Caritas Polska po raz drugi zaprosiła uczestników Spotkania Młodych Lednica 2000 do swojej Strefy Caritas, rozstawionej 7 czerwca nad Jeziorem Lednickim. Przez pięć godzin młodzi słuchali świadectw, tworzyli pocztówki dla syryjskich dzieci i odkrywali konkretne pomysły na wolontariat. Dzięki tej inicjatywie każdy mógł zobaczyć, kto pomaga, komu to wsparcie służy i jak już dziś włączyć się w dobroczynność.
Spotkanie otworzył Michał „Pax” Bukowski, który od pierwszych minut zachęcał do odważnego mówienia o wierze i dobroczynności. W wygodnych leżakach ustawionych w cieniu flag Lednicy można było odpocząć, posłuchać muzyki i posłuchać o tym, jak zacząć pomagać w swojej parafii czy szkole, jak się zaangażować, by nieść dobro w świat.
Życie, miłość i trudne decyzje
Szczególnie poruszającym momentem był szczery głos Aleksandry Baran, która podzieliła się historią wczesnego macierzyństwa – została mamą w wieku zaledwie siedemnastu lat. Jej świadectwo dodało odwagi rówieśnikom mierzącym się z podobnymi wyzwaniami i pokazało, że nawet w trudnych okolicznościach można rozwijać się i kochać pełnią serca.
Caritas w całej Polsce prowadzi Domy Samotnej Matki, zapewniając schronienie i wsparcie dla kobiet oraz ich dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W 20 placówkach przebywa około 150 matek z dziećmi, które mogą liczyć na wszechstronną pomoc – od podstawowego bezpieczeństwa po specjalistyczną terapię.
Nie mniej mocno wybrzmiało spotkanie z s. Teresą Pawlak oraz małżeństwem Marią i Bogdanem Sawickimi, którzy udowodnili, że kryzys bezdomności nie jest wyborem, lecz dramatem wymagającym empatii i konkretnych działań. Każde z tych spotkań kończyło się żywą sesją pytań i odpowiedzi, podczas której młodzi mogli rozwiać wątpliwości i uzyskać praktyczne wskazówki, jak realnie wspierać osoby w potrzebie.
Bliski Wschód z bliska
Franciszek Cofta, Katarzyna Szlonzak i Dominika Chylewska zabrali publiczność na Zachodni Brzeg, pokazując, że Ziemia Święta nie zawsze jest tak „święta”, jak się wydaje. Ich relacje przybliżyły codzienność tamtejszych mieszkańców i podkreśliły, jak bardzo potrzebne jest wsparcie Caritas.
– Rzeczywistość mieszkańców nie tylko Strefy Gazy ale również Zachodniego Brzegu, jest czymś trudnym do wyobrażenia w naszym kontekście życia. Gdy rozmawialiśmy z Marcelle – kobietą, której mąż wciąż przebywa w Gazie, która straciła 18 bliskich osób ze swojej rodziny, uświadomiłam sobie, że choć świat już trochę zapomniał o tym cierpieniu i bólu, które towarzyszą im każdego dnia, to my nie możemy zapomnieć, by nieść tym ludziom nie tylko konkretne wsparcie materialne, ale by nieść im także nadzieję – mówiła Katarzyna Szlązak z Caritas Polska.
Kolorowe pocztówki dla Syrii
Kulminacją kreatywnej części programu były warsztaty kolażu prowadzone przez Julię Pieńczykowską – gra. Uczestnicy stworzyli kilkadziesiąt barwnych pocztówek – pełnych serca, dobrej energii i modlitwy – które już wkrótce polecą wraz z pomocą Caritas Polska do syryjskich szkół i ośrodków wsparcia.
– Powstały niezwykle różnorodne i kreatywne prace. Zebraliśmy kilkadziesiąt pocztówek – pełnych kolorów, serca i pozytywnej energii – które z pewnością wywołają szeroki uśmiech na twarzach syryjskich dzieci – podkreśliła prowadząca.
Social media, autentyczność i wartości
Czy można być znanym i pozostać sobą? O byciu autentycznym w świecie show-biznesu mówił dziennikarz Tomasz Wolny. Wcześniej br. Cordian Szwarc, ks. Kamil Wyszyński i chrześcijanski raper Anatom zestawili pontyfikaty papieża Franciszka i Leona XIV, udowadniając, że Kościół potrafi „schodzić z piedestału” i słuchać tych, którzy stoją u jego drzwi, czego dowodem była żywa dyskusja z uczestnikami spotkania na temat parafii, które chcieliby wspólnie z duchownymi tworzyć.
W drugiej części lednickiego spotkania przedstawiciele Caritas Polska – Dominika Chylewska i br. Cordian Szwarc w rozmowie z Tomkiem Wolnym opowiadali także o “dobrym” pomaganiu w centralnym miejscu wydarzenia – pod bramą rybą, inspirując młodych do tego, by szukać takich miejsc pracy i działania, które realnie będą wnosić dobro do otaczającego nas świata. Brat Cordian Szwarc mówił także o wrażliwości i uważności wobec drugiego człowieka jako fundamencie niesienia nadziei i dobra.
Lednica 2000 – tu żyje młody Kościół
Spotkania na Polach Lednickich zainicjował w 1997 r. o. Jan Góra OP. Dziś Lednica jest największym w Polsce zjazdem młodego Kościoła – tegoroczna, XXIX edycja, przebiegała pod hasłem „Zawsze w górę”, inspirowanym postawą bł. Piera Giorgia Frassatiego. Caritas Polska pojawiła się tu ze swoją strefą po raz drugi, by płynnie przełożyć słowa o wierze na czyny miłości bliźniego.