Zakończył się pierwszy etap projektu współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Osiem osób z Caritas- Spes kościoła rzymskokatolickiego wzięło udział w 9-dniowym szkoleniu w Caritas Polska w Warszawie oraz w dwóch Caritas Diecezjalnych – w Kielcach i Lublinie. Warsztaty trwały od 30 maja do 7 czerwca.
Celem projektu „Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” – rola liderów w tworzeniu struktur wolontariatu na Ukrainie jest przekazanie dobrych praktyk i doświadczenia popartego wieloletnią praktyką Caritas w Polsce w obszarze wolontariatu, ożywienie wolontariatu Caritas na Ukrainie na poziomie parafii i założenie Parafialnych Zespołów Caritas w oparciu o struktury Caritas-Spes. Utworzenie usystematyzowanych struktur wolontariackich na Ukrainie pozwoli pozyskiwać nowych wolontariuszy, a tym samym podnieść jakość usług, dzięki czemu najbardziej potrzebujący beneficjenci będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie, zarówno psychologiczne jak i materialne. Projekt zakończy się w listopadzie.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Caritas-Spes z siedmiu diecezji rzymskokatolickich i jedna osoba z biura centralnego w Kijowie. W Caritas Polska w Warszawie szkolenie liderskie trwało pięć dni, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak należy budować efektywny zespół i jak określać predyspozycje osobowościowe, uzyskali informację, jak założyć PZC, jak organizować akcje na poziomie parafii, dowiedzieli się jak rozpoznawać potrzeby i rozmawiać z beneficjentami, w jaki sposób tworzyć informacje prasowe, komunikować się z mediami i zdobywać patronów, w jaki sposób promować wolontariat przy wykorzystaniu mediów społecznościowych, a także jak pozyskiwać środki i współpracować z darczyńcami.
W Kielcach szkolenie w Diecezjalnym Centrum Wolontariatu nakierowane było na mądre pomaganie (asertywność, inicjowanie nowych działań) i motywowanie wolontariuszy poprzez nagradzanie, doceniania czy wspieranie. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami, a także odwiedzili Hospicjum Stacjonarne im. bł. Matki Teresy z Kalkuty.
Ostatnie dwa dni szkolenia odbyło się w Caritas Archidiecezji Lubelskiej, gdzie poruszane były zagadnienia między innymi z zakresu PR, zarządzania grupą, integracji i fundraisingu. Ponadto uczestnicy odbyli wizytę studyjną w prężnie działającym Parafialnym Zespole Caritas.
W kolejnym etapie projektu liderzy wolontariatu będą mieli za zadanie utworzyć na terenie swojej diecezji przynajmniej jeden PZC, wykorzystując wiedzę uzyskaną podczas szkolenia. Będą również prowadzić dzienniki, w których udokumentują swoje działania. Na zakończenie projektu odbędzie się ewaluacja, a konkretne działania zostaną poddane ocenie eksperckiej.
Relacje uczestników warsztatów