Caritas Polska rozpoczęła realizację kolejnego projektu humanitarnego na Ukrainie, współfinansowanego przez MSZ RP. Pomoc dotyczy zapewnienia bezpłatnej opieki medycznej i pomoc w zakupie lekarstw oraz artykułów higienicznych dla uchodźców oraz najbiedniejszej ludności miejscowej w Charkowie, Zaporożu oraz Bierdiańsku. Partnerem jest Caritas Spes, która w tych 3 miastach będzie prowadzić gabinety medyczno –socjalne. Obecnie trwają remonty i wyposażanie pomieszczeń.
W ubiegłym tygodniu pracownicy Caritas Polska odwiedzili miejsca realizacji projektu.
Jarosława Pylypenko, koordynatorka z Bierdiańska powiedziała, że „ten projekt będzie pierwszym wielkim socjalno – medycznym projektem w mieście Bierdiańsk, wielu otrzyma wykwalikowaną pomoc lekarza oraz pielęgniarki. Będzie to okazja pomocy tysiącom ludzi. Dla mnie jako pracownika socjalnego to wielka satysfakcja i nagroda za moją pracę. Nie ma większej radości jak pomaganie innym, kto tego najbardziej potrzebuje”.
Z badań realizowanych przez Caritas w 2015 r. na grupie uchodźców wewnętrznych i społeczności lokalnych na Ukrainie wynika, że zgłaszane potrzeby dotyczą przede wszystkim pomocy w zabezpieczeniu przez zimą oraz zakupie lekarstw. Wynika to ze wzrostu cen, dewaluacji lokalnej waluty, rosnącego bezrobocia, które w dużej części jest ukryte.
Średnia pensja na Ukrainie wynosi niecałe 5000 hrywni (ok 800 zł) i nie starcza na opłacenie wszystkich niezbędnych wydatków, a realne płace są jeszcze niższe. Średnia emerytura wynosi 1900 hrywni (ok. 200 zł). W przypadku choroby, osoby nie są już w stanie ponieść dodatkowych wydatków.
Według ukraińskiego Ministerstwa Polityki Społecznej liczba zarejestrowanych przesiedlonych wynosi 1.780.946. Większość (blisko 60%) to emeryci, 23,1% osoby zdolne do pracy, 12,8% – dzieci i 4,1% to osoby niepełnosprawne. Liczba przesiedlonych to 4% ogólnej liczby ludności kraju. Fala uchodźców pogłębiła i tak panującą biedę na Ukrainie.
Sytuacja ekonomiczna wpływa na wskaźnik śmiertelności. W 2015 roku Ukraina zajęła drugie miejsce pod względem śmiertelności w świecie na 225 krajów świata, a pierwsze miejsce w Europie pod względem zgonów z powodu chorób serca i ciśnienia krwi. W strukturze śmiertelności w ostatnich latach dominują przede wszystkim choroby systemu krwiobiegu oraz nowotwory.
Ta sytuacja jest powodem dużej emigracji. Wg ONZ, na liście 10 miast najszybciej wyludniających się są 4 miasta na Ukrainie: Zaporoże, Dnipro, Charków oraz Donieck.
Ksiądz Jan Sobiło, biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko – Zaporoskiej, dyrektor Caritas Spes w Zaporożu powiedział, że „projekt Caritas Polska, który jest realizowany na tych terenach w tej chwili i w tym miejscu jest najbardziej potrzebny”. Zwrócił również uwagę na fakt, że pomoc ta płynie z Polski, obecnie kraju najbardziej postrzeganego pozytywnie przez Ukraińców: „To jeszcze jeden wielki znak tej miłości naszych Rodaków do Ukrainy. Ci, którzy otrzymają nawet najmniejszą pomoc zostanie im to w pamięci na całe życie, że w trudnych czasach ręce wyciągnęli do nas Polacy. W historii zostanie czytelny znak tej pomocy, która wpłynie na sprawy pojednania polsko – ukraińskiego, a konkretne osoby i rodziny zostaną ocalone przez tą pomoc”.
Projekt „Działalność gabinetów medyczno – socjalnych w Bierdiańsku i Zaporożu (region zaporoski) oraz w Charkowie (region charkowski)” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.