Migranci i uchodźcy: miliony ludzi, którzy z różnych powodów opuścili swoje domy. Dzielą ich różne języki, kraje i kultura, łączą powody, dla których musieli odejść z miejsc w których żyli. Te są zawsze dramatyczne.
29 września jak co roku w ostatnią niedzielę września przypada papieski Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jego korzenie sięgają 1914 roku, wtedy święto dotyczyło Misji. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem liczby uchodźców na świecie, zmienił się charakter tego dnia.
Skala problemu migracji jest ogromna. Co chwila ogłaszana jest nowa liczba największego kryzysu migracyjnego: 2 300 000, 4 miliony, 10 milionów. – Mówimy o kolejnych milionach, przekraczających granice kolejnych krajów. Ale to nie statystyki idą – tylko ludzie – podkreśla Magdalena Masiak koordynatorka kampanii programów krajowych Caritas Polska – Chcemy w ten dzień pomóc zauważyć uchodźców z ich historiami, marzeniami i lękami. To nasi sąsiedzi, znajomi z pracy, rodzice kolegów naszych dzieci w szkole.
W tym roku papieskiemu Światowemu Dniu Migranta i Uchodźcy patronuje hasło: Bóg idzie ze swoim ludem. Papież Franciszek przypomina, że spotkanie z migrantem, podobnie jak z każdym bratem i siostrą w potrzebie, jest także spotkaniem z Chrystusem. Niech ten dzień pomoże uświadomić społeczeństwu nie tylko skalę problemu oraz przyczyny, które zmuszają ludzi do opuszczania swoich domów, ale też obędzie okazją do spotkania i poznania człowieka.
W piątek w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się specjalna konferencja prasowa związana ze zbliżającym się Dniem Migranta i Uchodźcy, który jest pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów. W konferencji prowadzonej przez Tomasza Królaka wiceprezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej uczestniczył Delegat KEP ds. imigracji Bp Krzysztof Zadarko – biskup pomocniczy Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, Małgorzata Jarosz-Jarszewska zastępca dyrektora Caritas Polska oraz inni prelegenci: o. Wiesław Dawidowski OS – Dyrektor Duszpasterstw Obcojęzycznych w Polsce, Belinda Pereira z Duszpasterstwa anglojęzycznego w Warszawie i Anika Dowgiałło – z Klubu Inteligencji Katolickiej.
Orędzie papieża na 110 światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Do Jej stóp pochyl się…
W dzień poprzedzający tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy – o świcie, wyruszyła wyjątkowa pielgrzymka na Jasną Górę. To już drugi raz kiedy beneficjenci Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, jednoczą się na wspólnej modlitwie u stóp Pani Jasnogórskiej. Wśród 650 pielgrzymów znaleźli się głównie uchodźcy i migranci z Ukraińcy, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej o godzinie 12:30. Eucharystię odprawił Delegat KEP ds. imigracji, Bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Pielgrzymi łączyli się we wspólnej modlitwie.
– Tutaj u stóp Maryi, my przedstawiciele uchodźców z Ukrainy chcemy złożyć serdeczne podziękowania całemu narodowi polskiemu za wsparcie i pomoc w naszej trudnej sytuacji, gdzie musieliśmy opuścić nasze domy szukając schronienia przed barbarzyńskimi działaniami wojennymi. Jednak Bóg dal nam możliwość osiedlenia się w Polsce i poprzez serca i ręce dobrych ludzi wspiera nas każdego dnia dając wiarę i nadzieję. Jesteśmy wdzięczni każdemu człowiekowi, każdemu Polakowi, który nie został obojętny na naszą krzywdę. Dziękujemy Kościołowi, który poprzez działanie m.in. Caritas daj nam możliwość codziennego funkcjonowania w miłości i nadziei na lepsze jutro, na zwycięstwo dobra nad złem. Niech dobry Bóg ma nas wszystkich w opiece! – u stóp Maryi dziękowała jedna z uczestniczek pielgrzymki.
Wiemy co to znaczy zostać bez niczego
Caritas w Polsce od początku wojny w Ukrainie prowadzi szeroko zakrojoną pomoc humanitarną. 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom rozlokowanych na terenie całego kraju udzieliło wsparcia już ponad 115 000 osobom. W tych miejscach uchodźcy mogą liczyć na pomoc socjalną, wsparcie w integracji oraz różnego rodzaju usługi, które pomagają im odbudować swoje życie w nowej rzeczywistości.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie od lutego 2022 roku zarejestrowało 21 000 osób poszukujących pomocy. Są to głównie osoby z Ukrainy oraz z krajów byłego bloku wschodniego: Czeczenii, Białorusi, Tadżykistanu, Kazachstanu. W Centrum wsparcia szukają również migranci z Afganistanu, Syrii, Wenezueli, Palestyny i Egiptu.
- Pomoc socjalna: w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozdystrybuowano ponad 15 000 paczek żywnościowych i rzeczowych.
- Wsparcie integracyjne: organizowane są kursy języka polskiego: specjalistyczne, dla seniorów, dla dzieci. Ponadto stale odbywają się spotkania, wydarzenia, wyjścia, i wyjazdy. Prowadzone są cotygodniowe spotkania dla 10 grup seniorów, a także zajęcia sportowe, artterapia dla dzieci i dorosłych. Od początku wybuchu wojny skorzystało z nich ponad 28 000 osób.
- Wsparcie zawodowe: Centrum pomaga uchodźcom znaleźć pracę poprzez organizację targów pracy i kursów zawodowych. W tym roku odbyło się 8 warsztatów z zakresu aktywnych form poszukiwania pracy. 80% osób, które uczestniczyły w tych działaniach, znalazło zatrudnienie.
- Integracja społeczna: Regularnie odbywają się spotkania, wydarzenia i wyjazdy, które mają na celu integrację uchodźców z lokalną społecznością.
- Wsparcie najmłodszych: Caritas diecezjalne przyjęły ponad 2000 dzieci z Ukrainy na tzw. Pobyty wytchnieniowe, podczas których dzieci i młodzież mogły odpocząć od rzeczywistości wojennej.
Pomoc Caritas dla uchodźców dociera również zagranicą:
- Kolumbia – co roku 4000 uchodźców z Wenezueli otrzymuje paczki żywnościowe oraz wsparcie w uregulowaniu statusu uchodźcy w Kolumbii.
- Wspieramy Jemeńczyków wewnętrznie przesiedlonych prowadząc przychodnie zdrowia oraz kliniki porodowe.
- Na wyspie Lesbos w Grecji, 1000 uchodźców Afganistanu, Erytrei i Palestyny skorzystało z warsztatów finansowanych przez Caritas.
Wspieramy się wzajemnie
Uchodźcy wspierają także nas. Są aktywni w swoich społecznościach lokalnych i starają się pomóc powodzianom. Grupa wolontariuszy z Ukrainy pomaga w Kłodzku. Ich zadania to przede wszystkim wsparcie mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi, sprzątaniu domów, budynków czy podwórek.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wzięli także udział w zbiórce żywności jaka odbyła się w miniony piątek i sobotę w sklepach sieci Biedronka, wkladając do koszyków z darami tak jak my Polacy, najbardziej potrzebne produkty powodzianom do sprzątania oraz żywność długoterminową.