Powód do dumy i satysfakcji mają pielęgniarki Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej. Opolska Izba Gospodarcza, Marszałek Województwa Opolskiego i Wojewoda Opolski przyznali Caritas Diecezji Opolskiej wyróżnienie za wysokie standardy jakościowe i trud poniesiony w walce z pandemią SARS-COV-2.
Przedstawiciele opolskiej Caritas odebrali wyróżnienie 29 września, podczas podsumowania XVII Edycji Opolskiej Nagrody Jakości. 11-osobowa kapituła nagrody zauważyła i doceniła nieprzerwaną, również w czasie epidemii, obecność pielęgniarek Caritas przy łóżkach chorych w ich domach. Od wybuchu epidemii, tj. od początku marca do końca lipca 2020 r., pielęgniarki Stacji Opieki Caritas wykonały 75.389 wizyt domowych. Liczba pielęgnowanych pacjentów w każdym miesiącu przekraczała 3.500 osób. Dodatkowo 16% świadczeń wykonywanych było w formie telewizyt lub teleporad. Opolska Caritas znalazła się w gronie 12 wyróżnionych podmiotów medycznych.
Gala inna niż zwykle
Rola pielęgniarek Caritas w zakresie domowej opieki pielęgniarskiej zarówno w ramach POZ, opieki długoterminowej jak i paliatywnej była nie do zastąpienia w okresie, gdy po wybuchu epidemii koronawirusa wszystkie ośrodki ambulatoryjnej opieki medycznej w woj. opolskim przeszły na pracę w systemie zdalnym, a kontakt pacjenta z personelem medycznym był bardzo utrudniony.
Uroczysta gala XVII Edycji Opolskiej Nagrody Jakości miała inny charakter niż wszystkie poprzednie – zaznaczył Henryk Galwas, prezes zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej (OIG). Czas pandemii zmienił perspektywę postrzegania i wartościowania wielu spraw. Członek Kapituły Opolskiej Nagrody Jakości, a równocześnie marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, złożył podziękowanie i wyrazy najwyższego uznania tegorocznym laureatom za zaangażowanie, dzięki któremu mieszkańcy regionu opolskiego czuli się w tych trudnych czasach po prostu bezpieczniej.
Promowanie kultury bliskości
Również biskup opolski Andrzej Czaja, który przed galą przewodniczył mszy świętej w intencji całej ochrony zdrowia i członków OIG zaznaczył, że uhonorowanie tych, którzy z niezwykłym poświęceniem ratowali ludzkie życie i zdrowie jest promowaniem kultury bliskości i czułości, o którą apelował papież Franciszek. Biskup podziękował wszystkim, którzy stanowią służbę zdrowia na Opolszczyźnie, za świadectwo dojrzałego człowieczeństwa, pełnego dobroci i miłości.
W myśl regulaminu konkursu Opolskiej Nagrody Jakości, wyróżnione organizacje mają prawo używania logo nagrody przez okres dwóch lat.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej