Z okazji Dnia Pomocy Humanitarnej w Pałacu Prezydenckim wręczono odznaczenia państwowe organizacjom humanitarnym. W imieniu Caritas Polska odznaczenie odebrała Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska. Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono Stanisławie Kucewicz (Caritas Archidiecezji Warmińskiej) i Złoty Krzyż Zasługi otrzymał wieloletni pracownik Caritas Polska, Janusz Sukiennik.
Szczególne zasługi w pomocy humanitarnej
Caritas Polska otrzymała godło państwowe w uznaniu szczególnych zasług w działalności humanitarnej, niesienie pomocy poszkodowanym przez katastrofy, klęski żywiołowe i konflikty zbrojne oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju.
To wyróżnienie jest uhonorowaniem pracy tysięcy osób: naszych pracowników, wolontariuszy i partnerów w kraju i za granicą. Każdego dnia staramy się być blisko tych, którzy potrzebują wsparcia – bez względu na miejsce, okoliczności czy skalę wyzwania – podkreśliła Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Podczas uroczystości Prezydent RP zaznaczył, że Dzień Pomocy Humanitarnej to dzień podziękowania za wieloletnią działalność organizacji niosących pomoc.
“To symboliczne akty podziękowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej za służbę ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Często jest to praca w skrajnych sytuacjach, z narażeniem życia, w najdalszych zakątkach świata. Dziękuję za to, że reprezentujecie nasz kraj w tak godny sposób. Z wielkim wzruszeniem i dumą obserwujemy działalność polskich organizacji humanitarnych” – mówił Prezydent.
Podczas uroczystości państwowe odznaczenia otrzymali również wieloletni współpracownicy Caritas.
Janusz Sukiennik od wielu lat zaangażowany jest w pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym i zagubionym życiowo. Szczególnie wspiera młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym i degradacją życiową. W Caritas Polska czuwa nad projektami: „Trochę Ciepła dla Bezdomnego”, „Uliczny Patrol Medyczny”, „Damy Radę!” (program pomocy młodym ludziom w wychodzeniu z bezdomności, uzależnień i kryzysów życiowych). Od wielu lat organizuje pielgrzymkę osób bezdomnych na Jasną Górę, wspiera też osadzonych w zakładach karnych.
Stanisława Kucewicz jest wieloletnim pracownikiem Caritas Archidiecezji Warmińskiej, gdzie od ponad 24 lat koordynuje lokalne programy pomocowe dla najuboższych. Skupia się również na pomocy dzieciom, m.in. w ramach projektu “Skrzydła” oraz organizując bezpłatne wyjazdy kolonijne dla dzieci z rodzin ubogich. Czuwa także nad działaniami wolontariuszy zrzeszonych w parafialnych zespołach Caritas oraz szkolnych Kołach Caritas. Jest też pierwszym kontaktem dla osób, które zgłaszają się z prośbami o pomoc materialną (m.in. więźniami, pogorzelcami, osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji).
Pomoc humanitarna Caritas Polska poza granicami kraju

Caritas w Polsce
Caritas Polska współpracuje z 45 Caritas diecezjalnymi w Polsce, w działania angażuje się około 20 tys. pracowników i 60 tys. wolontariuszy. W całym kraju Caritas prowadzi ponad 1600 placówek, które często są drugim domem dla ludzi w potrzebie. To m.in. ponad 350 punktów dystrybucji żywności, 98 świetlic terapeutycznych, 73 placówki warsztatów terapii zajęciowej, 67 jadłodajni, 45 okien życia, 33 schroniska dla bezdomnych, 26 łaźni, 18 domów matki i dziecka, 16 noclegowni, 12 ogrzewalni, 10 zakładów aktywności zawodowej czy 9 poradni rodzinnych.