Pomoc Caritas dla osób, które po wybuchu wojny w Ukrainie znalazły schronienie w Polsce, przybiera różnorodne formy. Powstają lokalne centra pomocy, rozwijają się inicjatywy służące zapewnieniu uchodźcom warunków do samodzielnego życia i integracji z polskim społeczeństwem. Przedstawiamy wybrane przedsięwzięcia realizowane przez diecezjalne Caritas.
W Łodzi powstanie osiedle domków, w których zamieszkają uchodźcy z Ukrainy. Z inicjatywą wyszedł abp Grzegorz Ryś. Każdy z 10 domów będzie miał powierzchnię 35 m kw., zostanie wyposażony w niezbędne meble i sprzęty. Wartość całej inwestycji, na którą składa się zakup działki i domów oraz zagospodarowanie działki (ogrodzenie, przyłącza, chodniki, plac zabaw itp.) szacowana jest na około 2,5 mln złotych. Za organizację osiedla i długofalowe wsparcie jego mieszkańców odpowiada Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Więcej na stronie łódzkiej Caritas.
Lublin – otwarcie Domu Przyjaźni
Caritas Archidiecezji Lubelskiej, odpowiadając na ciągłą potrzebę świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy, otworzyła kolejną placówkę – Dom Przyjaźni. Uchodźcy będą mogli tu otrzymać m.in. wsparcie informacyjne (np. w znalezieniu zakwaterowania), pomoc doraźną (posiłki na wynos, paczki z chemią gospodarczą, produkty dla dzieci, pościel), pomoc psychologiczną i prawną, a także skorzystać z pośrednictwa pracy. Szczegóły na stronie Caritas w Lublinie.
Koszalin – nauka języka polskiego
Najmłodsi podopieczni Centrum Wsparcia Integracji Caritas zakończyli 20 czerwca naukę w sobotniej szkółce. Dzieci cudzoziemców mieszkających w Koszalinie i okolicach pobierały lekcje języka polskiego w pomieszczeniach parafialnych kościoła św. Wojciecha w Koszalinie. Organizatorem zajęć były CWI i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Z lekcji skorzystało 30 dzieci z Ukrainy i Białorusi. Przeprowadzony na koniec krótki test sprawdzający znajomość języka polskiego wszyscy uczniowie zdali celująco. Czytaj również na stronie diecezjalnej Caritas.
Katowice – obsługa punktu recepcyjnego i informacyjnego
Caritas Archidiecezji Katowickiej przejęła prowadzenie działań pomocowych w głównym punkcie recepcyjnym dla Ukraińców na Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz w punkcie informacyjno-doradczym na dworcu głównym PKP w Katowicach. Zadanie zlecone przez Śląski Urząd Wojewódzki będzie realizowane dzięki pracownikom Caritas i wolontariuszom we współpracy z Fundacją Caritas Katowice, Wspólnotą Dobrego Pasterza i Zakonem Maltańskim. Celem pozostaje zapewnienie niezbędnej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z Ukrainy, pomoc w adaptacji do nowych warunków, a także wspieranie w nabywaniu kompetencji społecznych w obszarze samodzielnego funkcjonowania. Szczegółowe informacje o tym zadaniu i o dotychczasowej pomocy katowickiej Caritas dla uchodźców z Ukrainy – na stronie Caritas w Katowicach.
Źródła: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej.