiona. Celem tej pomocy jest zwiększenie możliwości zarobkowania beneficjentów oraz poprawa dostępu do żywności. Ponadto w 15 miejscowościach zostaną przeprowadzone naprawy i konserwacja systemów zaopatrzenia w wodę pitną. Połączenie interwencji humanitarnej w sektorze usług zdrowotnych, dostępu do czystej wody, żywności oraz źródeł utrzymania, pozwoli w kompleksowy sposób wspomóc lokalne społeczności w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19.
Skorzystają szpitale, rolnicy i wolontariusze
W sumie projekt obejmie ponad 30 tysięcy potrzebujących Nepalczyków, a jego wartość to blisko 300 tys. złotych. Od listopada natomiast ruszy kolejna odsłona wsparcia sektora medycznego, z którego poza mniejszymi ośrodkami zdrowia skorzysta również duży szpital w miejscowości Dhulikhel, posiadający własną, bardzo rozbudowaną sieć lokalnych klinik wiejskich. Na ten 3-letni program Caritas Polska zabezpieczyła ponad 600 tysięcy euro. Tak duża skala pomocy jest możliwa dzięki współpracy z miejscowym oddziałem Caritas Nepal, która pozwoli na bezpośredni dialog ze społecznościami żyjącymi na trudnodostępnych terenach. Planowane działania są wynikiem rozmów i spotkań z liderami lokalnej społeczności oraz ekspertami i pracownikami sektora usług opieki zdrowotnej.
– Wykorzystując doświadczenia Caritas Polska z innych miejsc na świecie będziemy również prowadzić szkolenia medyczne dla lokalnych wolontariuszy z zakresu pierwszej pomocy oraz podejmowania działań ratowniczych w odpowiedzi na wystąpienie różnych katastrof naturalnych. Planujemy również wyposażać ich w podstawowy sprzęt medyczny i przekazywać im umiejętności niezbędne do niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia dotykających jednocześnie całe społeczności lokalne w momencie wystąpienia zdarzenia o charakterze masowym, np. trzęsienia ziemi, powodzi, osunięcia się terenu – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska. – Tacy przeszkoleni wolontariusze mieszkający w górskich wioskach będą pierwszym kontaktem dla miejscowych wymagających podstawowej opieki medycznej oraz ogniwem pośredniczącym pomiędzy mieszkańcami a lokalnymi klinikami usytuowanymi w niższych partiach gór z dostępem do sieci drogowej – dodaje.
Dalsze działania w Nepalu są możliwe dzięki wsparciu darczyńców, dlatego Caritas Polska apeluje o wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL.