W Warszawie trwa wizyta Komitetu ds. Migracji Konferencji Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych Rady Europy, której współorganizatorem jest Caritas Polska. Spotkania, które potrwają do 14 lutego, koncentrują się na analizie działań pomocowych w Polsce, sytuacji migrantów i uchodźców oraz roli organizacji humanitarnych. Eksperci analizują wyzwania związane z integracją i spotykają się z organizacjami pozarządowymi.
Wizyta rozpoczęła się 10 lutego w siedzibie Caritas Polska, gdzie przedstawiciele Komitetu spotkali się z m.in. z ks. Januszem Majdą, Dyrektorem Caritas Polska. Rozmowy dotyczyły misji Caritas i Kościoła katolickiego w niesieniu pomocy migrantom i uchodźcom. Omówiono także dotychczasowe działania pomocowe oraz wyzwania stojące przed organizacjami wspierającymi osoby szukające schronienia w Polsce.
Cel wizyty delegacji jest podwójny: przede wszystkim dogłębne zbadanie kwestii zakwaterowania i dostępu do podstawowych praw dla osób przesiedlonych oraz monitorowanie rozwoju polityk migracyjnych w Europie poprzez analizę w terenie.
Eksperci wysłuchali relacji dotyczących warunków zakwaterowania, dostępu do edukacji oraz integracji na rynku pracy.
W siedzibie Caritas Polska 11 lutego odbyło się spotkanie Komitetu ds. Migracji z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rozmowach uczestniczyli Bartłomiej Potocki, Dyrektor Departamentu Integracji Społecznej oraz Joanna Kocot z Zespołu Ukraińskiej Pieczy Zastępczej w Departamencie Demografii. Przedstawiciele administracji spotkali się z członkami Komisji oraz z Małgorzatą Jarosz-Jarszewską, zastępcą Dyrektora Caritas Polska i Michałem Korzeniowskim, Kierownikiem Działu ds. Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Caritas Polska.
Tematem rozmów były wyzwania związane z integracją uchodźców, system pieczy zastępczej dla dzieci ukraińskich oraz współpraca administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy humanitarnej. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i wskazanie obszarów wymagających dalszych działań. Przedstawiciele administracji podkreślili znaczenie współpracy z organizacjami społecznymi oraz konieczność wypracowania systemowych rozwiązań wspierających osoby, które w wyniku konfliktu zbrojnego znalazły się w Polsce.
Caritas Polska gościła również przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy przedstawili swoją perspektywę sytuacji migrantów w Polsce. Działania i wyzwania z którymi się mierzą prezentowali przedstawiciele: m.in, Fundacja Ocalenie, Habitat for Humanity Kuchnia konfliktu, Save the children, KIK, Ruch Focolari, Konsorcjum Migracyjne, Fundacja dla migrantów Dobry Start.
Warszawa, Białystok, Przemyśl – kolejne dni wizyty.
Komitet planuje w tym tygodniu wizytę na przejściu granicznym w Czeremsze, gdzie delegacja spotka się z przedstawicielami Straży Granicznej. W Białymstoku delegacja spotka się z organizacjami pozarządowymi, a następnie odwiedzi Przemyśl, jedno z kluczowych miejsc, gdzie od początku wojny w Ukrainie przyjmowano uchodźców.
Spotkania z organizacjami humanitarnymi oraz wizyty w wybranych miejscach pozwolą lepiej zrozumieć warunki przyjęcia i zakwaterowania osób poszukujących schronienia w Polsce oraz zrozumieć przeszkody napotykane zarówno przez osoby dotknięte kryzysem, jak i przez organizacje pozarządowe działające w terenie.
Co dalej i gdzie dalej? Wyzwania migracyjne
Wnioski z wizyty zostaną włączone do pracy Komitetu i przyczynią się do szerszej refleksji nad politykami migracyjnymi w Europie. Eksperci szczególną uwagę poświęcą sytuacji na granicy białoruskiej oraz roli organizacji humanitarnych w systemie wsparcia migrantów w temacie zakwaterowania.
Caritas Polska podkreśla swoją gotowość do dalszej współpracy w zakresie pomocy humanitarnej i budowania rozwiązań opartych na solidarności i poszanowaniu praw człowieka. Spotkania, które trwają, są ważnym krokiem w kierunku wypracowania skuteczniejszych mechanizmów wsparcia dla osób szukających schronienia w Polsce i Europie.