Caritas Polska, odpowiadając na apel papieża Franciszka zawarty w encyklice Laudato si’, rozpoczęła dwa lata temu program ekologicznej aktywizacji lokalnych społeczności. Realizowane w jego ramach projekty mogą być inspiracją dla kolejnych wspólnot chcących zmieniać swoje otoczenie w trosce o środowisko. Przedstawiamy kilka przykładów z archidiecezji częstochowskiej.
Do uszycia jednej pary dżinsowych spodni potrzeba aż 15 tys. litrów wody. Może zamiast kupować ubrania, lepiej się nimi wymieniać? W Zespole Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, w ramach akcji „Oddaj zabierz” stanęła „Rozdzielnia” ubrań. Punkt wymiany ratuje rzeczy przed wyrzuceniem i uwrażliwia dzieci na problem nadmiernej konsumpcji.
Drugie życie rzeczy
Ponadto uczniowie wykorzystują odpady tworząc przedmioty codziennego użytku. W jednym z projektów odnowili szkolne krzesełka nadając im nowy, oryginalny wygląd. Kolorowe meble ozdobiły szkolne klasy. Akcja miała same plusy – dla młodzieży była okazją, aby rozwinąć umiejętności plastyczne i podszkolić się w tematyce zero waste, a meble zostały uratowane przed wyrzuceniem.
Powstały również m.in. maty węchowe – kolorowe zabawki edukacyjne dla psów, które pomagają im rozwijać zmysł węchu. Często spotyka się je w domach właścicieli czworonogów, ale niestety brakuje ich w schroniskach dla zwierząt. Dzięki inicjatywie młodzieży, z resztek materiałów powstały piękne maty, które zostały przekazane do pobliskiego schroniska dla psów.
Zielono i zdrowo
Parafia Św. Wojciecha w Częstochowie, dzięki udziałowi w projekcie, dołączyła do „zielonych parafii”, których przybywa na mapie Polski. W ramach projektowych działań przestrzeń przed kościołem zmieniła się nie do poznania. Jest tu teraz ogród podlewany wodą ze zbiorników na deszczówkę, miejsce do odpoczynku, są hotele dla owadów, a mieszkańcy wzięli udział w warsztatach robienia karmników i domków dla owadów, szycia toreb na zakupy, ekowarsztatach plastycznych i w konkursie na najładniejszy karmnik.
Natomiast szkoła im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie zorganizowała „Franciszkańską stołówkę” – warsztaty, podczas których uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania bez marnowania. Inicjatywie przyświeca hasło „Zdrowie zaczyna się na talerzu”.
W ramach warsztatów można było poznać tajniki przygotowywania pysznych zup, fit deserów, a także grillowania warzyw i rozpoznawania ziół. Każde spotkanie rozpoczynało się od odczytania wybranego fragmentu encykliki Laudato si’, a na koniec warsztatów przeprowadzono konkurs kulinarny na najpyszniejsze danie.
To tylko kilka przykładów działań, które pomagają kształtować proekologiczne postawy i zmieniać nasze otoczenie w duchu encykliki Laudato si’. Więcej można znaleźć na stronie laudatosi.caritas.pl. Zachęcamy do lektury! Wakacje to znakomity czas, aby zaplanować podobne inicjatywy na przyszły rok szkolny, a także zainteresować tą tematyką wspólnoty parafialne.