Obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich (15 listopada) wrocławska Caritas rozszerzyła na cały tydzień. Każdy dzień był poświęcony innemu aspektowi działalności.
W poniedziałek Tydzień Ubogiego rozpoczęła Eucharystia sprawowana w intencji najuboższych podopiecznych Caritas. – Postanowiliśmy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w naszej łaźni – mówi Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. – Trzy razy w tygodniu kąpią się tu osoby w kryzysie bezdomności, które następnie potrzebują świeżej odzieży. Przychodzą tutaj już od 6 rano, żeby po chłodnych nocach spędzonych w swoich miejscach przebywania ogrzać się, odświeżyć i rozpocząć nowy dzień – wyjaśnia.
W łaźni ubodzy nie tylko dbają o czystość, ale mogą też otrzymać gorącą herbatę do termosów, tak niezbędną do zmagania się z zimnem. Tym razem otrzymali również drugie śniadanie, które zostało przygotowane dzięki życzliwości firmy AmRest i restauracji Burger King we Wrocławiu. To oni przygotowali dla podopiecznych Caritas 100 hamburgerów.
We wtorek centrum obchodów stała się jadłodajnia Caritas przy ul. Słowiańskiej 17. Przez sześć dni w tygodniu wydaje ona ciepłe posiłki osobom potrzebującym. Warto podkreślić, że z pomocy jadłodajni korzystają nie tylko osoby bezdomne, ale również seniorzy, którym jest szczególnie ciężko w obecnym czasie pandemii. Na klientów jadłodajni czekały mydła i żele antybakteryjne.
W środę wrocławska Caritas przekazała placówkom służby zdrowia respiratory zakupione ze środków zebranych przez Caritas Polska w ramach kampanii #WdzięczniMedykom. Sprzęt trafił do szpitali w Trzebnicy i Oławie.
W czwartek wolontariusze Caritas i Fundacji KGHM Polska Miedź przygotowywali paczki dla seniorów. Była to kontynuacja organizowanej przez Caritas Polska akcji #PomocDlaSeniora. Głównym sponsorem paczek była Fundacja KGHM Polska Miedź. Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawnie zapakowali i dostarczyli żywność do Parafialnych Zespołów Caritas. – W całej akcji nie chodzi tylko o paczki, ważne jest również to, że ktoś odwiedzi seniorów – podkreśla Paweł Trawka. – To buduje pewnego rodzaju relację bliskości. Jest to też odpowiedź na apel papieża Franciszka, który wzywa, byśmy się stawali „świętymi z sąsiedztwa”.
W piątek pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzili groby osób samotnych i bezdomnych na jednym z cmentarzy.
– Pomoc, jaką otaczamy naszych podopiecznych, nie dotyczy tylko spraw materialnych – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – W nasze cele integralnie wpisana jest również opieka duchowa. Troska o całego człowieka, jego ciało, ducha i duszę. W Kościele nie ma osób zapomnianych, takich, o których nikt nie pamięta, bo co dzień w każdej Eucharystii za nich się modlimy. Dziś może łatwiej nam mieć w sercu tę perspektywę ostateczną, to że kiedyś umrzemy, że nasi bliscy zmarli już tylko modlitwy od nas oczekują – przypomina ks. dyrektor.