W trakcie powodzi, z powodu których w czerwcu 2020 r. ucierpiała zachodnia i środkowa Serbia, zalanych zostało ponad 500 gospodarstw. Dzięki środkom przekazanym przez darczyńców Caritas Polska i CRS (Catholic Relief Services), Caritas Serbia uruchomiła działania pomocowe na terenach dotkniętych powodzią, tj. w gminach Arilje, Osecina, Kosjeric i Ivanjica.
W pierwszej kolejności pomoc trafiła do najbardziej poszkodowanych w wyniku powodzi rodzin, w tym wielodzietnych, a także do samotnych matek, ojców i osób niepełnosprawnych. W ostatnich miesiącach, Caritas Serbia przekazała karty płatnicze 141 gospodarstwom domowym. Dodatkowo, 15 rodzin z Arilje wyposażono w osuszacze. Zostały one przekazane Caritas Serbia przez Caritas Niemcy, a CRS pokryło koszty ich transportu.
Na niezbędne wyposażenie
Dzięki wsparciu Caritas Polska, 13 października, w Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, Caritas Serbia udzieliła dodatkowego wsparcia powodzianom z gmin Arilje i Osecina. W tym i w kolejnych dniach rozdystrybuowano bony pozwalające na zakup urządzeń technicznych i sprzętu AGD dla 43 rodzin.
Chociaż od ulewnych deszczów i wylewów rzeki minęły ponad 3 miesiące, wiele budynków mieszkalnych wciąż posiada widoczne ślady zniszczeń. Szereg rodzin nie może sobie pozwolić na naprawę szkód i powrót do normalności.
– Mieszkam w jednym domu z moją mamą i dwojgiem dzieci. Mama jest niepełnosprawna, dlatego muszę się nią opiekować i w związku z tym pracuję tylko na część etatu. Mieszkamy ok. 200-300 metrów od rzeki Morawy. Kiedy poziom wody zaczął się podnosić, w ciągu pół godziny rzeka zabrała nam wszystko – opowiada Sladjana Jovanović z Arilje.
– W krótkiej chwili jej poziom wzrósł o 1,5 m i jedyne, co udało nam się uratować, to trochę ubrań. Naprawa domu rodzinnego jest niemożliwa, ponieważ jest on stary, a szkody są nieodwracalne. Jedynym rozwiązaniem jest budowa obiektu z prefabrykatów, dlatego lokalni biznesmeni i urząd gminy Arilje postanowili pomóc naszej rodzinie i mam nadzieję, że pod koniec tego albo na początku następnego roku będziemy mogli zamieszkać w nowym miejscu. Budynek po wybudowaniu będzie jednak pusty i to do nas należy wyposażenie go w meble, sprzęty i inne rzeczy potrzebne do normalnego życia. Dlatego jesteśmy wdzięczni Caritas za wsparcie – dodaje.
Woda zabrała wszystko
Nikola nie chce być fotografowany i prosi, aby jego zdjęcia nie były nigdzie publikowane. Jak sam mówi, wstydzi się swojej biedy i sytuacji, w jakiej się znalazł. Jest bezrobotny, a mały drewniany dom z prefabrykatów, w którym mieszkał, został całkowicie zniszczony w wyniku powodzi. Meble, urządzenia elektryczne, ubrania, a nawet album ze zdjęciami zostały zabrane przez rzekę. Od lipca nocuje w starym domu, ale zamiast w łóżku śpi na styropianie. Przekomarzając się mówi, że jedyną pozytywną rzeczą w spaniu przez trzy ostatnie miesiące w takich warunkach jest to, że nie boli go już biodro. W najbliższych dniach powinien rozpocząć odbudowę swojego domu i ma nadzieję, że w trakcie prac nie zaskoczy go zima.
Uczestniczące w dystrybucji pomocy lokalne zespoły Caritas dziękują za otrzymane fundusze i za to, że w tych trudnych chwilach nie zapomnieliśmy o poszkodowanych rodzinach i nie pozostaliśmy obojętni na ich los. Podczas klęski żywiołowej, szczególnie w tych niespokojnych czasach, poczucie, że nie zostało się pozostawionym samemu sobie, znaczy czasem więcej niż pomoc materialna.
Również przewodniczący gminy Arilje, Predrag Maslar, podziękował Caritas Serbia za pomoc i okazane wsparcie, mając nadzieję na dalszą współpracę z Caritas, ale w lepszych i bardziej pomyślnych dla wszystkich czasach.
Caritas Serbia kontynuuje swoje działania na rzecz najbardziej potrzebujących, starając się m.in. podnosić świadomość społeczną na tematy takie jak ochrona środowiska czy reagowanie w przypadku sytuacji kryzysowych.
Autor Dušan Perić (Caritas Serbia), Tłumaczenie Anna Pilaszek, Zdjęcia Dušan Perić i Jelena Vašić
You can also read this in English at Caritas Europa: Rebuilding after the floods in Serbia