Tegoroczne mikołajki wyjątkowo radośnie przeżywali podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Dziekanowie Leśnym oraz Domu Mocarzy w Mocarzewie, którzy po raz kolejny otrzymali paczki ufundowane przez darczyńców Caritas Polska.
W środę, 6 grudnia, paczki pełne niespodzianek przywiozła dla ponad setki podopiecznych ośrodka w Mocarzewie delegacja Caritas Polska. W paczkach były misie, książki, puzzle, słodycze, kosmetyki i piłki. Jak co roku, było dużo zabawy i radości, wszystkim udzielił się już świąteczny nastrój.
Paczki z niespodziankami trafiły także do 100 uczniów-pacjentów szpitala w Dziekanowie Leśnym. Były w nich czekolady, batony, chrupki, ciasteczka, rogaliki, a także kalendarze adwentowe, gry, książeczki, bidony i żelki. Ponadto mali pacjenci dostali gry karaoke, lalki, zestawy kreatywne, koszulki, kolorowanki, mapy, encyklopedie i atlasy. Prezenty rozdawał dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki, a pomagali mu mikołaj i śnieżynka.
— Prezenty mikołajkowe pozwoliły dzieciom choć na chwilę zapomnieć o chorobie, oderwać się od rzeczywistości, zabiegów — mówi dyrektor szkoły przyszpitalnej Anna Kotecka.
_____
W Mocarzewie, niewielkiej miejscowości na Mazowszu, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego prowadzą szkołę specjalną i ośrodek wychowawczy dla ponad 100 podopiecznych – dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W powstającym nadal Domu Mocarzy niepełnosprawni będą mogli mieszkać do końca życia, ucząc się i zdobywając umiejętności społeczne. Koszt budowy Domu to około 18 milionów złotych.
_____
Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym wraz z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy z siedzibą w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą jest jedną z nielicznych placówek w kraju, w których dzieci mogą przechodzić proces leczenia i rehabilitacji bez przerywania nauki. Uczniowie szkoły są jednocześnie pacjentami oddziałów: chirurgii dziecięcej, laryngologii dziecięcej, rehabilitacji, neurologii, wewnętrznego-alergologii, endokrynologii, pediatrii ogólnej oraz obserwacyjno-izolacyjnego. Niektóre dzieci cierpiące na poważne choroby pozostają w placówce nawet przez kilka miesięcy lub przez cały rok szkolny. Prezenty od darczyńców umilają młodym pacjentom czas wolny i pomagają w powrocie do życia poza szpitalem.