Dzięki programowi Rodzina Rodzinie w ciągu trzech lat pomocą o wartości ponad 54 mln zł zostało objętych dziewięć tys. rodzin w doświadczonej wojną Syrii. Pomoc ma charakter oddolny i ogromną rolę w rozwijaniu programu mają jego lokalni koordynatorzy. W sobotę, 22 lutego, spotkali się w Warszawie, aby podsumować dotychczasowe osiągnięcia i omówić plany dalszych działań.
W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy parafialni, wspólnotowi i diecezjalni, którzy przyjechali do Warszawy z różnych stron Polski – od Białegostoku po Szczecin, Zieloną Górę i Pszczynę. Wśród nich były osoby świeckie, działające w swoich parafiach oraz duchowieństwo, zaangażowane w dobroczynną działalność Caritas w diecezjach. Po mszy świętej w intencji rodzin objętych programem Rodzina Rodzinie, darczyńców Caritas w Polsce oraz koordynatorów – wolontariuszy z całej Polski, do zgromadzonych zwrócił się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
– Uczestniczycie państwo w ruchu całej wspólnoty polskich rodzin na rzecz pomocy rodzinom w Syrii. Program Rodzina Rodzinie stał się naszym największym programem pomocy zagranicznej. Mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się on platformą pomocy potrzebującym na całym świecie – powiedział, dziękując wszystkim za obecność.
Spotkanie zostało podzielone na trzy części. Najpierw Sylwia Hazboun, koordynatorka programu Rodzina Rodzinie, przedstawiła genezę konfliktu w Syrii. Następnie Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów Caritas Polska na Bliskim Wschodzie opowiedziała o pomocy, udzielanej przez Caritas w tym regionie. Obecni mieli też możliwość wysłuchania relacji Ramy Daaboul, koordynatorki programu Rodzina Rodzinie w Syrii, która połączyła się z Warszawą dzięki komunikatorowi internetowemu. Działania realizowane obecnie w programie Rodzina Rodzinie oraz te, które będą podejmowane w niedalekiej przyszłości omówił Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji.
Po prelekcjach i wspólnym posiłku odbyła się dyskusja na temat potrzeb i problemów związanych z realizacją programu. Jej uczestnicy mówili m.in. o tym, jak ważne jest docieranie z wiedzą na temat życia mieszkańców Syrii do potencjalnych darczyńców w polskich parafiach. Podkreślali w związku z tym potrzebę organizowania na poziomie lokalnym, przy wsparciu Caritas Polska, kolejnych spotkań z ekspertami i osobami, które mogą podzielić się własnymi doświadczeniami (Syryjczykami i mieszkańcami innych regionów objętych pomocą Caritas Polska w ramach programu Rodzina Rodzinie).
Pierwsze spotkanie koordynatorów programu Rodzina Rodzinie zostało pozytywnie ocenione przez jego uczestników.
– Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Dzięki niemu udało mi się poznać osoby stojące za realizacją tego programu, poczuć się częścią społeczności, która działa wspólnie mając przed sobą ważny cel, jakim jest pomoc ludziom poszkodowanym przez wojnę. To było bardzo pozytywne i mobilizujące doświadczenie – dzielił się wrażeniami jeden z lokalnych koordynatorów.