Tradycyjne podlaskie potrawy można było przygotować wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce, podczas warsztatów zorganizowanych w ramach projektu realizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Wspólne gotowanie i degustacje odbyły się 23 września w Bielsku Podlaskim, na patio miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej. W menu znalazły się kotlety z chleba oraz pierogi z kurkami. Przybyli goście uczestniczyli także w konkursach na temat tradycji kuchni podlaskiej. Pani Halina Twarowska opowiedziała uczestnikom spotkania o historii powstania Koła Gospodyń Wiejskich „Róża” oraz o kolekcji tradycyjnych przedmiotów rękodzieła podlaskiego w miniskansenie zorganizowanym przy siedzibie koła w Rudce.
Cudze chwalicie…
– Dziś rodzą się nowe trendy kultury kulinarnej na Podlasiu i w Polsce, jest to związane z ekspansywną globalizacją. Młodzi ludzie oraz ich rodzice coraz częściej zachwycają się egzotyczną kulturą kulinarną. Codzienny pęd wywołany pracą, nauką w szkole, zajęciami pozaszkolnymi dzieci, prowadzi do tego, że na polskich stołach coraz częściej królują gotowe przetworzone posiłki, a także jedzenie typu fast-food – zwraca uwagę Monika Szczepańczyk z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
– Ponadto coraz częściej spotykamy się z tym, że wiele rodzin nie tworzy wielopokoleniowego ogniska domowego, wręcz przeciwnie – mieszkają daleko od swoich babć i dziadków, co bezpośrednio przekłada się na zanikanie tradycji wspólnego spożywania posiłków, a przede nie służy kultywowaniu rodzinnych tradycji kulinarnych. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, realizując projekt pt. „Z tradycją i smakiem – moc kuchni podlaskiej”, pragnie zachęcić wielopokoleniowe rodziny do wspólnego spędzania czasu na nauce sztuki kulinarnej i pogłębianiu wiedzy o kuchni podlaskiej. Do wspólnego gotowania zachęcamy właśnie poprzez organizowanie takich plenerowych pokazów – dodaje.
Jak zrobić pyszny ser
Przygotowane wspólnie dania smakowały wszystkim uczestnikom ubiegłotygodniowych warsztatów. Organizacja wydarzenia była współfinansowana ze środków samorządu województwa podlaskiego. Kolejne warsztaty są zaplanowane na październik i mają być poświęcone warzeniu sera korycińskiego.