Wspólny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Lekarzy Nadziei, został wyróżniony nagrodą Animus Fortis, ustanowioną przez Wojskowy Instytut Medyczny. Kapituła doceniła działania podejmowane na rzecz osób bezdomnych potrzebujących pomocy medycznej.
W ramach projektu ratownicy ze straży miejskiej, w oznakowanym radiowozie, docierają do miejsc poza schroniskami i innymi specjalistycznymi placówkami, gdzie przebywają osoby bezdomne. W pustostanach, altankach działkowych, szałasach i ziemiankach, niekiedy w trudnych warunkach, udzielają porad i niezbędnej pomocy, a tych, którzy wymagają kontaktu ze specjalistą, kierują do przychodni prowadzonej przez Lekarzy Nadziei.
– Jako Caritas Polska zainicjowaliśmy ten projekt w 2017 r. i zakupiliśmy pierwsze wyposażenie dla ratowników. Obecnie bierzemy udział w koordynacji działań i prowadzimy ich rejestr, który daje wgląd w sytuację zdrowotną osób bezdomnych w Warszawie. W najbliższym czasie będziemy podejmować starania o zakup samochodu-sanitarki, który posłuży Ulicznemu Patrolowi Medycznemu, bo ten wykorzystywany obecnie jest już bardzo wysłużony – informuje Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych w Caritas Polska. – Bardzo się cieszymy, że nasza inicjatywa trafiła na podatny grunt i że znaleźliśmy wspaniałych partnerów, czyli warszawską straż miejską i stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, z którymi możemy pomagać tym, którzy często nie są w stanie sami poprosić o pomoc. Ta nagroda to wielki zaszczyt, ale także zaakcentowanie potrzeby prowadzenia takich działań – dodaje.
Nagroda Animus Fortis (Mężny Duch) jest przyznawana osobom i instytucjom nawiązującym do najlepszych tradycji służb medycznych. Jej laureaci otrzymują statuetki w postaci miniatury „Pomnika sanitariusza”, zaprojektowanego przed wojną dla upamiętnienia polskich medyków poległych w walkach o odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. W imieniu Caritas Polska odebrał ją Jarosław Bittel, zastępca dyrektora organizacji.
– Ustanawiając nagrodę Animus Fortis chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych – wyjaśnia gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
W skład kapituły przyznającej nagrodę weszli m.in. dyrektor i przedstawiciele WIM, przedstawiciele Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski, czasopisma Lekarz Wojskowy oraz portalu Rynek Zdrowia.