Dzięki apelowi wystosowanemu przez Caritas Jerozolima, organizacje z całego świata miały możliwość wsparcia oddziałów mobilnych klinik w Strefie Gazy. Caritas Polska odpowiedziała na apel.
Od marca 2018 w Strefie Gazy zginęło ponad 160 Palestyńczyków, a 18 000 zostało rannych. Obecnie 80% populacji jest uzależnionych od pomocy humanitarnej, a 42% potrzebuje pomocy medycznej. To jednak nie wszystko. 97% dostępnej w Gazie wody nie jest bezpieczne do spożycia! Przerwy w zasilaniu elektrycznym sięgają aż 18 godzin. ONZ ostrzega, iż jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, do 2020 roku Strefa Gazy nie będzie nadawała się do zamieszkania.
Ali jest 31-letnim mężczyzną z miasta Gazy, który został postrzelony w nogę podczas demonstracji. Po wypisaniu ze szpitala nasz awaryjny Mobilny Zespół Medyczny (MMT 2) zaczął leczyć jego rany. Był bardzo przygnębiony. „Nie mogę chodzić, a noga ciągle mnie boli!” – mówił. Zespół zapewnił mu potrzebne leki i wsparcie psychospołeczne, a po kilku sesjach Ali wykazuje oznaki poprawy. Jest jednym z setek beneficjentów projektu mobilnych klinik, które zapewnia opiekę ambulatoryjną dla osób poszkodowanych w wyniku obecnych demonstracji.
Caritas Polska jest jedną z organizacji wspierających projekt. Na ten cel przeznaczono 26000 złotych.
Wsparcie projektu było możliwe tylko dzięki zaangażowaniu indywidualnych darczyńców. Wesprzyj podobne projekty realizowane lub finansowane przez Caritas Polska w Strefie Gazy.