W Mikołajki 6 grudnia 2022 roku podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Dziekanowie Leśnym oraz Domu Mocarzy w Mocarzewie po raz kolejny otrzymali zabawki i czekolady ufundowane przez darczyńców Caritas Polska.
300 czekolad i 500 zabawek, w tym lalki, samochodziki, maskotki i gry przywiózł dla 110 podopiecznych ośrodka w Mocarzewie Zastępca Dyrektora Caritas ds. Wolontariatu, ks. Tomasz Roda. Do 100 uczniów-pacjentów z Dziekanowa Leśnego przyjechały deskorolki, samochodziki, czekolady i książki. Rozdawał je święty Mikołaj wraz z ks. dr. Marcinem Iżyckim, Dyrektorem Caritas Polska.
– Są takie dni, kiedy warto zachwycać się dobrocią płynącą z ludzkich serc! Caritas Polska otrzymała od wielu partnerów zabawki i słodycze, które mogliśmy dzisiaj w Mikołajki przekazać chorym i wyjątkowym dzieciom. To wielka rzecz i głośno za to dziękujemy – powiedział w Dziekanowie Leśnym ks. dr Marcin Iżycki.
– Życzymy podopiecznym sióstr, nauczycielom, terapeutom, wychowawcom, aby święta były czasem większych marzeń i by ziściły się w budowie Domu Mocarzy – powiedział w Mocarzewie ks. Tomasz Roda.
– Codziennie dzieci mają próby do jasełek. Pieczemy pierniczki, przygotowujemy choinki. Jesteśmy wdzięczni, że Caritas nas nie zostawił, że przywiózł dla dzieci cudowne prezenty. Podopieczni niezmiernie cieszą się z każdego daru i upominku – powiedziała siostra Elwira Szwarc, prezes fundacji „Bogaci Miłosierdziem” budującej Dom Mocarzy. – Prace nad budową Domu trwają. Obecnie wykańczamy łazienki, ale zadań jest wciąż bardzo dużo: wyposażenie domu, podłączenie pomp ciepła, rekuperacja.
– Dla dzieci zrobimy wszystko. Ufamy w dobroć naszych darczyńców. Dziękujemy za każdą złotówkę i każdą modlitwę – dodała s. Elwira Szwarc.
Składamy podziękowania darczyńcom i wszystkim, którzy wspierają Dom w Mocarzewie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Dziekanowie Leśnym!
_____
W Mocarzewie, niewielkiej miejscowości na Mazowszu, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego prowadzą szkołę specjalną i ośrodek wychowawczy dla 100 podopiecznych – dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W powstającym nadal Domu Mocarzy niepełnosprawni będą mogli mieszkać do końca życia, ucząc się i zdobywając umiejętności społeczne. Koszt budowy Domu to około 18 milionów złotych.
_____
Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym wraz z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy z siedzibą w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą jest jedną z nielicznych placówek w kraju, w których dzieci mogą przechodzić proces leczenia i rehabilitacji bez przerywania nauki. Uczniowie szkoły są jednocześnie pacjentami oddziałów: chirurgii dziecięcej, laryngologii dziecięcej, rehabilitacji, neurologii, wewnętrznego-alergologii, endokrynologii, pediatrii ogólnej oraz obserwacyjno-izolacyjnego. Niektóre dzieci cierpiące na poważne choroby pozostają w placówce nawet przez kilka miesięcy lub przez cały rok szkolny. Prezenty od darczyńców umilają młodym pacjentom czas wolny i pomagają w powrocie do życia poza szpitalem.