Już od 18 lat, od 1999 roku Caritas Archidiecezji Warmińskiej organizuje Kolonie Letnie Polonijno-Językowe Caritas dla dzieci z Wileńszczyzny. Tegoroczny turnus kolonijny jest efektem projektu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polakami za granicą pod hasłem: „Dzieci, wiosna życia, zadatek przyszłości każdej dzisiejszej ojczyzny – Kolonie Caritas dla dzieci polonijnych i polskich” i projektu „Wakacje z Caritas – śladami myśli św. Brata Alberta Chmielowskiego” wspartego przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Na dwutygodniowy wypoczynek przyjechało na Warmię ze swoimi nauczycielami 45 młodych Polaków z Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach i Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach w rejonie solecznickim. W projekcie brało również udział 45 kolonistów z parafii św. Józefa w Jedwabnie, Trójcy Przenajświętszej w Dźwierzutach i św. Jana Chrzciela w Targowie i stanowili zintegrowaną grupę kolonijną z dziećmi z Wileńszczyzny. Placówkami letniego wypoczynku był pensjonat Adler w Łajsie k. Butryn, Ośrodek Edukacyjno-Wypoczynkowy Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach k. Stawigudy i Ośrodek Caritas Polskiej „Okopowa 55” w Warszawie.
Doniosłym akcentem życia kolonijnego było spotkanie kolonistów z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim, Metropolitą Warmińskim Abp Józefem Górzyńskim, Dyrektorem Generalnym Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Pawłem Żukowskim, Dyrektorem Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego Dariuszem Wasielą, Dyrektorem Caritas Polskiej ks. Marcinem Iżyckim oraz z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty Krzysztofem Markiem Nowackim, Dyrektorem Caritas Warmińskiej ks. Pawłem Ziębą i koordynatorem Wakacyjnej Akcji Caritas ‘17 Krystyną Kucewicz.
Przez wszystkich znamienitych gości koloniści byli obdarowywani atrakcyjnymi upominkami i słodyczami, a Dyrektor Caritas Polskiej ks. Marcin Iżycki sfinansował kolonistom korzystanie ze środków komunikacji miejskiej w Warszawie. Uczestnicy koloni zaprezentowali program artystyczny Tryptyk Wileński i piosenki, których nauczyli się na koloniach letnich „Zacznij od Bacha” i „Kolonie w Caritas (Caritas znaczy Miłość)”. W kościele NSPJ w Olsztynie koloniści przygotowali oprawę Mszy św. w intencji bohaterów Armii Krajowej z okazji 73. Rocznicy operacji „Ostra Brama” i zaprezentowali program artystyczny.
Po Eucharystii Kurator Oświaty Marek Nowacki i kpt. Andrzej Olszewski zaprosili wszystkich do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego na poczęstunek i historyczną prelekcję dra Pawła Warota (IPN). Atrakcjami programowymi turnusu były zajęcia przeprowadzone przez animatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, którzy do Rybak przyjechali „naukobusem” z wystawą interaktywną, seans edukacyjny w Olsztyńskim Planetarium, Trakt Biskupów Warmińskich w Bałdach, pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie z okazji 140-lecia objawień maryjnych, zwiedzanie Warszawy, spływy kajakowe a także zajęcia rekreacyjne nad Jez. Łańskim. Wdzięczni koloniści złożyli wizytę u ks. prał. Romana Lompy, proboszcza parafii św. Józefa w Jedwabnie, który zainicjował i zorganizował pierwszy turnus polonijny dla dzieci z Wileńszczyzny.
Po Mszy św. koloniści zaprezentowali program artystyczny, po czym zostali zaproszeni przez Parafialny Zespół Caritas na pyszny poczęstunek. Ks. prał. Lompa obdarował uczestników kolonii upominkami. Dzięki kolonijnemu ojcu duchownemu ks. Jarosławowi Wiszowatemu codziennie koloniści uczestniczyli w Eucharystii.
Nadrzędnym celem programowym tegorocznych kolonii było doskonalenie języka polskiego i wzmacnianie patriotyzmu, wiary, dumy i poczucia tożsamości narodowej wśród kolonistów z Wileńszczyzny przez integrację kulturową i religijną z kolonistami z Warmii.
Krzysztof Gajewski
Kierownik Kolonii Letnich Caritas