Księża z Caritas Polska modlą się codziennie:
– O ustanie epidemii
– O bezpieczeństwo dla pracujących w Caritas i wolontariuszy Caritas
– O ochronę naszych Rodzin i całej naszej Ojczyzny!
– Codziennie odprawiamy Msze święte, modlitwę Różańcową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia!
Z serdeczną modlitwą i Szczęść Boże!
- Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska
- Marian Midura – opiekun duchowy w Caritas Polska
Papież Franciszek modlił się w bazylice Santa Maria Maggiore przed cudownym krucyfiksem – o ustanie epidemii
Papież Franciszek udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore, aby skierować modlitwę do patronki Wiecznego Miasta, Matki Bożej, Salus populi Romani, o ustanie pandemii, która dotknęła Włochy i cały świat – poinformował dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Matteo Bruni.
Ojciec Święty idąc pieszo wzdłuż Via del Corso dotarł do kościoła San Marcello al Corso, gdzie znajduje się cudowny krucyfiks, który w 1522 r. był niesiony w procesji przez dzielnice miasta, aby ustała w Rzymie „Wielka zaraza”!!!
Ojciec Święty prosił o ustanie pandemii dotykającej Włochy i cały świat, błagał o uzdrowienie wielu chorych, pamiętając o licznych ofiarach minionych dni. Papież modlił się także za ich rodziny i przyjaciół o pocieszenie i umocnienie. Franciszek objął swoimi modlitwami pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy oraz do tych, którzy w tych dniach swoją pracą zapewniają społeczeństwu funkcjonowanie.
Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Ocalenie Ludu Rzymskiego” sięga końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła jedna z epidemii dżumy. W 590 r. papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła. Także w późniejszych wiekach procesje i nabożeństwa błagalne z tym wizerunkiem organizowane były w okresie niebezpieczeństw zagrażających mieszkańcom.
Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, jednej z czterech bazylik większych Rzymu. Papież Franciszek ma w zwyczaju modlić się przy tym wizerunkiem przed rozpoczęciem podróży, a także udawać się do niego tuż po powrocie, z modlitwą dziękczynną. Po raz pierwszy obraz ten był obecny na ŚDM w 2000 r. na Tor Vergata. 3 lata później, podczas diecezjalnego ŚDM w Rzymie na progu Wielkiego Tygodnia papież Jan Paweł II podarował jego kopię młodzieży, jako drugi oprócz krzyża symbol spotkań młodych. Od tej pory wizerunek pielgrzymuje po całym świecie, zwłaszcza w krajach i rejonach świata, organizujących ŚDM.
https://caritas.pl/blog/2020/03/16/mobilizacja-diecezjalnych-caritas-wobec-zagrozenia-koronawirusem/