„Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za świat i za środowisko naturalne”. Arcybiskup Marek Jędraszewski w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej rozważa m.in. kwestie ekologiczne. W rozmowie z redaktorem Marcinem Przeciszewskim zaznacza, że troska o wspólny dom – Ziemię, to filar katolickiej nauki społecznej. Jednocześnie hierarcha krytycznie postrzega „ekologizm”, będący nurtem, który „neguje Boga i zadania, jakie Bóg powierzył człowiekowi wobec dzieła stworzenia” i przed nim przestrzega, nie tylko chrześcijan.
„Nie ulega wątpliwości, że wszyscy – jako ludzie, a zwłaszcza jako chrześcijanie – jesteśmy odpowiedzialni za świat i za środowisko naturalne” – przybliża arcybiskup. „W Księdze Rodzaju czytamy, że kiedy Bóg stwarzał świat, to widział, że było to dobre. A kiedy stworzył człowieka, to zauważył, że było to bardzo dobre. Zachwycił się zatem stworzonym przez siebie światem. Również dla nas Dzieło Stworzenia powinno też być źródłem zachwytu. Jeżeli Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, to zawarł w tym także obowiązek, by człowiek potrafił się tym światem zachwycać, ale i właściwie się o niego troszczyć” – zauważa. I dodaje: „ekologia, pojmowana jako zatroskanie o właściwe miejsce człowieka na Ziemi i o ochronę Ziemi, jest niejako naturalnym obowiązkiem każdego chrześcijanina. Wyraźnie przypomniał nam to papież Franciszek zarówno w encyklice „Laudato sì”, jak i w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju. Mówił w nim o potrzebie nawrócenia ekologicznego, które polega na właściwych relacjach z Bogiem, z drugim człowiekiem i ze stworzeniem”.
Metropolita krakowski przestrzega tym samym przed „ekologizmem”, nową ideologią, popularną i modną, jednakże „znacznie bardziej zawoalowaną i używającą bardziej subtelnych środków niż w przypadku komunizmu, który znamy z czasów PRL. Ostrzeganie przed tego rodzaju niebezpieczeństwami zagrażającymi wiernym jest elementem misji, której Kościół nie może się wyrzec”. Kontynuując tę myśl abp Jędraszewski powiedział: „ekologię, pojmowaną jako wezwanie do troski o środowisko stworzone przez Boga, należy odróżnić od ekologizmu, będącego nową formą ideologii. Znowu mamy do czynienia z nurtem, który neguje Boga i zadania, jakie Bóg powierzył człowiekowi wobec dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś, kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje. Panowanie to związane jest z odpowiedzialnością. Człowiek zobowiązany jest zatem do odpowiedzialnej troski o naturę. Powinniśmy też wziąć na serio te Boże słowa, które mówią, że płodność, posiadanie dzieci – jest błogosławieństwem. To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Tymczasem ekologizm to wszystko kwestionuje”.
Arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że wrażliwość na człowieka i środowisko naturalne wypływające z przykładu życia świętego Franciszka, i tak obecne w nauczaniu papieża Franciszka, to zasadniczy rys pontyfikatu papieża Polaka.
– Jan Paweł II z wielkim otwarciem i ogromną wrażliwością patrzył na sprawy człowieka, rodziny, małżeństwa, dzieci nienarodzonych. Podobnie wielka była jego wrażliwość na życie społeczne, na sprawy Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Jan Paweł II był niezwykłym ucieleśnieniem tych wielu wrażliwości – i to wszystko tworzyło w nim jedną, wielką, prawdziwie harmonijną całość.
Duchowny przypomniał, że ekologia papieża Franciszka wpisuje się w długą tradycję Kościoła. „Papież nawiązuje tu do św. Franciszka z Asyżu, ale także do nauczania Jana Pawła II. Jest to ta sama nauka Kościoła, która mówi o stworzeniu świata z nicości po to, żeby było w nim miejsce także dla nas. Jest to miejsce naszego rozwoju i zatroskania o dobra, jakie otrzymaliśmy od samego Boga Stwórcy” – przybliża abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski wskazał równocześnie na wspólnotowy wymiar działań ekologicznych w świecie i w kościele. „Z pewnością ekologia powinna łączyć wszystkich chrześcijan. Wyrastamy przecież z tej samej biblijnej tradycji. Ale jest to prawda, która może nas łączyć także z judaizmem. Bo przecież historia stworzenia świata zapisana została w Księdze Rodzaju, wspólnej chrześcijanom i żydom” – podsumował abp Jędraszewski.
Cały wywiad: https://ekai.pl/abp-jedraszewski-kosciol-niesie-wolnosc-poprzez-prawde/
fot.: Adam Bujak
Przeczytaj także inne artykuły dotyczące tematyki ekologicznej na stronie Caritas Laudato si