Caritas pracuje w Białej Podlaskiej od wielu lat. Współpraca układa się bardzo dobrze. Dzięki temu, że razem staraliśmy się o pieniądze unijne wspólne przedsięwzięcie rewitalizacji budynku Caritas (przy ul. Warszawskiej) i miejskiego parku zakończyło się sukcesem. W przeciwieństwie do innych doraźnych form pomocy, Caritas pracuje i pomaga potrzebującym codziennie. Ich liczba zwiększa się z każdym rokiem. Wśród potrzebujących są osoby wykluczone, chore, bezrobotne, z rodzin dysfunkcyjnych, rodziny wielodzietne i ubogie. Mieszkańcy doceniają tę pomoc – podkreśla prezydent Białej Podlaskiej.
Dla bezrobotnych w Białej Podlaskiej
Caritas diecezjalna prowadzi w Białej Podlaskiej kilka jednostek i podejmuje różnorodne działania. Należy wspomnieć o Centrum Integracji Społecznej (CIS), które powstało w styczniu 2014 roku i zajmuje się reintegrację zawodową i społeczną – uczy osoby wykluczone nowych zawodów oraz tego, jak znaleźć pracę na otwartym rynku. – Ostatnio wizytowałem CIS i byłem bardzo zadowolony z wykorzystania funduszy, którymi jako miasto wspieramy tę jednostkę. Są to środki znaczne, blisko 300 tys. złotych rocznie. Każda złotówka jest przez instruktorów i dyrektora wykorzystana maksymalnie. Tam się nic nie marnuje. Centrum myśli, co będzie po zakończeniu uczestnictwa ludzi w CIS, jak przygotować ich do nowych zawodów i przywrócić z bezrobocia do normalnego życia. Nie jest to pomoc doraźna, a praca u podstaw. Dzięki temu można zdobywać zaufanie przedsiębiorców, którzy faktycznie cenią sobie takich pracowników. Dla nas jest to pomoc podwójna. Z jednej strony mamy pracowników, którzy będą zarabiać pieniądze i płacić podatki. Kolejna korzyść jest taka, że oni już nie idą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej po pomoc socjalną, nie są zarejestrowani jako bezrobotni, więc nie pobierają zasiłku od państwa polskiego. Myślę, że jest to nowoczesna forma pomocy socjalnej – zaznacza prezydent.
Niepełnosprawni
Kolejnym miejscem, gdzie można uzyskać pomoc jest Warsztat Terapii Zajęciowej, działający od 2007 roku. Tu 32 osoby niepełnosprawne mają zapewniony dzienny pobyt, rozwijają się twórczo i przygotowują do samodzielnego życia. Zapewne nie wszyscy skorzystają z tej szansy, ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności, ale czas spędzony w warsztacie z pewnością nie będzie zmarnowany. Oglądaliśmy rękodzieło wykonane przez podopiecznych. To są fantastyczne rzeczy. Chciałbym promować tego typu działalność – z radością mówi prezydent Stefaniuk.
Obok warsztatu wymienić trzeba, prowadzony od 2007 roku przez Caritas, Środowiskowy Dom Samopomocy. Osoby z zaburzeniami psychicznymi znajdują tu swój azyl, czują się bezpieczne, potrzebne, chciane. Każdego dnia profesjonalną opiekę ma 45 osób. Opiekunowie czuwają nad dobrą atmosferą i prowadzą przyjazne dla chorych zajęcia.
Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego istnieje w Białej Podlaskiej od 2006 roku. Udostępniać sprzęt osobom schorowanym, niepełnosprawnym i starszym. Wypożyczalnia jest niezwykle potrzebna. Osoby, które nie leżą w szpitalu, a potrzebują m.in. specjalistycznych łóżek w domu, mogą liczyć na pomoc Caritas. Sprzęt medyczny jest drogi, a ten wypożyczany bezpłatnie w Białej Podlaskiej liczony jest w setkach sztuk – mówi prezydent Stefaniuk.
Wolontariat pełen miłości
Osoby chętne do zaangażowania się w pomoc innym mieszkańcom bądź oczekujące takiego wsparcia znajdą w wolontariacie w Białej Podlaskiej swoje miejsce. To tu organizowane są zbiórki żywności. Dzieci w szpitalach, świetlicach oraz wymagające korepetycji i pomocy w nauce, mogą spędzić czas zaaranżowany przez wolontariuszy. Starsi, chorzy czy niepełnosprawni mogą liczyć na dodanie otuchy, wrażliwość i pomoc w codziennych zajęciach. Dzięki temu ich potrzeby zostają zaspokojone, a obie strony mają radość i satysfakcję, tak potrzebną w samotnym zmaganiu się z trudnościami życia. Nie ma nic lepszego, jak zaangażowanie się młodego człowieka w pomoc drugiej osobie. To kształtuje charakter, dobre postawy, pomaga odnajdywać się w świecie, gdzie na każdym zakręcie czekają pokusy – podkreśla prezydent.
Pomóc pokrzywdzonym
Pomoc osobom pokrzywdzonym spotyka się z naszym wielkim uznaniem i szacunkiem. To my, jako rządzący powinniśmy się schylać i pomagać tym ludziom. Jesteśmy w stanie uchronić ich od kolejnych aktów agresji, a tu też chodzi o małe dzieci, młodzież, która w tych rodzinach żyje. Staramy się dostrzec tego słabszego człowieka, któremu należy się pomoc – tłumaczy prezydent. Siedlecka Caritas solidaryzuje się z osobami i rodzinami, których dotknęło cierpienie spowodowane przestępstwem. W tym celu powstało Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej. Łączy ono działania Caritas i Fundacji „Bona Fides” w celu pomocy poszkodowanym przestępstwem z województwa lubelskiego. Otrzymują oni znaczne wsparcie od dobrego prawnika, psychologa i psychoterapeuty.
Jadłodajnia dla ubogich
W Białej Podlaskiej codziennie w okresie letnim wydawanych jest blisko 110 ciepłych posiłków, a w okresie zimowym – 180 porcji. Jest to działanie Caritas, by głodni mieszkańcy nie zostali sami w swoim ubóstwie.
—————————————————————-
Podsumowując: prezydent Dariusz Stefaniuk stwierdził, że wizyta w Caritas powinna być obowiązkowym punktem wycieczek dla każdego radnego i osoby funkcjonującej w życiu społecznym miasta. Każdy namacalnie może się przekonać, jak dobrą robotę wykonują tam pracownicy. Potrzebę czynienia dobra należy wyzwalać w osobach młodszych i starszych. Każdy z nas powinien ten wdowi grosz raz na jakiś czas przekazać, czy to w formie 1% podatku, czy poprzez wolontariat albo doceniając pracę ludzi oddanych Caritas. Po to jesteśmy miastem, wspólnotą, aby okazywać miłosierdzie drugiej osobie – zaznaczył prezydent.
***