Blisko 60 osób z 30 Caritas Archidiecezjalnych i Diecezjalnych spotkało się w Bydgoszczy w dniach 3–5 marca 2025 r., by wziąć udział w szkoleniu dedykowanym koordynatorom oraz osobom zaangażowanym w realizację Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ). Wydarzenie otworzyli: gospodarz spotkania – dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałat Wojciech Przybyła oraz zastępca dyrektora Caritas Polska, pani Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Wspólna misja i najważniejsze wyzwania
„Są z nami Ci, którzy od ponad dwudziestu lat zajmują się wymiernym wsparciem naszych wszystkich podopiecznych” – podkreśliła w swoim wystąpieniu do koordynatorów z całej Polski Małgorzata Jarosz-Jarszewska. – „Ci, którzy przychodzą do Caritas diecezjalnych i mówią, że są głodni zawsze mogą liczyć na posiłek, paczkę żywnościową ale też dobre słowo”. W tym roku 2025 obchodzimy 20 lecie realizacji pomocy żywnościowej prowadzonej przez Caritas, w różnych długofalowych programach Caritas w całym kraju przekazują żywność tysiącom osób potrzebujących.
Uczestnicy szkolenia rozpoczęli spotkanie od podsumowania realizacji Podprogramu 2023, w ramach którego ponad 222 tys. osób w Polsce zostało objętych pomocą żywnościową przekazaną przez Caritas. Blisko 30 tys. osób skorzystało też z działań mających na celu włączenie społeczne uczestników FEPŻ, takich jak poradnictwo zawodowe, wsparcie psychologiczne czy warsztaty kulinarne, ekonomiczne, dietetyczne i dotyczące niemarnowania żywności.
Następnie omówiono realizację Podprogramu 2024, który potrwa do końca września 2025 r. Ważnym elementem były zmiany w Wytycznych Instytucji Zarządzającej oraz analiza poszczególnych etapów programu. Zaprezentowano także wstępne plany Podprogramu 2025, obejmującego dystrybucję żywności od stycznia do września 2026 r.
Zwracając uwagę na lokalny wymiar działań prowadzonych w ramach programu w diecezjach, ks. prałat Wojciech Przybyła przypomniał o codziennym wysiłku Caritas Diecezji Bydgoskiej. „Przykładem jest Caritas Diecezji Bydgoskiej, dzięki której nikt nie odejdzie bez potrzebnej pomocy. Ważnym obiektem jest specjalny magazyn do przechowywania żywności – w Jarużynie – który ma swoją mroźnię oraz chłodnię. – Wszyscy Ci Państwo – tak, jak głosi Ewangelia – są tymi, którzy chcą przejść przez tę wąską bramę, ucho igielne do Królestwa Niebieskiego, bo nie wiedzą, co mają robić z tymi dobrami, jakie posiadają oraz rozdają. Więc oprócz tego, że dzielą się miłością, uśmiechem to również wszystkim, co mają”.
Podprogramy, darowizny i perspektywy rozwoju
Szkolenie w zakresie realizacji Programu, dystrybucji żywności z FEPŻ, darowizn żywności oraz prowadzenia warsztatów poprowadzili z ramienia Caritas Polska: Bartłomiej Kulisz – Kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej oraz Żaneta Żebrowska-Rosa – Koordynator Rozliczeń Programów Żywnościowych. Magdalena Masiak, Koordynator ds. kampanii krajowych, przybliżyła wytyczne dotyczące komunikacji i widoczności programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową.
– „Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową realizowany przez Caritas obejmuje w ramach poszczególnych Podprogramów około 230 tys.osób. Caritas w Polsce przekazują blisko 10 tys. ton żywności osobom potrzebującym skierowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej oraz osobom w kryzysie bezdomności” – zaznaczyła Żaneta Żebrowska-Rosa.
– „W roku 2025 obchodzimy 20 lecie realizacji pomocy żywnościowej prowadzonej przez Caritas, najpierw w ramach PEAD, później FEAD, a obecnie FEPŻ Caritas co roku przekazują żywność tysiącom osób potrzebujących” – dodał Bartłomiej Kulisz.
Z kolei Małgorzata Jarosz-Jarszewska podkreśliła znaczenie programu Spiżarnia Caritas, prowadzonego od 2017 roku. „Przez ostatnich osiem lat, kiedy pracuję w Caritas, ta działalność poszerzyła się o program Spiżarnia Caritas, który jest realizowany od 2017 roku. Celem wspomnianego programu jest również przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Żywność odbierana ze sklepów, uratowana przed zmarnowaniem to w sumie ok 6 tysięcy ton rocznie. Powstają z niej posiłki i paczki dla osób potrzebujących, z żywności tej korzystają również beneficjenci FEPŻ”.
Wizyta studyjna, spotkanie z biskupem i lokalne atrakcje
Część szkolenia upłynęła także na spotkaniach formacyjnych oraz na poznawaniu Bydgoszczy i okolic. Uczestnicy wspólnie modlili się podczas Mszy św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja oraz kościele św. Andrzeja Boboli. Zwiedzili Sanktuarium Nowych Męczenników związane z bł. Jerzym Popiełuszką, poznali ciekawe miejsca w grodzie nad Brdą i w Toruniu oraz odbyli wizytę studyjną w magazynie Caritas Diecezji Bydgoskiej w Jarużynie.
Mieli też okazję degustować wyjątkowe potrawy w „Pierogarni pod Aniołami” prowadzonej przez Caritas Diecezji Bydgoskiej.
Niespodzianką stało się spotkanie z ks. bp Krzysztofem Włodarczykiem. „Dziękuję Wam wszystkim, że jesteście i włączacie się w budowanie pięknego oblicza Kościoła” – mówił biskup do uczestników szkolenia. – „Wasza praca, służba, zaangażowanie serca z miłości do Pana Boga i drugiego człowieka, wiążą się z poświęceniem, ale i z objawianiem talentów. Sam ubolewam, że za mało chwalimy się dziełami Caritas Polska i Caritas diecezjalnych. Tym, że nie jest to praca organiczna. Poza tym należy przypomnieć, że w relacji z drugim człowiekiem rozwijamy się w pełni tylko wtedy, kiedy potrafimy służyć”.
– „Dziękuję za wytrwałość dyrektorowi, szerokie spojrzenie na dzieła Caritas. Za dobro, które się dzieje przy współpracy z Caritas Polska” – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do ks. prałata Wojciecha Przybyły.
Podziękowania i dalsza współpraca
Caritas Polska serdecznie dziękuje Caritas Diecezji Bydgoskiej za organizację wydarzenia, gościnność oraz wspaniałe przygotowanie wizyt studyjnych i monitoringowych. Współpraca Organizacji Partnerskiej Ogólnopolskiej – Caritas Polska z Organizacjami Partnerskimi Regionalnymi – Caritas Archidiecezjalnymi i Diecezjalnymi oraz wymiana doświadczeń między nimi stanowią klucz do jeszcze skuteczniejszej realizacji Programu FEPŻ. Dzięki temu setki tysięcy osób w całej Polsce nadal mogą liczyć na niezbędną pomoc żywnościową, wsparcie i nadzieję na lepszą przyszłość.